Arkadiusz Kuś, dr inż.

dr inż. Arkadiusz Kuś

Instytutu Mikromechaniki i Fotoniki

e-mail: arkadiusz.kusSPAMFILTER@pw.edu.pl

telefon: 22 234 8396

pokój: p. 520a

Opis tematyki badawczej/wdrożeniowej

Moja tematyka badawcza dotyczy w głównej mierze nowoczesnych metod mikroskopii fazowej, przede wszystkim zastosowania cyfrowej mikroskopii oraz tomografii holograficznej do pomiaru fazowych obiektów biologicznych (próbki słabo rozpraszające). Jest to grupa technik, która ze względu na swój charakter – dostarczanie ilościowej informacji o obiekcie oraz nieniszczący charakter techniki (możliwość badania żywych obiektów biologicznych bez wykorzystywania dodatkowych znaczników) – jest od kilku ostatnich lat na etapie bardzo dynamicznego rozwoju. W tym obszarze zajmuję się głównie budową układów pomiarowych – mikroskopów oraz tomografów holograficznych.

 Zajmuję się również projektowaniem układów optycznych – głównie obrazujących, pracujących w zakresie promieniowania widzialnego. Umiejętności z tego obszaru wykorzystuję przy budowie nowych systemów pomiarowych.

Osiągnięcia naukowe/wdrożeniowe

Rezultaty moich badań opublikowane zostały w 10 artykułach z listy JCR oraz w 13 komunikatach konferencyjnych o zasięgu międzynarodowym.

 Jako wykonawca pracowałem w następujących projektach badawczych:

  • ACTMOST: Access Centre to Micro-Optics Services and Technologies
  • FNP TEAM „3D PHASE: Phase microscopy and tomography – new approach to 3D measurements of biological and technological structures” http://3dphase.mchtr.pw.edu.pl/
  • FNP TEAM TECH „BiOpTo: Tomographic phase microscope for biomedical applications” http://biophase.pl
  • NCN Preludium „Nowa metoda wyznaczania trójwymiarowego rozkładu współczynnika załamania z projekcji obiektu zarejestrowanych w silnie ograniczonym zakresie kątowym”
  • NCBiR „Laserowe Systemy Broni Skierowanej Energii, Laserowe Systemy Broni Nieśmiercionośnej”

 W latach 2015-2016 byłem kierownikiem projektu IMPULS pt. „Platforma holograficznej mikroskopii fazowej” realizowanego ze środków SKILLS Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

 W 2017 roku zostałem laureatem stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W tym samym roku zostałem jednym z laureatów nagrody zespołowej JM Rektora PW za osiągnięcia naukowe w latach 2015-2016.

 Jestem współtwórcą rozwiązania układu tomografu holograficznego („Holographic optical tomography system for biological applications”), nagrodzonego w 2018 roku złotym medalem na międzynarodowych targach handlowych iENA 2018 w Norymberdze.

 Uczestniczyłem w szkoleniach z zakresu projektowania układów optycznych (Design of Optical System, I. Livshits, w Warszawie oraz SMETHODS: Non-imaging Optics, Delft, Holandia).

 Współpracowałem również z przemysłem w zakresie projektowania układów optycznych - z takimi firmami jak PZO Mikroskopy i Wyroby Optyczne, NIZIO Design International, Qumak S.A. oraz Solaris Optics S.A.

Współpraca międzynarodowa

Od 2013 roku współpracuję z Centrum Technologii Biomedycznej Uniwersytetu Muenster w Niemczech.

Od 2018 roku współpracuję również z Uniwersytetem NTNU (National Taiwan Normal University) w ramach projektu Neurophase (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju)

Preferowana tematyka dyplomowania

Chętnie poprowadzę prace dyplomowe z zakresu cyfrowej mikroskopii i tomografii holograficznej, a także nowoczesnych metod mikroskopii obliczeniowej. W prowadzonych przeze mnie pracach interesuje mnie połączenie aspektów związanych z konstrukcją układów pomiarowych i oprogramowaniem zbudowanych urządzeń z pracą w laboratorium w celu weryfikacji działania zaprojektowanych urządzeń.

Drugą preferowaną przeze mnie tematyką dyplomowania jest projektowanie układów optycznych.

Tytuły ostatnich obronionych prac dyplomowych

  • „The design of an actively-stabilized fibre-optic beam splitter for a MACH-ZEHNDER interferometer”
  • „Oprogramowanie do obsługi cyfrowego mikroskopu holograficznego”

O sobie prywatnie

W wolnym czasie fotografuję, gram na gitarze (klasycznej, elektrycznej) oraz nieustannie doskonalę rufę w ślizgu i start z wody pływając na windsurfingu.