Krauze Wojciech

dr inż.
dr inż. Wojciech Krauze
Instytutu Mikromechaniki i Fotoniki
wojciech.krauzeSPAMFILTER@pw.edu.pl
p. 520A
22 234 83 96

Głównym obszarem moich zainteresowań jest obrazowanie ilościowe struktur biologicznych, które jest źródłem ważnych informacji na temat komórek i wycinków tkanek. Dwiema niezwykle interesującymi metodami z obszaru inżynierii fotonicznej, które realizują pomiary ilościowe są cyfrowa mikroskopia holograficzna (do pomiarów 2D) oraz optyczna tomografia dyfrakcyjna (do pomiarów 3D). Techniki te są nieniszczące i nie wymagają barwienia komórek biologicznych. Szczególną popularność w środowisku medycznym zyskała technika tomografii optycznej z ograniczonym zakresem kątowym projekcji. Ograniczony zakres kątowy pozwala na niezwykle proste i szybkie wykonanie pomiaru, skutkuje jednak zniekształconymi rekonstrukcjami tomograficznymi, dlatego kluczowe jest opracowanie specjalnych metod przetwarzania danych do tej metody. Opracowywanie takich algorytmów jest jednym z głównych zadań, które obecnie realizuję.

Poza samym opracowywaniem metod przetwarzania danych w tomografii i mikroskopii optycznej, dużo uwagi poświęcam zastosowaniom dwóch wyżej wymienionych metod w praktyce medycznej i biologicznej. Współpracuję z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Instytutem Biologii Doświadczalnej PAN w zakresie wyznaczania parametrów hodowli komórkowych (komórki nerwowe, komórki nowotworowe, komórki skóry i wiele innych) oraz histologicznych wycinków tkanek.

Jestem współautorem 18 publikacji, w tym 7 z listy filadelfijskiej. Brałem udział w 4 konferencjach krajowych i 5 konferencjach międzynarodowych (USA, Niemcy, Holandia).

Uczestniczyłem w szkoleniach poświęconych zastosowaniu sieci neuronowych (szkoła letnia na Politechnice Gdańskiej), przetwarzaniu danych tomograficznych (miesięczny staż w Centrum Wiskunde & Informatica, Amsterdam, Holandia) a także komercjalizacji badań naukowych (szkolenie w ramach programu alfa.ac).

Jestem ekspertem programu Actphast 4.0, w ramach którego realizuję projekty wdrożeniowe z branży inżynierii fotonicznej dla europejskich firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Uczestniczyłem w międzynarodowych targach innowacyjności na których przedstawiałem optyczny tomograf dyfrakcyjny opracowany w Zakładzie Inżynierii Fotonicznej PW, który został nagrodzony złotym medalem.

Jestem wykonawcą licznych projektów naukowych i wdrożeniowych:

  • projektu Actphast realizowanego we współpracy z włoską firmą Italray,
  • projektu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej TEAM, w którym opracowywane były techniki pozwalające na nieinwazyjne badanie fazowych mikroobiektów technicznych i biologicznych,
  • projektu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej TEAM-TECH, w którym opracowywana jest handlowa wersja optycznego tomografu dyfrakcyjnego przeznaczonego do badań hodowli komórkowych, histologicznych wycinków tkanek i fazowych mikrostruktur inżynierskich,
  • projektu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej IMPULS, w którym byłem odpowiedzialny za przygotowanie oprogramowania do obsługi cyfrowego mikroskopu holograficznego,
  • projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju NEUROPHASE, który realizowany jest we współpracy z Uniwersytetem w Tajwanie a który poświęcony jest badaniom wpływu substancji chińskiej medycyny ludowej na układ nerwowy człowieka.

Byłem kierownikiem dwuletniego projektu Preludium finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w ramach którego opracowywane było rozszerzenie optycznego tomografu dyfrakcyjnego pozwalające na badania z powiększoną głębią ostrości.

W 2017r. byłem jednym z laureatów nagrody zespołowej 1. stopnia JM Rektora PW za wybitne osiągnięcia naukowe.

W 2019r. zająłem 2. miejsce w konkursie Innowator Mazowsza organizowanego przez Urząd Marszałkowski.

Jestem członkiem komitetu organizacyjnego konferencji „Information Photonics” organizowanej w Jokohamie, Japonia, poświęconej nowoczesnym technologiom z zakresu inżynierii fotonicznej. Współpracuję z Uniwersytetem w Munster w zakresie obrazowania próbek biologicznych.

Obecnie ściśle współpracuję z włoską firmą Italray w ramach projektu Actphast 4.0 oraz Uniwersytetem NTNU (National Taiwan Normal University) w ramach projektu Neurophase finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Jestem zainteresowany współpracą ze studentami w zakresie metod obrazowania fazowych (przezroczystych) próbek technicznych i biologicznych. Techniki pomiarowe to przede wszystkich cyfrowa mikroskopia holograficzna i optyczna tomografia dyfrakcyjna.
Potencjalne tytuły prac dyplomowych związane mogą być z:

  • algorytmami przetwarzania obrazów (np. segmentacji komórek biologicznych w rekonstrukcjach tomograficznych),
  • algorytmami rekonstrukcji tomograficznej,
  • algorytmami odzyskiwania fazy z pomiarów interferometrycznych,
  • analizą statystyczną wyników mikroskopowych i tomograficznych,
  • metodyką wyznaczania parametrów komórek biologicznych na podstawie ich pomiarów cyfrową mikroskopią holograficzną lub optyczną tomografią dyfrakcyjną,
  • analizą zmian parametrów wybranych hodowli komórkowych w czasie pod wpływem czynników zewnętrznych (substancji chemicznych, temperatury, wilgotności, składu chemicznego powietrza itp.).

W trakcie:

  1. Increasing signal to noise ratio in a tomographic reconstruction through averaging of reconstructions obtained from subsets of projections (praca inżynierska),
  2. Statistical analysis of selected parameters of biological cells investigated with digital holographic microscopy (praca inżynierska)

Interesuje się literaturą, filmami i serialami z gatunku fantasy i science-fiction. Lubię słuchać muzyki filmowej. W lato jeżdżę na rowerze a w zimie na nartach biegowych.