Nowicki Michał

Tematyka badawcza koncentruje się wokół wykorzystania zjawisk magnetycznych, magnetomechanicznych i termoelektrycznych w pomiarach i badaniach nieniszczących, oraz na budowie dedykowanych systemów i urządzeń pomiarowych.
W szczególności można wymienić:
- Nowe konstrukcje i rodzaje czujników siły, pola magnetycznego, temperatury itp.,
- Automatyczne systemy pomiarowe wielkości magnetycznych i termoelektrycznych,
- Niestandardowe zastosowania istniejących technologii
- Łączenie systemów mikroprocesorowych (np. Arduino ) i nietypowych efektów fizycznych i materiałowych w pełni funkcjonalne urządzenia pomiarowe.
Aktualny wykaz publikacji naukowych dostępny jest pod adresem:
Współpraca w ramach wspólnie realizowanych projektów:
- Wykonawca projektu (ze strony polskiej) zorientowanego na badania możliwości wykorzystania nanocząstek magnetycznych w tomografii rezonansu magnetycznego. Współpraca z zespołem prof. Wenzhong Liu z Huazhong University of Science and Technology, School of Automation, lata 2017-2019., w ramach Polsko-Chińskiej współpracy bilateralnej.
- Wykonawca projektu (ze strony polskiej) pt. „Functional properties of newly developed amorphous and nanocrystalline magnetic materials”, realizowanego w ramach Polsko-Słowackiego Programu Wykonawczego na mocy Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o współpracy naukowo – technicznej.
Współpraca w zespołach badawczych:
- Inicjator polsko-ukraińskiego zespołu badawczego zorientowanego na opracowanie sensorów pola magnetycznego do zastosowań kosmicznych. Współpraca z dr Andriyem Marusenkovem z Lviv Center of the Institute of Space Research.
- Udział w międzynarodowym zespole badawczym (uczestnicy z Polski, Słowacji i Węgier) ukierunkowanym na badania magnetomechanicznych właściwości nowoczesnych materiałów magnetycznie miękkich. Zespół koordynowany przez dr Petera Sveca z Instytutu Fizyki Słowackiej Akademii Nauk.
Preferuję własne tematy dyplomów, co do których jestem pewien że są wykonalne. Prace dyplomowe dzielą się na konstrukcyjne, badawcze i programistyczne. Nie przewiduję zagadnień teoretyczno/projektowych.
- Prace konstrukcyjne to budowa i badania właściwości urządzenia pomiarowego (np. czujnik własnej konstrukcji + system mikroprocesorowy), lub stanowiska laboratoryjnego.
- Prace badawcze skupiają się na badaniu materiału/efektu fizycznego pod kątem późniejszego wykorzystania w pracach konstrukcyjnych.
- Prace programistyczne kładą nacisk na modelowanie zjawisk (np. w Elmer FEM), bądź oprogramowanie/automatyzację stanowisk pomiarowych (Labview).
Większość prac zawiera wszystkie te elementy, ale z różnie rozłożonymi akcentami.
Zdecydowana większość prac, a w założeniu wszystkie, nie powstaje ‘do szuflady’ lecz w konkretnym celu – rozwiązania problemu technicznego w projekcie, opracowania nowych, w pełni funkcjonalnych urządzeń, pozyskaniu nowej wiedzy.
Ze względu na innowacyjny charakter tematów, znacząca część dotychczasowych prac była prezentowana na krajowych i zagranicznych konferencjach naukowo-technicznych.
- Neon oscillator megaohmmeter (Megaomomierz z oscylatorem neonowym)
- Mikroprocesorowy amperomierz termoelektryczny
- Zadajnik mikrosił w oparciu o wagę prądową
- Mikroprocesorowy psychrometr Assmana
- Stanowisko do termoelektrycznego sortowania taśm amorficznych
- Stanowisko dydaktyczne do bezstykowych pomiarów prądu elektrycznego
- Stanowisko do pomiaru momentu magnetycznego
- Badanie użytkowych parametrów podczerwonych sensorów odległości
- Badanie właściwości grubościomierza magnetostatycznego
- Bezdryftowy cyfrowy układ całkujący
Prywatnie interesuję się zapomnianymi, nietypowymi i egzotycznymi technologiami