Main page » News »

Cooperation with PAN

The Institute of Basic Technical Problems of PAN as a part of agreement on cooperation with Warsaw University of Technology invites students, PhD students and academic employees of PW to cooperation, including:

• conducting student internships and placements in IPPT PAN in the fields of mechanical engineering, materials engineering, technical informatics and telecommunications, biomedical engineering;
  • participation in research projects currently implemented in IPPT PAN;
  • realisation of engineering, master's and doctoral theses, in which the role of consultants and assistant supervisors will be played by
  • The role of consultants and supervisors will be assumed by the staff of IPPT PAN;
  • participation in didactic classes conducted in IPPT PAN.
PAN

Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN jest uznanym ośrodkiem naukowym o renomie międzynarodowej prowadzącym zaawansowane badania w takich obszarach jak: Inżynieria Mechaniczna, Inżynieria Materiałowa, Informatyka Techniczna i Telekomunikacja oraz Inżynieria Biomedyczna. Prowadzone są zarówno badania teoretyczne i numeryczne związane z modelowaniem złożonych materiałów, układów mechanicznych oraz systemów biologicznych, jak również badania eksperymentalne wykonywane na wysokiej klasy, nowoczesnej aparaturze.

Szczegółową informację dotyczącą działalności Instytutu, w tym:

• działalności naukowej poszczególnych Zakładów i Pracowni,
  • realizowanych projektów,
  • ogłoszonych konkursów na stanowiska naukowe i doktorantów,

można znaleźć na stronie Instytutu: https://www.ippt.pan.pl/

Wszelkie pytania i propozycje można kierować do Z-cy Dyrektora ds. naukowych: dyrnauk@ippt.pan.pl

Zapraszamy do współpracy!