Cywińska Maria

W swoich badaniach naukowych koncentruję się na adaptacji i precyzyjnym dostosowaniu metod numerycznych do opracowywania nowatorskich algorytmów analizy danych (rejestrowanych obrazów) w technikach ilościowego obrazowania fazowego, takich jak interferometria, mikroskopia holograficzna, technika mory czy metody z oświetleniem strukturalnym. W ostatnim czasie koncentruję się na zastosowaniu rozwiązań opartych na uczeniu maszynowym i głębokim uczeniu, które usprawniają analizę obrazów na różnych etapach przetwarzania. Integracja tych metod pozwala na zwiększenie precyzji i wydajności bezkontaktowych, nieinwazyjnych systemów pomiarowych.
Projekty badawcze
Jako kierownik:
- 02.2024 – obecnie
Projekt Young PW finansowany w ramach IDUB
[BayKA] Wnioskowanie Bayesowskie do Korekcji Aberracji w interferometrii optycznej.
- 01.2022 – obecnie
NCN PRELUDIUM 20: [inPHASE] Algorytmy wnioskujące do ilościowego obrazowania fazowego opartego o analizę obrazów prążkowych
- 07.2019 – 12.2019
Grant Dziekana, Politechnika Warszawska, wydział Mechatroniki
Temat pracy: Wykorzystanie algorytmów wariacyjnych do analizy obrazów prążkowych uzyskanych techniką interferometrii z uśrednianiem w czasie do pomiaru amplitudy drgań mikrosystemów.
Jako wykonawca
- 06.2024 – obecnie
koordynator zadania „Opracowanie algorytmu szybkiej rekonstrukcji ptychograficznej wykorzystującej uczenie maszynowe i głębokie uczenie”
NCBR LIDER: Fourierowski mikroskop ptychograficzny do zastosowań w obrazowaniu biomedycznym w dużym polu o numerycznie zwiększonej rozdzielczości i kontraście.
- 06.2023 – 06.2024
wykonawca – implementacja wieloramkowych i jednoramkowych metod analizy obrazu prążkowego
projekt naukowy dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Polska Metrologia: Opracowanie i wdrożenie nowoczesnych algorytmów analizy obrazów prążkowych na stanowiskach interferometrów do pomiaru odchyłek długości i mikrogeometrii powierzchni w Głównym Urzędzie Miar.
- 03.2021 – 02.2024
stypendysta w projekcie badawczym: rozwój zaawansowanych metod numerycznej rekonstrukcji fazy: zwiększanie czułości fazowej i odporności na artefakty interferogramu.
NCN OPUS 19: [PHAICELL] Koherentna mikroskopia z ilościowym kontrastem fazowym: powrót do podstaw i zaproponowanie nowej techniki numerycznej rekonstrukcji z zastosowaniem do zaawansowanego obrazowania biomedycznego bez znaczników.
- 09.2020 – 02.2022
wykonawca - zastosowanie uczenia maszynowego i sieci neuronowych do podwojenia pola widzenia siatkowego mikroskopu fazowego
projekt badawczy POB-BIOTECHMED-1 program IDUB MNiSW: Ilościowa Mikroskopia Fazowa Wspomagana Komputerowo (PHAISCOPE).
- 09.2020 – 02.2022
koordynator prac numerycznych: specjalizacja w zakresie analizy obrazów prążkowych i deep learningu
projekt badawczy POB-FOTECH-1 program IDUB MNiSW: DEEPCOMPOSITION: Zaawansowane metody dekompozycji danych wspomagane specjalizowanymi sieciami neuronowymi na potrzeby zwiększenia przepustowości informacyjnej wybranych polowych optycznych metod pomiarowych.
- 03.2018 – 02.2021
stypendysta w projekcie badawczym: rozwój algorytmów automatycznej analizy obrazów prążkowych wykorzystujących metodę wariacyjnej dekompozycji obrazu, analiza próbek biologicznych – utrwalonych i dynamicznych – metodami ilościowego obrazowania fazy
NCN OPUS 13: Numerycznie zaawansowana demodulacja fazy i amplitudy na potrzeby interferencyjnej mikroskopii optycznej z elementami tomografii.
Nagrody i wyróżnienia
- 4.03.2025
Zaproszenie i uzyskanie grantu jako badacz wizytujący na Uniwersytecie Meiji w Tokio.
- 09.06.2021
Otrzymanie stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dla wybitnych młodych naukowców.
- 16.07.2020
Otrzymanie stypendium NAWA w programie im. prof. Wilhelminy Iwanowskiej na półroczny staż w prestiżowym centrum badawczym Black Hole Initiative, Harvard University zaangażowanym w działalność projektu Event Horizon Telescope. (prace były realizowane zdalnie ze względu na sytuację pandemiczną).
- 29.03.2019
Otrzymanie stypendium wyjazdowego w konkursie organizowanym przez Menéndez Pelayo International University.
- 11.12.2018
Nagroda I stopnia za pracę „Automatyczna analiza obrazów prążkowych z wykorzystaniem algorytmu wariacyjnej dekompozycji obrazu wspomaganego transformacją Hilberta” w XXVII konkursie PKOpto 2018 im. Profesora Adama Smolińskiego za najlepszą pracę dyplomową z zakresu optoelektroniki
- 01-04.11.2018
Targi innowacyjności iENA 2018
Brązowy medal za wynalazek “Metoda obliczeniowa wspomagająca polowe optyczne techniki pomiarowe” zespół: prof. dr hab. inż. Krzysztof Patorski, dr inż. Maciej Trusiak, mgr inż. Maria Cywińska, dr inż. Piotr Zdańkowski.
- 12.09.2018
The 7th International Conference on Speckle Metrology 2018
Drugie miejsce za prezentację plakatu Modified variational image decomposition algorithm aided by the Hilbert transform as an alternative to 2D Hilbert-Huang transform for fringe pattern phase retrieval na konferencji SPECKLE 2018
Jestem współautorką 15 publikacji w czasopismach znajdujących się na liście JCR (w prestiżowych czasopismach naukowych – Journal of Physics: Photonics, Scientific Reports, Optics Express, Biomedical Optics Express, Optics and Lasers in Engineering, Optics Letters i Journal of Optics, z czego w 10 publikacjach jestem wiodącym autorem) oraz 21 publikacji w materiałach pokonferencyjnych. Wyniki swoich badań prezentowałam na 20 konferencjach międzynarodowych, z czego 6 to prezentacje plakatowe, 14 to wygłoszone referaty w czym 3 były wykładami zaproszonymi.
Staże naukowe i wizyty badawcze
- 14.07-2.08.2025
Wizyta badawcza w grupie prof. Shuichi Arikawa na Uniwersytecie Meiji w Tokio, Japonia
Tematyka badań: Development of a new phase analysis technique for electronic speckle pattern interferometry (ESPI)
- 01.07-31.08.2024
Staż naukowy w grupie prof. Rosario Porras-Aguilar na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Charlotte, USA
Tematyka badań: Deep-learning approach for single-shot analysis in diffraction common-path interferometry.
- 12-25.02.2023
Wizyta badawcza w grupie prof. Balpreeta Ahluwalii na Norweskim Uniwersytecie Arktycznym w Tromso
Tematyka badań: Waveguides measurement using Bayesian inference
- 01.03-31.08.2022
Staż naukowy w Insytucie Radioastronomii im. Maxa Plancka w Bonn, Niemcy
Tematyka badań: Bayesian and deep learning methods for interferometric data analysis: from nanoscale phase imaging to black hole shadow.
Jestem zainteresowana współpracą w zakresie wdrażania technik uczenia maszynowego, uczenia głębokiego i algorytmów wnioskujących w zakresie analizy danych 2D (obrazów) oraz metrologii optycznej. Temat pracy dyplomowej będę ustalać indywidualnie wypracowując go wspólnie z zainteresowanym studentem. Jako młody naukowiec aktywnie staram się o własne projekty naukowe i budowanie zespołu badawczego, w związku z czym nakierunkowana jestem na działania nowatorskie prowadzące do publikacji artykułu naukowego.
Prace obronione (promotor):
1. Ewaluacja sieci neuronowych do analizy obrazów prążkowych na potrzeby metody interferometrii z uśrednianiem w czasie
2. Implementacja modelu dekompozycji obrazu dedykowanego filtracji obrazów prążkowych
Prace w przygotowaniu (promotor):
1. Klasyfikacja logów bezpieczeństwa przy pomocy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego
2. Constructing an automatic sorting station using machine vision technology
Prace w których uczestniczyłam w charakterze promotora pomocniczego:
1. Konwolucyjna sieć neuronowa do separacji obrazów sprzężonych w siatkowej mikroskopii fazowej
2. Rekonstrukcja hologramów poosiowych za pomocą metody Gerchberga-Saxtona wykorzystującej konwolucyjne sieci neuronowe
W wolnym czasie gram w gry planszowe i czytam fantastykę. Lubię podróżować (najchętniej w miejsca, w których mnie jeszcze nie było). Interesuję się biologią morską i pszczelarstwem.
https://www.researchgate.net/profile/Maria-Cywinska