Aktualności

Wykorzystanie narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji

Zespół ds. eksploracji i eksploatacji możliwości Sztucznej Inteligencji, odpowiadając na rosnące zainteresowanie modelami generatywnej sztucznej inteligencji w każdym aspekcie życia, serdecznie zachęca osoby studiujące na Politechnice Warszawskiej do podzielenia się swoim doświadczeniami w zakresie wykorzystania narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji w anonimowej ankiecie:https://ankieta.pw.edu.pl/index.php/644669?newtest=Y&lang=plAnkieta będzie aktywna do 30.04.2024 r. Zależy nam na tym, aby zdobyć przekrojowe informacje od wszystkich przedstawicieli PW. Jest to elementem projektu pt. „Kreatywna Rewolucja: Analiza Możliwości na PW", którego celem jest m.in. diagnoza możliwości wykorzystania modeli AI do poprawy funkcjonowania naszej Uczelni.

Unieważnienie

Zamawiający informuje, że unieważnia postępowanie którego przedmiotem jest realizacja umowy cywilnoprawnej pt. ,,Badania eksperymentalne związane z możliwością poprawy rozdzielczości realizacji obrazowania tomograficznego w holograficznej mikroskopii bezsoczewkowej". Zamawiający w ogłoszeniu z dn. 12.04.2024r wszczynając postępowanie umieścił omyłkowo datę składania ofert 24.03.2024 oraz zamieścił załącznik ze wzorem umowy cywilnoprawnej (załącznik 2a umowa zlecenia) zamiast umowy o dzieło (załącznika 6a do zarządzenia Rektora nr 87/2021). Jednocześnie Zamawiający informuje, że zamieszcza nowe ogłoszenie IMiF-98a/2024 o poszukiwaniu oferentów na realizację umowy cywilnoprawnej (umowy o dzieło) pt. ,,Badania eksperymentalne związane z możliwością poprawy rozdzielczości i realizacji obrazowania tomograficznego w holograficznej mikroskopii bezsoczewkowej".

Scopus AI

Dostęp testowy do Scopus AI: Rewolucja w wyszukiwaniu badań naukowych za pomocą sztucznej inteligencji

Zapraszamy do testowania nowego narzędzia Scopus AI (na stronie startowej Scopus zakładka Scopus AI) w ramach licencji krajowej Elsevier. Scopus AI to intuicyjne i inteligentne narzędzie wyszukiwania oparte na generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI). Narzędzie to pomaga na każdym etapie pracy naukowej: podczas prowadzenia badań, wyszukiwania i przeglądania ich wyników, przeglądania artykułów, weryfikacji danych oraz podczas tworzenia bibliografii. Scopus AI czerpie z metadanych i abstraktów dokumentów rejestrowanych w Scopus i opublikowanych po 2013 roku.

Dostęp do narzędzia będzie aktywny do 31.05.2024 r.

ANTI-BIAS LUNCH BREAK W ENHANCE

Cieszymy się, że kwestia przeciwdziałania uprzedzeniom angażuje coraz więcej osób ze społeczności ENHANCE. Dotychczas odbyło się 11 spotkań, w których łącznie wzięło udział blisko 300 uczestników. Szkolenie trwa tylko 60 minut i można w nim wziąć udział np. podczas lunchu.  Do wyboru są następujące terminy: ️23 maja oraz ️4 czerwca 2024 r.

Hybrydowa szkoła letnia Plotting Sustainability - ENHANCE summer school on power struggles in the city

Politechnika w Berlinie zaprasza studentów wszystkich kierunków studiów z uczelni ENHANCE na hybrydową szkołę letnią Plotting Sustainability - ENHANCE summer school on power struggles in the city. Kurs będzie składał z dwóch przygotowawczych spotkań online (27 maja i 1 czerwca 2024 r. w godz. 14.00-16.00) i części stacjonarnej, która odbędzie się na Politechnice w Berlinie w dniach 15.07-19.07.2024 r.

Inclusive Communication

Zapraszamy na szkolenia przygotowane w ramach konsorcjum ENHANCE: “Inclusive Communication” - Online Training. Szkolenie przeznaczone jest dla pracowników naukowych, technicznych oraz administracyjnych. Kiedy: 4 czerwca (wtorek) o 10:00, Format: spotkanie zdalne, platforma Zoom, Czas trwania: 90 minut, Liczba miejsc: 50. Prowadzący: Melih Özkardes (lider work package Diversity, Impact and Dissemination w ENHANCE i rzecznik różnorodności w ENHANCE). Spotkania odbędą się na platformie Zoom. Link będzie udostępniony przed wydarzeniem. Na życzenie uczestnicy otrzymają certyfikat udziału. Szczegóły i rejestracja: TUTAJ.

ERC Starting Grant – konkurs na stanowisko Postdoca

Instytut Mikromechaniki i Fotoniki Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej ogłasza nabór kandydatów na stanowisko Postdoc do projektu pt. “[NaNoLens] Bez-soczewkowa, bez-znacznikowa nanoskopia”, finansowanego przez Komisję Europejską w ramach konkursu ERC Starting Grant (Program Horyzont Europa). Projekt oferuje unikalne warunki do rozwoju naukowego w ramach innowacyjnego obszaru bezsoczewkowej mikroskopii holograficznej.

Ponad 30 000 miejsc na bezpłatne szkolenia

Zachęcamy do zapoznania się z bezpłatnymi Szkoleniami Santander, na które może aplikować każdy mający ukończony 18 roku życia. Uczestnicy nie muszą być klientami Grupy Santander. W ofercie szkolenia z zakresu: SantanderJęzykiMniejObce, Szkoła Giełdowa GPW & SGH 2024, Learn Excel, Canva, PowerBI or Photoshop, Business for All 2024 - Harvard Business Publishing, Learn ChatGPT – 2024.

Seminarium IEEE

23 kwietnia 20024 w godz. 12-14 (Biblioteka Główna, I piętro, sala 162B) odbędzie się seminarium IEEE, poświęcone następującym zagadnieniom:

  • Open Aceess i publikowanie w czasopismach IEEE  (How to Get Published with IEEE/ Open Access at IEEE)  
  • Techniki efektywnego wyszukiwania na platformie IEEE Xplore/Techniques for Effective Searching in IEEE Xplore
  • Standardy IEEE (IEEE Standards: Powering Innovation,Academia, and the World Around Us)

Seminarium poprowadzi trener IEEE, p. Eszter Lukacs.

Biblioteka Główna zaprasza wszystkie zainteresowane osoby do udziału w spotkaniu.

Warsztaty filmowe na Mechatronice

Zapraszamy na warsztaty filmowe w tę środę, 10.04.2024 w godzinach 16:00 - 17:00 w sali 242. Będzie możliwość spotkania się z pracownikami branży filmowej, zapoznania się z najnowszym sprzętem oraz obejrzenia filmów studenckich z ubiegłych lat. Będą też konkursy z nagrodami :).

Program stypendialny Taiwan-Europe Connectivity

Zgłoś się do programu stypendialnego, którego kwota stypendium to łącznie 2 700 USD, na okres do 4 miesięcy. Stypendium będzie przyznawane beneficjentowi co miesiąc od września 2024 r. do grudnia 2024 r. (22 500 NTD/miesiąc, ok. 675 USD). Termin składania wniosków: do 25 maja 2024 r., a wyniki aplikacji: 15 czerwca 2024 r. Taiwan Tech zachowuje prawo do wyboru i przyznania stypendium zakwalifikowanym kandydatom. Odbiorca stypendium nie musi zostać zaakceptowany jako student z wymiany. Zakwalifikowani studenci mogą otrzymać stypendium tylko raz.

Prenumerata Pulsara

Z okazji startu 24. Nagród Naukowych POLITYKI pracownicy naukowi i studenci mogą skorzystać z miesięcznej prenumeraty serwisu popularnonaukowego pulsar: https://www.projektpulsar.pl/

  • Zainteresowane osoby prosimy o: kontakt mailowy (z podaniem swojego imienia i nazwiska oraz nazwy uczelni) na adres e-mail: w.reluga@polityka.pl
  • W temacie maila prosimy wpisać: Nagrody Naukowe POLITYKI
  • Czas na zgłoszenia: do 15 kwietnia 2024 r.

Nagrody Naukowe POLITYKI

Fundacja Tygodnika POLITYKA po raz 24. zaprasza młodych naukowców do aplikowania o Nagrody Naukowe POLITYKI.  

  • Dla kogo: Poszukiwane są osoby, które w ciągu ostatniego roku, dwóch lat minęły ważny kamień milowy w życiu zawodowym - może to być praca doktorska, habilitacyjna, książka, ważny artykuł naukowy, zakończenie badań albo ich rozpoczęcie, zbudowanie zespołu, objęcie istotnej funkcji w instytucji naukowej.
  • Zgłoszenia: przez formularz na stronie polityka.pl/stypendia
  • Czas na zgłoszenia: do środy 12 czerwca 2024 r.
  • Nagrody: 5 stypendiów po 15 tys. zł i 10 nagród finałowych po 5 tys. zł

Summit - “Tech Life Balance”

Fundacja Edukacyjna Perspektywy organizuje szóstą już edycję największej w Europie i Azji konferencji dla kobiet w STEM, Tech & IT  Perspektywy Women in Tech Summit 2024, która odbędzie się 12-13 czerwca 2024 w Warszawie w centrum wystawienniczym EXPO XXI. Summit zgromadzi ponad 10.000 studentek, specjalistek i liderek ze świata nowych technologii, 500 najlepszych ekspertów z branży i 100 największych firm technologicznych oraz najlepsze uczelnie techniczne z Polski i ze świata

Networkingowe spotkanie SGH i PW

Klubu Przedsiębiorców Szkoły Głównej Handlowej – inicjatywy dla absolwentów i sympatyków SGH rozwijających, lub chcących rozwijać własny biznes, zaprasza członków Politechniki Warszawskiej na spotkanie, mające na celu integrację obu środowisk, by wspólnie porozmawiać o biznesie i komercjalizacji wyników badań. Spotkanie odbędzie się w środę, 27 marca, o godzinie 19:00 w Sali Kolumnowej SGH. To kolejne spotkanie z serii networkingowych, dedykowanych przedsiębiorcom związanych z SGH, ale tym razem szczególnie ukierunkowane na obecności przedstawicieli Politechniki Warszawskiej.

Wielkanoc 2024

Z okazji Świąt Wielkanocnych, życzę Państwu i Państwa bliskim przede wszystkim zdrowia, pokoju, a także wytrwałości w dążeniu do realizacji zamierzeń, tych rodzinnych, i tych zawodowych. Czytaj dalej...

Webinarium o mobilności polsko-francuskiej

Marzysz o poszerzeniu horyzontów naukowych? Chcesz odkrywać nowe perspektywy badawcze i rozwijać swoje umiejętności w międzynarodowym środowisku? A może skorzystać z infrastruktury badawczej, która nie jest dostępna w twoim kraju? Dołącz do webinarium NAWA Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, które odkryje przed Tobą możliwości mobilności naukowej między Polską a Francją! Spotkanie odbędzie się 10 kwietnia (środa) w godz. 9.00-10.45. Pełen program wydarzenia: link. Szczegóły i rejestracja: link.

Konkurs o indeks Mechatroniki rozstrzygnięty!

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszym konkursie. Do II etapu zakwalifikowanych zostało 38 osób (= 11%), z czego 12 osób nagrodzonych zostało indeksem naszego Wydziału. Wśród laureatów znajdują się uczniowie ze szkół: Technikum Mechatroniczne, ul. Wiśniowa: 4 osoby (w tym I miejsce; II miejsce ex aequo), Technikum Elektroniczne, ul. Kasprzaka: 3 osoby, Technikum „Kolejówka”, ul. Szczęśliwicka: 2 osoby, CLX L.O. Warszawa: 1 osoba (w tym II miejsce ex aequo), XXI L.O. Warszawa: 1 osoba, Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Działdowie im. gen. Sylwestra Kaliskiego: 1 osoba. Gratulujemy!!!

Narodowy Program Stypendialny Republiki Słowackiej - DEADLINE 30.04.2024, g. 16.00

Ambasada Republiki Słowackiej w Warszawie ogłasza nowy nabór wniosków o stypendia na pobyty studyjne, badawcze, rezydencje artystyczne i wykłady gościnne w roku akademickim 2024/2025. NŠP to program przyjęty przez Rząd Republiki Słowackiej, finansowany z budżetu Ministerstwa Edukacji, Nauki, Badań i Sportu. Program ma na celu wspieranie mobilności studentów zagranicznych, doktorantów, nauczycieli akademickich, naukowców i artystów poprzez zachęcanie ich do pobytów na uczelniach wyższych oraz w jednostkach badawczych na Słowacji.

Mieć czy nie mieć dzieci?

Zwracamy się z uprzejmą prośbą o wsparcie w realizacji badania ankietowego wśród osób studiujących na Wydziale Mechatroniki. Wypełnienie ankiety zajmie ok. 11 minut i pozwoli na zebranie wszystkich potrzebnych informacji o tym, jak rozkładają się postawy wobec posiadania lub nieposiadania dzieci wśród studentów i studentek oraz jakie są ich korelaty. Badanie jest w pełni anonimowe, a dostęp do zbioru danych będą mieli tylko członkinie i członkowie zespołu badawczego. Link do ankiety: Mieć czy nie mieć dzieci?