Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci naszego kolegi prof. nzw. dr. hab. inż. Leszka Kudły, który przez ponad 50 lat związany był z Wydziałem Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Naukowca, który na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Instytucie Metrologii i Inżynierii Biomedycznej, został wychowawcą wielu pokoleń znakomitych specjalistów. Prywatnie zaś był niezastąpionym i nieodżałowanym mężem, tatą i dziadkiem.
Projekty prowadzone przez naszych naukowców są doprawdy różnorakie. W jednym z ostatnich numerów Stołecznego Magazynu Policyjnego możecie przeczytać o stworzonym na naszym Wydziale skanerze 3D, dzięki któremu wprawni specjaliści w każdej chwili mogą wirtualnie powrócić na miejsce czynności procesowych. To nowoczesne rozwiązanie pomaga odtworzyć, w jaki sposób mogło dojść do zabójstwa. Więcej o nowoczesnych skanerach 3D przeczytacie w artykule Daniela Niezdropa "Plamy krwawe. Ślady, które mówią", gdzie prof. dr hab. inż. Robert Sitnik opowiada o projekcie badawczym, w ramach którego powstał profesjonalny skaner miejsca zbrodni.
Polska Sekcja IEEE, GovTech Polska oraz 4 Science Institute działając wspólnie w celu umocnienia współpracy środowiska akademickiego oraz przedsiębiorstw, wspierania wyższej edukacji i promowania najlepszych absolwentów wyższych szkół technicznych, pragną poinformować, że w ramach Konkursu Engineer 4 Science 2022, jury wyłoniło najlepszą Pracę Dyplomową: Development of algorithm for cloud of point's segmentation based on orientation similarity autorstwa: inż. Michała Kossakowskiego zrealizowana pod opieką prof. dr hab. inż. Roberta Sitnika.
Jest o wiele mniejszy od swoich szpitalnych odpowiedników, a jakościowo śmiało może z nimi konkurować. To miniaturowy aparat do EKG, stworzony przez naukowca z PW oraz dwóch lekarzy.
2 955 000 zł - tyle dokładnie wyniesie kwota przeznaczona dla PW w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Warunkiem otrzymania finansowania była pozytywna opinia Prezesa Głównego Urzędu Miar oraz potwierdzona współpraca przy wdrażaniu badań naukowych i prac rozwojowych. W efekcie przeprowadzonego konkursu przyznano ją na realizację czterech projektów badawczo-rozwojowych, pochodzących z dwóch z wydziałów Politechniki Warszawskiej: Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Mechatroniki.
Dział Wsparcia Edukacji PW CZIiTT przypomina o trwającym do 31 lipca 2022 naborze zespołów do udziału w procesie coachingowym (zespołowym dla członków wybranego zespołu i indywidualnym dla lidera/kierownika zespołu) realizowanym w ramach zadania 25 "Nowoczesne zarządzanie uczelnią" projektu „NERW 2 PW. Nauka – Edukacja – Rozwój – Współpraca”.
Dział Wsparcia Edukacji PW CZIiTT przypomina o trwającym do 31 lipca 2022 naborze wniosków w konkursie na udzielenie finansowania studiów podyplomowych, szkoleń lub kursów specjalistycznych dla pracowników Politechniki Warszawskiej. To już ostatnia szansa na skorzystanie z tego rodzaju wsparcia w ramach zadania 25. "Nowoczesne zarządzanie uczelnią" projektu „NERW 2 PW. Nauka-Edukacja-Rozwój-Współpraca”.
Zapraszamy po aktualne informacje na temat funduszy strukturalnych, międzynarodowych i krajowych na stronę COP: www.cop.pw.edu.pl. Na stronie dostępny jest również Formularz poszukiwania źródeł finansowania projektu przeznaczony dla osób, które mają wstępną propozycję projektu i szukają możliwości jego sfinansowania.
Przejmowanie dokumentów odbywać się będzie w dniach:
12.07. 2022 do 15.07.2022 w godz. 9:00-15:00
Sala 119 Gmach Wydziału Mechatroniki PW
ul. św. Andrzeja Boboli 8
Harmonogram postępowania rejestracyjnego na Wydziale Mechatroniki
W semestrze zimowym przeprowadzona będzie rekrutacja na następujące kierunki studiów:
Uczestnicy, którzy zarejestrują się do konkursu do 30 czerwca 2022 r., otrzymają zaproszenie na szkolenie online z zakresu budowania wizerunku i wystąpień publicznych oraz książkę pt. „Sztuka promocji nauki. Praktyczny poradnik dla naukowców” wydaną przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy. Otateczny termin zgłoszeń upływa 15 sierpnia 2022 r.
03.06.22 odbył się finałowy etap Konkursu Mechatroniki Automatyki i Robotyki PW. Udział wzięło w nim 22 uczniów szkół średnich. Wyłoniono 10 laureatów konkursu: 9 uczniów Technikum Mechatronicznego nr 1 w Warszawie oraz 1 uczeń z I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze. Laureatom serdecznie gratulujemy uzyskania indeksu naszego Wydziału!
Rok akademicki 2021/2022 – trudny, trwający najpierw w cieniu pandemii, a potem wojny w Ukrainie, z pewnością przejdzie do historii jako jedno z największych wyzwań dla polskich szkół wyższych. Dziś możemy powiedzieć, że my mu sprostaliśmy. A zatem: Vivat Academia, vivant professores!
W imieniu Komitetu Organizacyjnego 9. Konkursu Technologicznego Droniada zapraszamy do obserwacji przebiegu zawodów. Przedsięwzięcie jest częścią World Urban Forum ONZ, które po raz pierwszy odbędzie się w Polsce. W związku z tym Finał Droniady zostanie zorganizowany w formie pokazów pod hasłem „Miasta trzech wymiarów” już w tę środę 29 czerwca. To pokazy dronowe, które mają ułatwić akceptację społeczną dla latających robotów w miastach w różnych zastosowaniach od pozyskiwania danych na potrzeby ochrony środowiska poprzez detekcję zmian z wykorzystaniem AI, aż po transport dronowy.
W tym roku jury Konkursu Engineer 4 Science 2022 uhonorowało 3 przedstawicieli naszego Wydziału: inż. Michała Kossakowskiego, inż. Jakuba Gawrona oraz inż. Michała Krzynówka. Wszystkim Laureatom oraz ich Promotorom serdecznie gratulujemy oraz zapraszamy wszystkich na galę wręczenia nagród w październiku 2022!
8 czerwca 2022 r. w godz. 10:30-14:00 w sali multimedialnej Wydziału SiMR odbędzie się spotkanie z przedstawicielami firm działających w przemyśle kolejowym: Faiveley Transport Polska, Siemens Mobility, Transportation Poland. Przedstawione zostaną m.in. innowacje i nowoczesne rozwiązania techniczne stosowane w kolejnictwie, trendy rynkowe, przykłady działalności B+R+I w przemyśle kolejowym oraz wskazówki dla osób chcących podjąć pracę w przemyśle kolejowym. Uczestnicy spotkania będą mogli wziąć udział w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Program spotkania
Instytut Automatyki i Robotyki Wydziału Mechatroniki ogłosił nabór kandydatów na stanowiska:
Z przyjemnością informujemy, że BNP Paribas Bank Polska S.A. we współpracy ze Stowarzyszeniem Rolnictwa Zrównoważonego ASAP organizuje 4. edycję konkursu na najlepszą pracę dyplomową na temat związany z sektorem rolno-spożywczym. Do Konkursu zgłaszane mogą być prace: magisterskie, inżynierskie i licencjackie, których obrona odbyła się w 2021 lub 2022 r. Problematyka prac musi być związana z rozwojem agrobiznesu, tj. z postępem, innowacyjnością i działaniami przynoszącymi wartość dodaną dla społeczeństwa wiejskiego, zdrowia, środowiska naturalnego, gospodarstw rolnych, obszarów wiejskich, przemysłu rolno–spożywczego oraz zrównoważenia produkcji żywności.
Mamy wejściówki na Perspektywy Women in Tech Summit 2022 czyli międzynarodowe spotkanie kobiet nauki, biznesu i technologii, które podzielą się z nami swoim historiami, dorobkiem naukowym i wizjami przyszłości technologicznej świata. Zapraszamy 7-8 czerwca 2022 do Warsaw Expo XXI oraz online na dwa dni pełne wiedzy, inspiracji i wymiany doświadczeń. Ubiegłoroczna edycja zgromadziła ponad 8300 uczestników ze 103 krajów.