Main page » News »

Obituary

Obituary

It is with deepest regret and sorrow that we inform of the passing of a long-term academic teacher at our Faculty Marek Żelazny, PhD, BEng. The farewell mass will take place on 5 January 2024 at 11:30 at the Maksymilian Kolbe Church in Warsaw.

Directorate, Friends, Colleagues from the Institute and the entire Faculty of Mechatronics

Doc. dr inż. Marek Żelazny ukończył studia magisterskie na Oddziale Mechaniki Precyzyjnej Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Warszawskiej w r. 1957, w wieku 21 lat. Bezpośrednio po studiach rozpoczął pracę jako asystent w Katedrze Przyrządów Precyzyjnych i został skierowany do współpracy z dr inż. Henrykiem J. Leśkiewiczem, któremu powierzono zorganizowanie nauczania automatyki na Oddziale Mechaniki Precyzyjnej.

W roku akademickim 1958/59, gdy H. J. Leśkiewicz przebywał w USA, M. Żelazny prowadził wszystkie zajęcia dydaktyczne i organizował Laboratorium Automatyki Mechanicznej, a po jego powrocie współdziałał w utworzeniu Katedry Automatyki Mechanicznej. Zainteresowania naukowe skierował początkowo na dominujące wówczas w przemyśle pneumatyczne analogowe elementy automatyki, tworząc podstawy ich projektowania (referat na II KKA Wrocław 1961 i artykuł w Archiwum Automatyki 1-2 1962).

nekrolog Marek Żelazny

W roku 1963 uzyskał roczne stypendium rządu francuskiego i studiując w Ecole Nationale de l’Aéronautique uzyskał stopień „maître ès sciences aéronautiques” (mgr inż. aeronautyki) oraz wykonał badania do pracy doktorskiej. Po powrocie do kraju obronił doktorat w roku 1965 i skoncentrował się na dydaktyce, działalności publikacyjnej i współpracy z przemysłem. Jego skrypt „Podstawy automatyki dla studentów wydziałów mechanicznych” miał 5 wydań (WPW 1969-1974), a w 1976 r. został zastąpiony wydanym przez PWN w nakładzie 18 tys. egzemplarzy podręcznikiem akademickim „Podstawy automatyki”. W 1968 r. został przewodniczącym Zespołu Koordynacyjnego ds. współpracy pomiędzy IAP PW i PAP MERA-PNEFAL, w ramach którego opracowano m.in. system regulatorów pneumatycznych Pnefal-3 (nagroda wdrożeniowa Ministra NSzWiT) i rozpoczęto prace nad komputerowym wspomaganiem projektowania UAR.

Powołanie na stanowisko docenta w roku 1971 dodało M. Żelaznemu szereg obciążeń administracyjnych oraz pozwoliło rozwinąć zamiłowania związane z kształceniem kadry. Trzykrotnie pełnił funkcję prodziekana ds. naukowych i rozwoju Wydziału, był promotorem 10 przewodów doktorskich (m.in. pierwsze prace związane z niezawodnością i diagnostyką układów automatyki), recenzentem 20 prac doktorskich, przez 6 lat kierował Studium Doktoranckim Wydziału MP, w latach 1982-84 był delegatem Rady Wydziału do Senatu PW.

Na prośbę MERA-PNEFAL wyjechał w 1978 r. na 6 miesięcy do Maroka, by pracować jako inspektor nadzoru montażu i rozruchu układów automatyki w cementowni ASMENT de Temara.

515258-PIHMJD-79

Po powrocie do kraju doprowadził do zawarcia umowy o współpracy długofalowej pomiędzy PW a Uniwersytetem Mohammeda V w Rabacie, w ramach której wyjechał na dwuletni kontrakt w charakterze „profesora wizytującego”. Podczas tego i kolejnego w latach 1990-91 pobytu w Maroku pracował nad dwutomowym podręcznikiem akademickim „Systèmes Asservis. Contrôle et Régulation”, wydanym w Paryżu przez Eyrolles-Mentor Sciences w 1993 r..

Osiągnięcia M. Żelaznego zostały wysoko ocenione przez Uczelnię: 1984 – Odznaczenie „Zasłużony dla Politechniki Warszawskiej”, 1988 – Krzyż Kawalerski OOP, 1998 – Medal Komisji Edukacji Narodowej, wiele nagród Ministra i Rektora. W dniu 17.04.1996 Rada Wydziału MP w głosowaniu tajnym jednomyślnie poparła wniosek o wystąpienie do Centralnej Komisji ds. Tytułu i Stopni Naukowych w sprawie nadania tytułu naukowego profesora nauk technicznych doc. dr inż. M. Żelaznemu.

W Instytucie Automatyki i Robotyki Marek Żelazny pracował do 2005 r., ale równolegle zaangażowany został na stanowisku profesora przez PWSZ w Ciechanowie oraz – wspólnie z prof. dr. inż. M. Szafarczykiem – zorganizował specjalność (i laboratorium) „Komputerowa Automatyka i Robotyka” w Prywatnej Wyższej Szkole Biznesu i Technik Komputerowych w Warszawie, gdzie w roku 2006 powierzono mu funkcję dyrektora Instytutu Technik Komputerowych.

Jego hobby w życiu prywatnym to kajakarstwo, strzelectwo sportowe, a w ostatnich 20 latach zwłaszcza podróże na wszystkich kontynentach i opera.

Foto: drawnhy97 on Freepik