Instytut Metrologii i Inżynierii Biomedycznej
e-mail: tadeusz.palkoSPAMFILTER@pw.edu.pl
telefon: 22 234 8480
pokój: 154
Inne kanały do kontaktów:
Realizowana przeze mnie tematyka naukowo-badawcza jest głównie związana z dyscypliną inżynieria biomedyczna , a w szczególności z wykorzystaniem instrumentalnych nieinwazyjnych lub mało-inwazyjnych metod stosowanych do diagnostyki i terapii chorób krążeniowo –oddechowych i metabolicznych. Rozwijana tematyka badawczajest związana z technikami przetwarzania sygnałów i budową elektronicznej aparatury medycznej i obejmuje następujące zagadnienia:
modelowanie numeryczne i fizyczne rozkładu temperatur na powierzchni piersi do testowania kamer termograficznych stosowanych do wczesnego wykrywania nowotworów piersi.
Obszar moich osiągnięć naukowo- wdrożeniowych dotyczy głównie wynalazczości projektowania, wdrażania i popularyzacji bezpiecznych technik i technologii dla potrzeb ochrony zdrowia, medycyny I bezpieczeństwa pracy. Z tego zakresu posiadam ok. 600 publikacji i 17 patentów w tym jeden patent USA. Jestem promotorem 16 zakończonych doktoratów. Kierowałem wieloma (ponad 15 grantami naukowymi finansowanymi przez: KBN, MNiSWi NCBiR i jednym grantem europejskim). Wyniki wielu prac naukowych znalazły zastosowanie w medycynie lub ochronie pracy.
Do najważniejszych osiągnięć naukowo - wdrożeniowych należy zaliczyć:
kierowanie projektem i udział w opracowaniu fizycznego modelu termodynamicznego piersi, dla firmy Braster do testowania kamer i folii termograficznych (Nagroda J.M. Rektora PW, im. Ignacego Mościckiego, za szczególne osiągnięcia uwieńczone transferem do gospodarki).
Współpraca międzynarodowa dotyczy głównie problematyki inżynierii biomedycznej. Jako reprezentant Polski i członek General Assembly w International Federation for Biomedical Engineering (IFMBE) a także w International Organization for Medical Physics (IOMP) brałem udział w opracowaniu raportu o stanie inżynierii biomedycznej na świecie i w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem inżynierii klinicznej. Współpracuję z prof. G. Pallotti’m z Bologna University, prof. P. Tortolli’m z Florence University, prof. D. Liepsch’em z Munich University w zakresie przetwarzania sygnałów biomedycznych i z prof. S.Grimnes’em I G. Martinsen’em z Oslo University w zakresie reografii impedancyjnej. Miałem szereg wykładów zapraszanych. Byłem również członkiem licznych europejskich I światowych konferencji z zakresu fizyki medycznej I inżynierii biomedycznej. Recenzuję prace publikowane w materiałach tych konferencji, a także w czasopismach naukowych z zakresu fizyki medycznej I inżynierii biomedycznej, m. inn. w Medical & Biological Engineering & Computing, IFMBE Proceedings, Biocybernetics & Biomedical Engineering. Jestem również członkiem Editorial Board tego ostatniego czasopisma.
Jestem otwarty na szeroki obszar tematyki z dyscypliny inżynierii biomedycznej, w szczególności z zakresu nieinwazyjnych instrumentalnych metod diagnostyczno- badawczych i/lub terapeutycznych oraz budowy czujników i aparatury do zastosowań w ochronie zdrowia
Moja najbliższa rodzina to :żona Jolanta z domu Hewelke, trójka już dorosłych dzieci (Magdalena, Krzysztof Jakub i Katarzyna Anna) oraz pięcioro wnucząt. Lubię czytać książki w szczególności z historii medycyny i historii nauk inżynieryjno-technicznych. Dużo satysfakcji sprawia mi współpraca naukowa z młodzieżą.