Chlipała Maksymilian

dr inż. Maksymilian Chlipała

Instytutu Mikromechaniki i Fotoniki

e-mail: maksymilian.chlipalaSPAMFILTER@pw.edu.pl

telefon:

pokój: Gmach Mechatroniki p 18

Opis tematyki badawczej/wdrożeniowej

Mój główny obszar zainteresowań naukowych stanowi holografia cyfrowa, a w szczególności trójwymiarowe wyświetlacze holograficzne. Są one jedynym rodzajem wyświetlacza, który umożliwia rekonstrukcję i obserwację przedmiotów w taki sam sposób jak ma to miejsce w rzeczywistości. W ostatnim czasie zajmowałem się badaniem możliwości zbudowania wyświetlacza holograficznego z oświetleniem typu LED umożliwiającego rekonstrukcję dużych obiektów rzeczywistych widzianych gołym okiem. W swojej działalności naukowej łączę ze sobą pracę programistyczną z pracą eksperymentalną. Interesuję się technikami komputerowej generacji hologramów obiektów widzianych z wielu kierunków, technikami propagacji fali, kompresją danych holograficznych, numeryczną rekonstrukcją hologramów. Zajmuję się metodami rekonstrukcji barwy oraz zespolonego frontu falowego z wykorzystaniem najnowocześniejszych przestrzennych modulatorów światła zbudowanych z ciekłych kryształów lub mikrozwierciadeł. Od niedawna interesuję się cyfrową mikroskopią holograficzną oraz możliwością przeprowadzenia szybkiego pomiaru kształtu mikroobiektów.

Osiągnięcia naukowe/wdrożeniowe

We wrześniu 2019 roku obroniłem z wyróżnieniem rozprawę doktorską zatytułowaną „System barwnego wyświetlacza holograficznego 3D o szerokim kącie pola widzenia z oświetleniem niekoherentnym” uzyskując stopnień doktora nauk technicznych. Jestem współautorem 19 publikacji w tym 7 z listy A Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). Opublikowane artykuły zacytowano ponad 120 razy co potwierdza znaczenie wyników prowadzonych przeze mnie prac badawczych. Brałem udział w 5 konferencjach międzynarodowych oraz 3 konferencjach krajowych. Dwukrotnie, w 2018 i 2020 byłem jednym z laureatów nagrody zespołowej 1. stopnia JM Rektora PW za wybitne osiągnięcia naukowe za lata 2016-2017 oraz 2018-2019 W roku 2020 byłem laureatem indywidualnej nagrody 3. stopnia JM Rektora PW za wybitne osiągnięcia naukowe w roku 2019.

Byłem wykonawcą:

  • 4 Grantów Dziekana Wydziału Mechatroniki,
  • w projekcie Narodowego Centrum Nauki „HoloTrue3D: wielowiązkowe obrazowanie i pomiary holograficzne” programu MAESTRO,
  • w projekcie międzynarodowym projekcie „Giga-KOREA Project: Research on Hologram Generation and Common Hologram Data Format” ufundowanym przez Rząd Korei Południowej.

Współpraca międzynarodowa

Współpracuję z Electronics and Telecommunications Research Institute (ETRI) w Korei Południowej w ramach projektu GIGAKorea, którego celem jest stworzenie wyświetlacza holograficznego typu „Table-top”, który umożliwia obserwację przedmiotów z 360 stopni. Współpracowałem z Vrije University of Brussel nad stworzeniem standardu oceny percepcji wizualnej rekonstrukcji holograficznych.

Preferowana tematyka dyplomowania

Jestem otwarty na szeroką tematykę mieszczącą się w zakresie realizowanej przeze mnie tematyki badawczej. Jestem szczególnie zainteresowany współpracą w zakresie metod komputerowej generacji hologramów, konstrukcji wyświetlaczy holograficznych, badania właściwości przestrzennych modulatorów światła oraz dyfrakcyjnych elementów optycznych. Preferuję ustalanie tematu wspólnie ze studentem. Pozwala to na zapoznanie się z jego zainteresowaniami.

Tytuły ostatnich obronionych prac dyplomowych

Realizowane:

  • Analiza technik kodowania zespolonego z wykorzystaniem fazowego przestrzennego modulatora światła.
  • Budowa szerokokątnego układu projekcji holograficznej.
  • Wide angle near-eye holographic display.

O sobie prywatnie

W czasie wolnym lubię gotować, poznawać nowe miejsca i kultury, jeździć na rowerze oraz grać w tenisa.

Linki do materiałów dodatkowych