Instytut Metrologii i Inżynierii Biomedycznej
e-mail: beata.plewinskaSPAMFILTER@pw.edu.pl
telefon: 22 234 8176
pokój: 37
Tematyka realizowanych przeze mnie badań związana jest z rozwojem metod ultradźwiękowego obrazowania medycznego (ultrasonografią). Szczególnie bliskie są mi zagadnienia związane z obrazowaniem w echokardiografii czyli ultradźwiękowym obrazowaniem struktur serca, a zwłaszcza z obrazowaniem odkształceń mięśnia sercowego. Realizowane prace dotyczą:
Moje prace związane z estymacją ruchu i deformacji tkanki dotyczą zarówno samej estymacji przemieszczeń za pomocą metod tzw. dopasowania bloków (ang. block matching) jak i zagadnień należących do obszaru szeroko rozumianego przetwarzania danych obrazowych, będących element przetwarzania wstępnego, oceny i poprawy jakości obrazów, segmentacji czy analizy obrazów. W obszarze moich zainteresowań jest przetwarzanie obrazowych danych medycznych zarówno z użyciem CPU jaki GPU.
Celem prac związane z budową fizycznych modeli tkankowych jest opracowanie modeli, które mogą służyć jako narzędzia do weryfikacji metod przetwarzania danych obrazowych. Realizowane prace dotyczą modeli tkanki miękkiej w tym modeli naczyń krwionośnych (bifurkacji tętnicy szyjnej) oraz modeli lewej komory serca. Modele te są wykonane z materiałów o wybranych właściwościach fizycznych (np. wartości prędkości propagacji czy rozpraszania wstecznego fali ultradźwiękowej) oraz geometrii odpowiadających właściwościom modelowanej tkanki oraz geometrii modelowanego obiektu. Dzięki temu możliwe jest odwzorowanie morfologii czy czynności modelowanego obiektu.
Jestem współautorem 21 publikacji o zasięgu międzynarodowym, z których 9 ukazało się w recenzowanych czasopismach naukowych, a 12 - w uznanych wydawnictwach pokonferencyjnych.
Wyrazem uznania dla realizowanej przeze mnie działalności badawczej są również dwie nagrody zespołowe JM Rektora PW za osiągnięcia naukowe.
Prace realizowałam w ramach wielu projektów badawczych, częścią których kierowałam. Najważniejsze z nich to:
W trakcie realizacji projektów współpracowałam z uznanymi ośrodkami krajowymi:
Realizując prace odbyłam liczne staże i wizyty zagraniczne, podczas których współpracowałam z uznanymi badaczami z renomowanych uczelni i ośrodków naukowych
Potencjalna tematyka powinna mieścić się w zakresie przetwarzania obrazowych danych medycznych. Interesują mnie przede wszystkim tematy związane z projektowaniem i budową rozwiązań programistycznych w zakresie przetwarzania i analizy tych danych, w szczególności w obszarze ultrasonografii i echokardiografii. Preferowanym przeze mnie środowiskiem programistycznym i obliczeniowym jest MATLAB, ale jestem otwarta również na inne środowiska, np. CUDA czy R.
Ustalając szczegóły tematu staram się brać pod uwagę indywidualne zainteresowania studentów, aby sformułowane zadanie było interesując i atrakcyjnego dla każdej ze stron.
W wolnych chwilach uprawiam jogę oraz czytam kryminały i literaturę fantastyczno-naukową, a urlopy spędzam w górach, wszystko jedno jakich, byle by nie było przeraźliwie płasko.