"Fourierowski mikroskop ptychograficzny do zastosowań w obrazowaniu biomedycznym w dużym polu o numerycznie zwiększonej rozdzielczości i kontraście” (akronim: WUTscope-FPM)

kierownik projektu na PW: dr. Inż. Piotr Zdańkowski

zespół: dr inż. Maria Cywińska (PW), dr inż. Maksymilian Chlipała (PW), mgr inż. Piotr Arcab (SD PW), dr hab. Marzena Stefaniuk (Nencki PAN), dr inż. n. med. Luiza Stanaszek (IMDiK PAN)

okres realizacji zadania: 01.04.2024 – 01.04.2027

przyznane środki na realizację projektu: 1 800 000 PLN

Konkurs: LIDER XIV

Źródło finansowania: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Nr projektu: LIDER14/0352/2023

Partnerzy:

Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN (Nencki PAN)

Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN (IMDiK PAN) 

Opis projektu

Celem projektu WUTscope-FPM jest opracowanie mikroskopu opierającego się o technikę tzw. Fourierowskiej Mikroskopii Ptychograficznej (FPM), która umożliwia obrazowanie biomedyczne o wysokiej rozdzielczości w szerokim polu widzenia. FPM, wykorzystująca programowalne oświetlenie próbki z wielu kątów, oferuje wyjątkową precyzję w rekonstrukcji obrazów, co czyni ją niezwykle przydatną w badaniach biomedycznych, w tym w analizach biologicznych na poziomie mikroskopowym. Projekt zakłada opracowanie innowacyjnych algorytmów rekonstrukcji ptychograficznej wspomaganych sieciami neuronowymi, optymalizację procesów akwizycji danych oraz weryfikację technologii na rzeczywistych próbkach biologicznych, zarówno utrwalonych, jak i żywych. Wynikiem projektu będzie stworzenie demonstratora FPM, który posłuży do praktycznej prezentacji technologii.

logotypy