Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 17 marca 2020 r. zmarła Nasza Pani Dziekan.
Ś. P.
Dziekan Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej
Wybitny naukowiec, nauczyciel akademicki,
dobry życzliwy człowiek.
Kierowała Wydziałem Mechatroniki w latach 2012-2020. Była znakomitym Dziekanem, umiejącym osiągać założone ambitne cele przy pełnym poparciu pracowników Wydziału. Było to możliwe dzięki Jej cechom osobistym: kompetencji, konsekwencji w działaniu, a także pogodnemu usposobieniu i życzliwości dla pracowników i studentów. Zawsze szanowała zdanie innych oraz była otwarta na nowe pomysły. Jej oddanie sprawom Wydziału i Uczelni było widać w każdym elemencie jej działalności zarówno naukowej, dydaktycznej jak i organizacyjnej.
Pracę w Politechnice Warszawskiej, na Wydziale Mechatroniki, rozpoczęła w 1999r. Pełniła wiele funkcji, m.in. Zastępcy Dyrektora Instytutu Metrologii i Inżynierii Biomedycznej ds. nauki, a także Zastępcy Koordynatora Programu CEPT w Politechnice Warszawskiej. Wcześniej związana była z Instytutem Badań Jądrowych, przekształconym następnie w Instytut Energii Atomowej, w którym pełniła funkcję Zastępcy Dyrektora.
Pracę doktorską obroniła w 1988 r., a w 1997 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego nadany na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, w zakresie fizyki stosowanej. W roku 2010 uzyskała tytuł profesora nauk technicznych.
Pani Profesor Natalia Golnik była wybitną specjalistką w dyscyplinie inżynierii biomedycznej, zwłaszcza w zakresie teorii i konstrukcji komór i urządzeń do dozymetrii promieniowania mieszanego. Wypromowała wielu doktorów w tym zakresie. Była autorką lub współautorką wielu publikacji w prestiżowych czasopismach międzynarodowych, a także współautorką szeregu prac inżynierskich i konstrukcyjnych zastosowanych w praktyce. Brała udział w realizacji 9 projektów międzynarodowych (w tym w 1 jako kierownik) oraz kierowała wieloma projektami krajowymi, w tym była koordynatorem części badawczej strategicznego programu rządowego „Gospodarka odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym". Odbyła kilka staży i wizyt naukowych (kilkutygodniowych) w CERN, PTB Braunschweig i PSI (Villingen, Szwajcaria). Była redaktorem naczelnym „Polish Journal of Medical Physics and Engineering” oraz członkiem komitetów redakcyjnych czasopism „Inżynier Medyczny” i „Ekoatom”.
Od 1999 roku była aktywnym członkiem z wyboru Komitetu Fizyki Medycznej, Radiobiologii i Diagnostyki Obrazowej PAN a od 2005 roku Wiceprzewodniczącą Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej. W latach 2005 – 2011 z dużym zaangażowaniem działała w European Federation of Medical Physics. Była również od 2003 roku członkiem Rady ds. Atomistyki przy Prezesie Państwowej Agencji Atomistyki.
Prowadziła wykłady z: Radiologii, Biofizyki, Fizyko-medycznych Podstaw Inżynierii Biomedycznej i Radioterapii na Wydziale Mechatroniki oraz wykład - Wstęp do Fizyki Medycznej na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej. Była inicjatorem i organizatorem zajęć laboratoryjnych z Radiologii, Radioterapii i Modelowania procesów biologicznych.
Pani Profesor była bardzo lubiana przez swoich studentów oraz współpracowników. Jej śmierć została przyjęta z wielkim żalem i jest olbrzymią stratą zarówno dla Wydziału jak i społeczności Politechniki Warszawskiej oraz całego środowiska Fizyki Medycznej i Inżynierii Biomedycznej.
Z wielkim żalem żegnamy wspaniałą Osobę
Prodziekani, Rada Wydziału i cała społeczność
Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 23.03.2020 r. o godz. 12:00 w dolnej kaplicy Cerkwii św. Marii Magdaleny przy Al. Solidarności 52 w Warszawie a godz. 13:30 odbędzie się odprowadzenie do grobu na cmentarzu w Marysinie Wawerskim ul. Korkowa 152