Jakub Żmigrodzki, dr inż.

dr hab. inż. Jakub Żmigrodzki

Instytut Metrologii i Inżynierii Biomedycznej

e-mail: jakub.zmigrodzkiSPAMFILTER@pw.edu.pl

telefon: 22 234 8176

pokój: 37

Opis tematyki badawczej/wdrożeniowej

W kręgu moich zainteresowań naukowych znajduje się szeroko pojęta inżynieria biomedyczna ze szczególnym uwzględnieniem zastosowania ultradźwięków w diagnostyce medycznej. Ostatnio realizowane przeze mnie prace badawcze dotyczyły:

  • zastosowania techniki dopplerowskiej do detekcji elementów mikrozaotrowych,
  • obrazowanie i ilościowa ocena deformacji lewej komory serca z wykorzystaniem sekwencji obrazów echokardiograficznych.

W prowadzonych pracach badawczych i inżynierskich zajmuję się zarówno aspektami konstrukcji systemów elektronicznych wchodzących w skład aparatów ultrasonograficznych jak i metod cyfrowego przetwarzania sygnałów i obrazów pozyskanych z ich użyciem.

Osiągnięcia naukowe/wdrożeniowe

W październiku 2003 roku rozpocząłem studia doktoranckie na Wydziale Mechatroniki pod opieką prof. dr hab. inż. Krzysztofa Kałużyńskiego. W roku 2006 otworzyłem przewód doktorski na wydziale Mechatroniki pt. „Metoda detekcji i estymacji rozmiarów elementów mikrozatorowych w tętnicach kończyn człowieka”, którą obronił z wyróżnieniem w czerwcu 2010.

Od 2004 roku byłem wykonawcą lub kierownikiem w 8 projektach badawczych. Wyniki prowadzonych przeze mnie prac zostały opublikowane w 27 artykułach naukowych i publikacjach konferencyjnych. Z czego 5 artykułów zostało opublikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych o zasięgu międzynarodowym. Brałem udział w pracach badawczych związanych z rozwojem metod monitorowania i oceny aktywności ruchowej płodu, detekcji elementów mikrozatorowych w układzie człowieka oraz ultradźwiękowej elastografii mięśnia sercowego. Uczestniczył również w pracach badawczych Katedry i Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dotyczących analizy sygnałów EEG pochodzących od osób zdrowych i cierpiących na chorobę alkoholową.

Współpraca międzynarodowa

Udział we współpracy z Uniwersytetem Florenckim w ramach umowy międzyrządowej.

Preferowana tematyka dyplomowania

Preferowana przeze mnie tematyka prac dyplomowych dotyczy:

  • szeroko rozumianego przetwarzania sygnałów i obrazów do celów diagnostycznych.
  • konstrukcji elektronicznych urządzeń i systemów do zastosowań biomedycznych, ze szczególnym uwzględnieniem techniki ultradźwiękowej.

Jestem również otwarty na tematy związane z inną tematyką leżącą w obszarze inżynierii biomedycznej. Jeśli czuję się kompetentny w danym obszarze to chętnie akceptuje tematy proponowane przez studenta, które są związane z jego zainteresowaniami lub pracą zawodową. Niezależnie od źródła tematu szczegółowe wytyczne i plan prac są opracowywane wspólnie z dyplomantem.

Tytuły ostatnich obronionych prac dyplomowych

  1. Wpływ składu oraz parametrów procedury tworzenia na właściwości akustyczne modeli tkankowych wykonanych na bazie kriożelu PVA.
  2. Projekt i weryfikacja eksperymentalnego systemu obrazowania ultradźwiękowego.
  3. Projekt i implementacja w układzie FPGA modułu kontrolnego oraz formowania sygnału wyjściowego eksperymentalnego ultrasonografu badawczego.
  4. Projekt i konstrukcja urządzenia umożliwiającego bezinwazyjne monitorowanie aktywności ruchowej powiek oraz gałek ocznych podczas snu.
  5. Projekt izolatora galwanicznego sygnałów synchronizujących oraz wideo.
  6. Oprogramowanie sterujące pracą stanowiska badawczego modelu lewej komory serca.
  7. Projekt doświadczalnego modelu do badania ultradźwiękowych metod obrazowania odkształceń tarczycy.
  8. Opracowanie programu do estymacji parametrów statystycznych charakteryzujacych tkankę na podstawie analizy sygnałów ultradźwiękowych.
  9. Pulsoksymetr do zastosowań dydaktycznych.
  10. Elektroniczny stetoskop do zastosowań dydaktycznych.