Aktualności

Pierwsze „zdjęcie” czarnej dziury w centrum naszej galaktyki

Naukowcy podejrzewali to od dawna, ale brakowało bezpośredniego potwierdzenia. Teraz mamy już pewność – w centrum Drogi Mlecznej znajduje się supermasywna czarna dziura. Dowodem jest obraz zaprezentowany przez uczestników projektu Teleskop Horyzontu Zdarzeń. Wkład w to wyjątkowe odkrycie ma dr inż. Maciej Wielgus z Max Planck Institute for Radioastronomy w Bonn, absolwent naszego Wydziału.

Drzwi otwarte na Wydziale Mechatroniki!

Jak to działa? Z czego jest zrobione? Czy da się wymyślić coś innego, lepszego, zupełnie nowego? Na Mechatronice zadajemy sobie pytania, które pozwalają nam wpadać na genialne pomysły. Nie wierzysz? Widzimy się w sobotę 28 maja od 10:00 do 16:00 - przyjdź i przekonaj się, że warto być częścią naszej społeczności!

Explorer’s ACADEMY

Studentko/Studencie! Wrzuć swoją karierę na wyższy bieg i już 20 maja wpadnij na dzień otwarty (Explorer’s ACADEMY) do Faurecia Polska, czyli do lidera branży motoryzacyjnej!Bardzo możliwe, że w Twoim aucie lub w aucie Twojego znajomego znajdują się części produkowane przez Faurecia, bo co trzeci samochód na europejskich drogach zawiera części tej firmy!

Zdobądź indeks!

Mamy przyjemność ogłosić kolejna edycję Konkursu Mechatroniki, Automatyki i Robotyki. Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych lubiących rozwiązywać problemy techniczne, umiejących myśleć nieszablonowo i potrafiących szybko przyswajać wiedzę. Czyli dla przyszłych Mechatroników i Automatyków.

Rekrutacja na studia anglojęzyczne

5 maja 2022 r. rozpoczęła się rekrutacja kandydatów z zagranicy na studia anglojęzyczne na Politechnice Warszawskiej. W ofercie na październik 2022 r. znajduje się 29 programów (12 na studiach pierwszego stopnia i 17 na studiach drugiego stopnia) na 13 wydziałach. Wydział Mechatroniki również ma w swojej ofercie studia w języku angielskim.

Fotoniczne Targi Pracy

20.05.2022 r. w godzinach 10:00-15.00, w Auli Gmachu Fizyki Politechniki Warszawskiej organizujemy wspólnie z Polską Platformą Technologiczną Fotoniki - po raz pierwszy w kraju - Fotoniczne Targi Pracy, które wpisują się w obchody Międzynarodowego Dnia Światła. Na Targach będzie obecna delegacja klastra optycznego z Berlina-Brandenburgii.

Noc Muzeów

Jak wyglądają zakamarki PW niedostępne na co dzień? Gdzie najczęściej można spotkać naszych rektorów? Czy w świecie inżynierów jest miejsce na zabawę? Żądnych wiedzy i naukowych przygód zapraszamy na Politechnikę wieczorem 14 maja. Dajcie się zaskoczyć!

Kto ma największą szansę zdobyć medal na igrzyskach olimpijskich?

O jednoczesnym badaniu układu oddechowego i układu krążeniowego w kontekście formy sportowców opowiada dr inż. Marcel Młyńczak

ANSYS na Politechnice Warszawskiej

W środę 20 kwietnia 2022 roku o godzinie 14:00 odbędzie się webinarium poświęcone oprogramowaniu ANSYS na Politechnice Warszawskiej. Podczas spotkania, firma MESco opowie o dostępnych licencjach na Politechnice Warszawskiej, o możliwościach oprogramowania oraz zasadach korzystania z licencji przez studentów, doktorantów i pracowników. Szczegółowa agenda oraz formularz rejestracyjny dostępne są na https://mesco.com.pl/13503/. Zapraszamy!

Zmiana planu zajęć

Zgodnie z §1 ust. 4 pkt 1 Zarządzenia nr 38/2021 Rektora Politechniki Warszawskiej z dnia 28 kwietnia 2021 r. w sprawie ustalenia szczegółowego harmonogramu roku akademickiego 2021/2022: W semestrze letnim: 20.04.2022 r. (środa) odbędą się zajęcia zgodnie z planem zajęć w poniedziałek.

22. edycja Nagród Naukowych POLITYKI

Do 8 czerwca 2022 r. Fundacja Tygodnika POLITYKA przyjmuje zgłoszenia młodych naukowców (czyli osób do ok. 35. roku życia) do 22. edycji Nagród Naukowych „Polityki”. Spośród nadesłanych zgłoszeń Kapituła wybierze 15 finalistów w pięciu dziedzinach nauki: nauki humanistyczne, społeczne, ścisłe, o życiu i techniczne. W 2022 r. piątka najlepszych otrzyma Nagrody Naukowe – stypendia w wysokości 15 tys. zł oraz wywiad w tygodniku „Polityka”. Pozostała dziesiątka finalistów otrzyma nagrody finałowe w wysokości 5 tys. zł.

Konkurs Nagroda Jamesa Dysona 2022

  • Pozostały jedynie 2 miesiące do zakończenia możliwości wysyłania zgłoszeń do nowej edycji Konkursu Nagroda Jamesa Dysona.
  • W tym roku zwycięzcy etapów krajowych otrzymają po 27 000 zł, a ich projekty zdobędą prestiżowe wyróżnienie.
  • Zwycięzcy etapu międzynarodowego mogą wygrać nawet 162 000 zł.
  • Odwiedź stronę www.jamesdysonaward.org, żeby dowiedzieć się więcej i zgłosić swój projekt.

Droniada 2022

Nauka – Przygoda – Emocje – te słowa najlepiej oddają charakter 9. konkursu technologicznego Droniada GZM 2022. Jego głównym organizatorem od 2014 r jest Fundacja Instytut Mikromakro. Termin: 25-30.06.2022. Pula nagród pieniężnych wynosi 50 000 zł. Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie: https://www.5zywiolow.pl/

Wylicytuj Pojazd Flinstonów i pomóż Ukrainie

Jak to jest choć przez chwilę poczuć się niczym bohaterowie kultowej kreskówki? Teraz można to sprawdzić! Wystarczy wygrać licytację, zorganizowaną przez płocką filię Politechniki Warszawskiej i Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami w Płocku.

Drzwi Otwarte PW 2022!

Jak wiosna, to… Drzwi Otwarte! W tym roku wracamy do formuły stacjonarnej – z radością zapraszamy Was do Gmachu Głównego i na kampus PW. Widzimy się w sobotę 28 maja. Szczegóły wkrótce na stronie głównej PW.

JUWENALIA!!!

Samorząd Studentów Politechniki Warszawskiej serdecznie zaprasza do wspólnego celebrowania największego studenckiego święta, jakim są JUWENALIA PW. To najbardziej wyczekiwane studenckie wydarzenie nie tylko tego roku, ale ostatnich kilku lat!
Juwenalia PW rok rocznie przyciągały po kilkanaście tysięcy Studentów PW, jednak pandemia spowodowała trzyletnią przerwę w tej pięknej tradycji oraz wiele zmian.

Serwis wydawnictwa Cambridge University Press

Zapraszamy do skorzystania z serwisu wydawnictwa Cambridge University Press (CUP), który umożliwia dostęp do ok. 160 czasopism zawartych w kolekcji STM (Science, Technology, Medicine)

Kolekcja obejmuje numery bieżące i archiwalne czasopism między innymi z zakresu: ekonomia, inżynieria, matematyka, materiałoznawstwo, medycyna, fizyka i astronomia. Dostęp do serwisu z Listy E-Baz na stronie BG. Więcej informacji oraz film instruktażowy.

Konkurs na stanowisko Asystenta

Instytut Automatyki i Robotyki Politechniki Warszawskiej, ogłasza nabór na stanowisko asystenta w grupie pracowników badawczych (3 stanowiska po ½ etatu) w ramach projektu „Polskie Powroty” (nr PPN/PPO/2018/1/00063/U/00001) finansowanego z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
Wybrana osoba (osoby) będzie członkiem Grupy Projektowej Andrzeja Ordysa w projekcie „Polskie Powroty”.

Warszawskie Dni Informatyki 2022

Warszawskie Dni Informatyki to wydarzenie IT i data science skierowane do studentów i profesjonalistów. Zapraszamy 1-2 Kwietnia w godz. 09:00-18:00.

W ramach WDI odbywają się:

  • - konferencja - z kilkunastoma ścieżkami, współtworzonymi przez największe społeczności oraz spotkaniami karierowymi prowadzonymi przez rekruterów najważniejszych pracodawców IT,
  • - giełda pracy IT - największe w Polsce targi pracy IT i data science,
  • - konkursy z nagrodami.