Koniec przykrych niespodzianek

Koniec przykrych niespodzianek

Co łączy hasła inteligentny dom, Internet rzeczy i wygodę? Wszystkie te elementy znajdziemy w prostym, ale jakże ułatwiającym życie wynalazku polskiej firmy produkującej elektronikę domową i ogrodową. Przedsiębiorcze podejście firmy Aquilo wraz z naukowym zacięciem pracowników naszej uczelni: mgr. Karola Bagińskiego, mgr. Wojciecha Credo, prof. Sergiusza Łuczaka oraz kierownika Centrum Komercjalizacji Wyników Badań - mgr. Pawła Zycha pozwoliło na stworzenie urządzenia ułatwiającego codzienną opiekę nad domem.

Naukowcy z PW wraz z pracownikami firmy Aquilo stworzyli czujnik poziomu cieczy, który może być wykorzystywany nawet w takich miejscach jak zbiorniki szamba czy deszczówki.

Dotychczasowe rozwiązania wciąż miały daleko do ideału. Użytkownicy borykali się z sondami, kablami, wężykami albo co gorsza czujnikami wystający ze zbiornika, o które łatwo było zahaczyć na podjazdach. Tutaj rozwiązanie jest proste.

Czujnik ma wbudowany sensor mikrofalowy zamknięty w dedykowanej kolorowej obudowie z druku 3d. Użytkownicy wkładają baterie do czujnika i montują go w zbiorniku. Zamontowana w urządzeniu antena pozwala na przesył danych do chmury. Dzięki nowoczesnemu rozwiązaniu urządzenie nie traci połączenia, nawet kiedy zbiornik ma żeliwną pokrywę. O stanie wypełnienia użytkownicy informowani są dzięki urządzeniu monitorującemu, które zbiera informacje i wysyła sygnał w momencie, kiedy ciecz osiągnie niebezpieczny poziom.

Taka automatyzacja przy użyciu nowoczesnej elektroniki sprawia, że dom jest bezpieczny, a użytkownicy mogą kontrolować poziom napełnienia na bieżąco.