Cywińska Maria

dr inż. Maria Cywińska

Instytutu Mikromechaniki i Fotoniki

e-mail: maria.cywinskaSPAMFILTER@pw.edu.pl

telefon: 22 234 8635

pokój: Gmach Mechatroniki, p. 507a

Opis tematyki badawczej/wdrożeniowej

W swoich badaniach naukowych koncentruję się na adaptacji i precyzyjnym dostosowaniu metod numerycznych do opracowywania nowatorskich algorytmów analizy danych (rejestrowanych obrazów) w technikach ilościowego obrazowania fazowego, takich jak interferometria, mikroskopia holograficzna, technika mory czy metody z oświetleniem strukturalnym. W ostatnim czasie koncentruję się na zastosowaniu rozwiązań opartych na uczeniu maszynowym i głębokim uczeniu, które usprawniają analizę obrazów na różnych etapach przetwarzania. Integracja tych metod pozwala na zwiększenie precyzji i wydajności bezkontaktowych, nieinwazyjnych systemów pomiarowych.

Osiągnięcia naukowe/wdrożeniowe

Projekty badawcze

Jako kierownik:

Projekt Young PW finansowany w ramach IDUB

[BayKA] Wnioskowanie Bayesowskie do Korekcji Aberracji w interferometrii optycznej.

 

NCN PRELUDIUM 20: [inPHASE] Algorytmy wnioskujące do ilościowego obrazowania fazowego opartego o analizę obrazów prążkowych

 

Grant Dziekana, Politechnika Warszawska, wydział Mechatroniki

Temat pracy: Wykorzystanie algorytmów wariacyjnych do analizy obrazów prążkowych uzyskanych techniką interferometrii z uśrednianiem w czasie do pomiaru amplitudy drgań mikrosystemów.

Jako wykonawca

koordynator zadania „Opracowanie algorytmu szybkiej rekonstrukcji ptychograficznej wykorzystującej uczenie maszynowe i głębokie uczenie”

NCBR LIDER: Fourierowski mikroskop ptychograficzny do zastosowań w obrazowaniu biomedycznym w dużym polu o numerycznie zwiększonej rozdzielczości i kontraście.

 

wykonawca – implementacja wieloramkowych i jednoramkowych metod analizy obrazu prążkowego

projekt  naukowy dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Polska Metrologia: Opracowanie i wdrożenie nowoczesnych algorytmów analizy obrazów prążkowych na stanowiskach interferometrów do pomiaru odchyłek długości i mikrogeometrii powierzchni w Głównym Urzędzie Miar.

 

stypendysta w projekcie badawczym: rozwój zaawansowanych metod numerycznej rekonstrukcji fazy: zwiększanie czułości fazowej i odporności na artefakty interferogramu.

NCN OPUS 19: [PHAICELL] Koherentna mikroskopia z ilościowym kontrastem fazowym: powrót do podstaw i zaproponowanie nowej techniki numerycznej rekonstrukcji z zastosowaniem do zaawansowanego obrazowania biomedycznego bez znaczników.

 

wykonawca - zastosowanie uczenia maszynowego i sieci neuronowych do podwojenia pola widzenia siatkowego mikroskopu fazowego

projekt badawczy POB-BIOTECHMED-1 program IDUB MNiSW: Ilościowa Mikroskopia Fazowa Wspomagana Komputerowo (PHAISCOPE).

 

koordynator prac numerycznych: specjalizacja w zakresie analizy obrazów prążkowych i deep learningu

projekt badawczy POB-FOTECH-1 program IDUB MNiSW: DEEPCOMPOSITION: Zaawansowane metody dekompozycji danych wspomagane specjalizowanymi sieciami neuronowymi na potrzeby zwiększenia przepustowości informacyjnej wybranych polowych optycznych metod pomiarowych.

 

stypendysta w projekcie badawczym: rozwój algorytmów automatycznej analizy obrazów prążkowych wykorzystujących metodę wariacyjnej dekompozycji obrazu, analiza próbek biologicznych – utrwalonych i dynamicznych – metodami ilościowego obrazowania fazy

NCN OPUS 13: Numerycznie zaawansowana demodulacja fazy i amplitudy na potrzeby interferencyjnej mikroskopii optycznej z elementami tomografii.

Nagrody i wyróżnienia

Zaproszenie i uzyskanie grantu jako badacz wizytujący na Uniwersytecie Meiji w Tokio.

 

Otrzymanie stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dla wybitnych młodych naukowców.

 

Otrzymanie stypendium NAWA w programie im. prof. Wilhelminy Iwanowskiej na półroczny staż w prestiżowym centrum badawczym Black Hole Initiative, Harvard University zaangażowanym w działalność projektu Event Horizon Telescope. (prace były realizowane zdalnie ze względu na sytuację pandemiczną).

 

Otrzymanie stypendium wyjazdowego w konkursie organizowanym przez Menéndez Pelayo International University.

 

Nagroda I stopnia za pracę „Automatyczna analiza obrazów prążkowych z wykorzystaniem algorytmu wariacyjnej dekompozycji obrazu wspomaganego transformacją Hilberta” w XXVII konkursie PKOpto 2018 im. Profesora Adama Smolińskiego za najlepszą pracę dyplomową z zakresu optoelektroniki

 

Targi innowacyjności iENA 2018

Brązowy medal za wynalazek “Metoda obliczeniowa wspomagająca polowe optyczne techniki pomiarowe” zespół: prof. dr hab. inż. Krzysztof Patorski, dr inż. Maciej Trusiak, mgr inż. Maria Cywińska, dr inż. Piotr Zdańkowski.

 

The 7th International Conference on Speckle Metrology 2018

Drugie miejsce za prezentację plakatu Modified variational image decomposition algorithm aided by the Hilbert transform as an alternative to 2D Hilbert-Huang transform for fringe pattern phase retrieval na konferencji SPECKLE 2018

Jestem współautorką 15 publikacji w czasopismach znajdujących się na liście JCR (w prestiżowych czasopismach naukowych – Journal of Physics: Photonics, Scientific Reports, Optics Express, Biomedical Optics Express, Optics and Lasers in Engineering, Optics Letters i Journal of Optics, z czego w 10 publikacjach jestem wiodącym autorem) oraz 21 publikacji w materiałach pokonferencyjnych. Wyniki swoich badań prezentowałam na 20 konferencjach międzynarodowych, z czego 6 to prezentacje plakatowe, 14 to wygłoszone referaty w czym 3 były wykładami zaproszonymi.

Współpraca międzynarodowa

Staże naukowe i wizyty badawcze

Wizyta badawcza w grupie prof. Shuichi Arikawa na Uniwersytecie Meiji w Tokio, Japonia

Tematyka badań: Development of a new phase analysis technique for electronic speckle pattern interferometry (ESPI)

 

Staż naukowy w grupie prof. Rosario Porras-Aguilar na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Charlotte, USA

Tematyka badań: Deep-learning approach for single-shot analysis in diffraction common-path interferometry.

 

Wizyta badawcza w grupie prof. Balpreeta Ahluwalii na Norweskim Uniwersytecie Arktycznym w Tromso

Tematyka badań: Waveguides measurement using Bayesian inference

 

Staż naukowy w Insytucie Radioastronomii im. Maxa Plancka w Bonn, Niemcy

Tematyka badań: Bayesian and deep learning methods for interferometric data analysis: from nanoscale phase imaging to black hole shadow.

Preferowana tematyka dyplomowania

Jestem zainteresowana współpracą w zakresie wdrażania technik uczenia maszynowego, uczenia głębokiego i algorytmów wnioskujących w zakresie analizy danych 2D (obrazów) oraz metrologii optycznej. Temat pracy dyplomowej będę ustalać indywidualnie wypracowując go wspólnie z zainteresowanym studentem. Jako młody naukowiec aktywnie staram się o własne projekty naukowe i budowanie zespołu badawczego, w związku z czym nakierunkowana jestem na działania nowatorskie prowadzące do publikacji artykułu naukowego.

Tytuły ostatnich obronionych prac dyplomowych

Prace obronione (promotor):

1. Ewaluacja sieci neuronowych do analizy obrazów prążkowych na potrzeby metody interferometrii z uśrednianiem w czasie

2. Implementacja modelu dekompozycji obrazu dedykowanego filtracji obrazów prążkowych

Prace w przygotowaniu (promotor):

1. Klasyfikacja logów bezpieczeństwa przy pomocy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego

2. Constructing an automatic sorting station using machine vision technology

Prace w których uczestniczyłam w charakterze promotora pomocniczego:

1. Konwolucyjna sieć neuronowa do separacji obrazów sprzężonych w siatkowej mikroskopii fazowej

2. Rekonstrukcja hologramów poosiowych za pomocą metody Gerchberga-Saxtona wykorzystującej konwolucyjne sieci neuronowe

O sobie prywatnie

W wolnym czasie gram w gry planszowe i czytam fantastykę. Lubię podróżować (najchętniej w miejsca, w których mnie jeszcze nie było). Interesuję się biologią morską i pszczelarstwem.

Linki do materiałów dodatkowych

https://www.researchgate.net/profile/Maria-Cywinska

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2012 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.