Docenione nanocząsteczki

Docenione nanocząsteczki

Z przyjemnością informujemy, że dr hab. inż. Agnieszka Jastrzębska znalazła się na łamach artykułu opublikowanego przez czasopismo Forbes Women. Nanotechnolog, profesor na Wydziale Mechatroniki została doceniona za swoją pracę na temat możliwości wykorzystania nanocząsteczek do produkcji materiałów o właściwościach bioaktywnych. "Nanocząstki, które odkryłam, charakteryzują się wysoką skutecznością biobójczą i działają efektywnie jako powłoki samo sterylizujące w miejscach szczególnie narażonych na rozprzestrzenianie się drobnoustrojów chorobotwórczych. To nasza główna przewaga konkurencyjna." - mówi prezeska ADJ Nanotechnology. 

Poniżej publikujemy część artykułu, którego całość można znaleźć na stronie Forbes Women

"Nanotechnologią zainteresowałam się już na studiach. Potem obroniłam doktorat o możliwościach wykorzystania nanocząsteczek do produkcji materiałów o właściwościach bioaktywnych. W końcu w 2019 roku, aby wykorzystać wyniki moich badań, wspólnie z Politechniką Warszawską, na której studiowałam, a teraz pracuję, założyliśmy startup. ADJ Nanotechnology jest więc klasycznym spin-offem, w którym udziały ma moja macierzysta uczelnia.

Od badań nad właściwościami nanocząsteczek, jakie prowadziłam na poziomie podstawowym do wynalezienia unikatowych cząsteczek nanokompozytowych i pierwszych komercjalizacji minęło około pięć lat. Ale odwrotnie niż w przypadku większości startupów, które wychodzą od pomysłu, przedstawiają inwestorom wizję, zbierają środki i dopiero zaczynają działać, bez weryfikacji biznesowej i znajomości rynku, my założyliśmy firmę, gdy mieliśmy już niemal gotową technologię, a klienci zaczęli się interesować jej licencjonowaniem lub zakupem technologii.

Nanocząstki, które odkryłam, charakteryzują się wysoką skutecznością biobójczą i działają efektywnie jako powłoki samo sterylizujące w miejscach szczególnie narażonych na rozprzestrzenianie się drobnoustrojów chorobotwórczych. To nasza główna przewaga konkurencyjna. Jednocześnie są bezpieczne dla otoczenia. Można je wykorzystywać w technologiach druku, produkcji tworzyw sztucznych, materiałów medycznych etc. Są przydatne także dla firm, których działalność związana jest z obsługą dużej liczby klientów w takich branżach jak rozrywka, hotelarstwo, ochrona zdrowia itp.

Bio-Combo – nasz sztandarowy produkt jest uniwersalny i certyfikowany w dwóch wariantach. Wytwarzamy go w postaci proszku, który można dodawać do różnego rodzaju materiałów na poziomie produkcji - np. w poligrafii czy przemyśle tworzyw sztucznych. Może też być stosowany w formie rozpuszczonej w wodzie lub alkoholu do pokrywania powierzchni, ponieważ łatwo integruje się z powierzchnią poprzez wnikanie. Wystarczy nanieść go na szmatkę, rozsmarować na wybranej powierzchni i odczekać do wyschnięcia. Eliminuje bakterie prawie w 100 procentach, a jednorazowe pokrycie wystarcza minimalnie na miesiąc. Aż na tak długo, ponieważ Bio-Combo nadaje powierzchni działanie samo stabilizujące i biobójcze. To oznacza, że jeśli nawet na takiej powierzchni pojawią się jakieś bakterie, to zostaną od razu wyeliminowane.

Mamy certyfikat do kontaktu z żywnością, więc Bio-Combo może być używany nie tylko na powierzchniach przemysłowych, ale także w stołówkach, restauracjach a nawet w domowych kuchniach czy łazienkach.

Nasze obroty nie przekraczają jeszcze pół miliona, ale zarząd już jest finansowany z zysków. Żeby przyspieszyć z technologią i rozwojem, potrzebujemy inwestora. Zaczęliśmy od partnerstw biznesowych, z drukarniami. Teraz szukamy takiego partnera, który by nam pomógł pozyskiwać nowe kanały dystrybucji. Potrzebujemy na to ok. 1 miliona złotych.

Ciekawość doprowadziła mnie do tego, że stoję teraz dwiema nogami w różnych obszarach. Moim żywiołem jest nauka, a pasją innowacje i startupy. Jestem mocno związana z Politechniką Warszawską - prowadzę tu zespół badawczy i zajęcia ze studentami, ale jestem też liderką firmy. Z jednej strony nie wyobrażam sobie życia bez nauki – praca na uczelni daje mi dostęp do świeżości i najnowszych światowych badań. To fascynujące i nie chcę z tego rezygnować. Z drugiej strony, w naszym startupie drzemie ogromny potencjał i marzę, by go rozwinąć. Mamy bardzo dużo nowych pomysłów, ale na ich realizację potrzeba funduszy. W chwilach zwątpienia myślę sobie o Marii Skłodowskiej-Curie. To moja idolka od zawsze. Dlaczego? Bo była nieugięta i nigdy się nie poddawała w dążeniu do celu."