Paśko Sławomir

Tematyka badawcza, którą realizuję w ramach różnych prowadzonych prac obejmuje głównie aspekty związane z przetwarzaniem i analizą danych w zastosowaniach medycznych i weterynaryjnych. Nie ograniczam się przy tym do jednego typu danych. W badaniach bazuję zarówno na danych pozyskanych za pomocą systemów optycznych, np. chmurach punktów, jak i na danych radiologicznych, np. obrazach z tomografii komputerowej przechowywanych zwykle w formacie DICOM. Często wykraczam poza te ramy i uczestniczę w projektach informatycznych, w których nie analizuje się danych medycznych a np. obrazy pozyskane z drona.
W ciągu ostatnich pięciu lat, tj. od roku 2013, kiedy to po dłuższej przerwie wróciłem do prac naukowo-badawczych opublikowałem 15 artykułów w recenzowanych czasopismach naukowych o zasięgu międzynarodowym, w tym 6 w czasopismach z listy JCR oraz 37 w materiałach pokonferencyjnych.
Do roku 2013 zajmowałem się głównie tworzeniem oprogramowania. Teraz też chętnie to robię, jednak ze względu na prace naukowe i dydaktykę nie mogę już temu poświęcić tyle czasu ile dawniej. Poniżej zamieszczam listę kilku wybranych prac, które wykonałem i które zostały wdrożone:
- demon komunikacyjny do obsługi kart płatniczych z bankiem PeKaO ( moduł wykorzystywany jest m.in. w oprogramowaniu kasowym PKP ), Wincor Nixdorf;
- serwer prepaid’owy obsługujący doładowania (on/off)line’owe telefonów komórkowych ( na rynku polskim było wówczas trzy firmy: ERA, IDEA, PLUS ), Wincor Nixdorf / CardPoint;
- system internetowego studia wirtualnego, TVP;
- system ixiVS w wersji OGX|2DSD , WorldIXI Polska S.A;
- system do pomiaru odległości pomiędzy openingami, Polcolor;
- biblioteka procedur holograficznych, SmartTech;
- oprogramowanie sterujące pracą skanera filmowego oraz przetwarzającego pobrane obrazy (zeskanowano m.in. „Starą Baśń” Jerzego Hoffmana), ArtLogic;
- oprogramowania sterujące pracą naświetlarki filmowej, ArtLogic.
- oprogramowanie do analizy dysmorfii twarzy na podstawie danych 3D, PARPA;
- platforma do telerehabilitacji umożliwiająca zdalne zadawanie i nadzór nad wykonaniem ćwiczeń oraz pozwalająca na kontakt online, WUM;
Uczestniczyłem w międzynarodowym projekcie - TLEMsafe - Improving safety and predictability of complex musculo-skeletal surgery using a patient-specific navigation system, FP7-ICT-2009-4, numer kontraktu: 247860, byłem kierownikiem zespołu ze strony Politechniki Warszawskiej (2010-2015).
Dla holenderskiej firmy VisionDynamics Optronics napisałem oprogramowanie przetwarzającego dane z deflektometru oraz odpowiednie biblioteki dla systemu LabView.
Ze względu na moje dotychczasowe doświadczenia zarówno w obszarze nauki jak i wdrożeń jestem otwarty na dość szeroką tematykę. Preferuję tematy w obszarze obrazowania medycznego, jednak nie mam nic przeciwko, by w ramach prac tworzyć rozwiązania oparte o silniki gier, czy systemy dla przemysłu.
Tematykę pracy często ustalam w trakcie rozmowy ze studentem, dzięki temu osoba ta ma możliwość realizacji tematu, który w pełni lub w jakiejś części jest zbieżny z jej zainteresowaniami.
- Opracowanie i implementacja aplikacji mobilnej umożliwiającej komunikację między kierowcami
- Development of software for 3D reconstruction of microscopic image based on shape from focus technique
- Opracowanie gry multimedialnej wspomagającej rehabilitację i diagnostykę dzieci z zespołem Aspergera
- System wspomagający zarządzanie i nadzór nad sprzętem laboratoryjnym
- Mobilny przewodnik wspinaczkowy
- Opracowanie oprogramowania dla układu pomiarowego OCT do akwizycji obrazów i przetwarzania
- Opracowanie modelu stanowiska pracującego w układzie optycznej tomografii dyfuzyjnej połączone z analizą wpływu wybranych parametrów na jakość zrekonstruowanych obrazów
- Film interaktywny z możliwością decydowania o losach bohaterów
- Oprogramowanie do wspomagania budowy modelu na potrzeby analizy przepływów w naczyniach krwionośnych
- Sprzętowa synchronizacja kamer dla systemu automatycznego arbitrażu w piłce siatkowej
Lubię pełne efektów specjalnych filmy akcji oraz dobrą muzykę. W wolnym czasie chętnie czytam zarówno o nowościach, jakie w technice i nauce pojawiają się na świecie jak i o nowych rozwiązaniach, które pojawiają się w informatyce.