Węgiel to surowiec przyszłości - wystąpienie prof. Małgorzaty Jakubowskiej na Kongresie 3W

– Dziś myślimy o węglu jako o czymś zamierzchłym, archaicznym, z innej epoki. A to złe patrzenie. Węgiel to nie surowiec przeszłości, ale przyszłości – przekonywała podczas Pierwszego Kongresu 3W prof. Małgorzata Jakubowska z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej.

Kongres 3W był jednym z głównych wydarzeń towarzyszących IV Forum Wizja Rozwoju 2021, które miało miejsce w sierpniu w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. To tutaj podczas dwóch dni największej konferencji gospodarczej w północnej Polsce znamienite grono ekspertów z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego debatowało nad szerokim spektrum zagadnień kluczowych dla rozwoju polskiej gospodarki. Jednocześnie prezentowane były osiągnięcia Zespołu Mikrotechnologii i Nanotechnologii.

– Woda, wodór, węgiel – na tym będziemy budować konkurencyjność naszej gospodarki - tłumaczył Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, główny inicjator Kongresu 3W. Profesor naszego Wydziału, jedna z czołowych polskich badaczek, od lat zajmująca się wykorzystaniem tego ostatniego surowca, Małgorzata Jakubowska zgadzała się z nim zwracając uwagę na to iż:  – To z niego będą powstawać włókna węglowe, węgiel aktywny, węgiel jednoatomowy, jego nanoformy – grafen, nanorurki. To jest surowiec, który czeka na swoje ponowne przebudzenie. Wielkim marnotrawstwem jest używanie go do energetyki. Dlatego nie cierpię z powodu konieczności dekarbonizacji energetyki. Przyszłość węgla tkwi w innowacyjnych technologiach, to w nich jest jego szansa – wyjaśniała profesor nie mając cienia wątpliwości, co do ogromnego znaczenia węgla w polskiej i nie tylko gospodarce.

csm_strona_1200x325_b2dae6c41c