Instytutu Mikromechaniki i Fotoniki
e-mail: malgorzata.kujawinskaSPAMFILTER@pw.edu.pl
telefon: +48 22 234 8489
pokój: 517
Inne kanały do kontaktów:
Skype: mkujawinska
Główne obszary moich zainteresowań naukowych to:
Wprowadziłam tematykę widzenia maszynowego, przyrządów i systemów fotonicznych (mikrotechnologii) oraz techniki światłowodowej (sensoryki) do dydaktyki i prac badawczych na Wydziale Mechatroniki PW i obecnie te obszary wiedzy również wykorzystuję i rozwijam w ramach opracowywanych systemów pomiarowych.
Prowadzę wiele prac rozwojowych bezpośrednio związanych z takimi trendami w gospodarce jak:
Wyniki moich prac badawczych zostały opublikowane w 2 monografiach, 12 rozdziałach, ponad 120 artykułach w czasopismach recenzowanych (z listy JCR) oraz ponad 300 wystąpieniach konferencyjnych (w tym ponad 50 prezentacji plenarnych lub zaproszonych). Zainteresowanie moimi pracami środowiska naukowego wyraża się liczbą ich cytowań – ponad 3000 (wg. gogle Scolar).
Byłam i jestem kierownikiem wielu projektów badawczych i przemysłowych m.in. :
Pełna lista publikacji i projektów prowadzonych przeze mnie dostępna jest w Repozytorium PW :
http://repo.bg.pw.edu.pl/index.php/pl/ludzie-pw/osoby
Jestem Fellow’em i członkiem honorowym SPIE-the international Society for Optical Engineering.
Byłam wielokrotnie nagradzana za osiągniecia w pracy badawczej przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, J.M. Rektora PW oraz wyróżniona Medalem PW (2007), Nagrodą Naukową za wdrażanie wyników naukowych PW (2013) i nagrodą SPIE Optical Metrology Chandra S. Vikram Award (2013).
Jestem członkiem (z wyboru, 2000r.) nieformalnego stowarzyszenia Rycerzy Holografii (Holoknight Order) do którego należy 25 osób z całego świata mających wybitne osiagnięcia w obszarze holografii i interferometrii holograficznej.
Organizuję, jestem przewodniczącą i członek komitetów programowych i organizacyjnych licznych konferencji międzynarodowych i krajowych o tematyce optycznej, fotonicznej i sensorycznej.
Jestem członkiem zarządu Polskiej Platformy Technlogicznej Fotoniki, współpracując tam z wieloma polskimi firmami fotonicznymi oraz członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Fotonicznego, współpracując z polskimi optycznymi i fotonicznymi grupami badawczymi.
W latach dziewięćdziesiątych odbyłam staż naukowy w National Physical Laboratory (Wlk. Brytania) i realizowałam prace naukowe w King’s College w Univ. of London oraz Oxford University (Wlk. Brytania) i Alabama University in Huntsville (USA).
Prowadzę bardzo aktywną działalność w ramach międzynarodowych stowarzyszeń optycznych i fotonicznych. Byłam m.in.:
Prowadziłam ponad 100 krajowych i międzynarodowych projektów (badawczych i przemysłowych m.in. dla British Gas, Hewlett Packard, Royce-Rollce, Italray, Wocester Polytechnic Institute, Lynceetech, ETRI ), w tym 3 projekty w 5 Programie Ramowym UE 5th Framework Programme, współkoordynowałam Europejską Sieć doskonałości w obszarze Mikrooptyki NEMO (6PR) oraz projekt EU Centrum Dostępu do Usług i Technologii w obszarze Mikrooptyki (7PR) i prowadziłam na PW 3 projekty UE w ramach 7PR:
Zainicjowałam I prowadziłam w pierwszym okresie projekt midzynarodowy : GigaKorea: 360deg digital holographic display with a floating in air image for multiple observers (Koordynator ETRI, Korea)
Obecnie kieruje na PW 2 projektami EU w ramach Programu Horyzont 2020:
Podsumowując w działalności międzynarodowej wyrózniam następujace
Byłam lub jestem członkiem Rad Programowych czasopism: “Industrial Metrology", “Journal of Modern Optics , “Optoelectronics Review” “Optica Applicata”, “Holography and Speckle” (2005- obecnie), “Optomechatronics” “Advanced Optical Technologies”
Jestem recenzentem międzynarodowych czasopism naukowych m.in.: Sensors, Applied Optics, Optics and Laser Technology, Journal of Optical Society of America A, Sensors, Optical Engineering, Optics and Lasers in Engineering, Optica Applicata, , Optics Express, Metrology and Measurement Systems, Optics Letters, Journal of Optics, Photonics Letters of Poland, Computers in Industry.
Oferuję szeroki zakres tematów związanych z pomiarami optycznymi (mikro i makro) zarówno wykorzystujących metody interferencyjne (w tym holograficzne) jak i metody światła niekoherntnego (rastrowe, cyfrowej korelacji obrazu, termowizyjne). Interesują mnie tematy związane z opracowywaniem nowych metod i budową systemów pomiarowych (rozwiązania sprzętowe i analizy wyników), które umożliwiają rozwiązanie rzeczywistych potrzeb w obszarach biomedycyny, mechaniki eksperymentalnej, inżynierii materiałowej i inżynierii lądowej. Wiążą się z tym również aspekty związane z przetwarzaniem i wnioskowaniem na podstawie danych 2D/3D/4D. Wiele prac dyplomowych prowadzonych przeze mnie realizowanych jest przy współpracy z partnerami przykładowo w Wojskowej Akademii Technicznej (techniki światłowodowe, lasery wysokiej mocy), Warszawskim Uniwersytetem Medycznym (badania komórek i tkanek), Instytut Techniki Budowlanej (badania materiałów i elementów konstrukcyjnych). Dodatkowo, moim hobby jest holografia i mam wiele pomysłów na rozszerzenie zakresu stosowalności tej techniki- osoby zainteresowane tą tematyką zapraszam do współpracy.
Preferuję ustalanie tematu wspólnie ze studentem, chociaż często są to tematy związane z projektami krajowymi i międzynarodowymi, które prowadzę. Pozwala to na zdefiniowanie zadania które jest interesujące dla dwóch stron, a także przy dużym zaangażowaniu studenta i zgodności tematyki dyplomu z projektem uzyskania finansowania z grantu.
Prywatnie mam męża, dwójkę dzieci i trójkę wnuków. Bardzo lubię podróżować, chodzić po górach i pływać. Moim hobby jest też holografia we wszelkich „odmianach” i jej zastosowaniach.