Dołącz do Inżynierów Przyszłości

Udział w Programie polega na założeniu przez nauczyciela konta i zgłoszeniu koncepcji projektu, jaki zamierza pod jego opieką realizować uczeń. Rejestrować się i dokonywać zgłoszeń konkursowych można do 11 października 2024 r. za pomocą formularza na stronie https://inzynierowie-przyszlosci.pl. „Inżynierowie przyszłości” to ogólnopolski program oświatowy dla nauczycieli i uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy pragną realizować autorskie innowacyjne projekty edukacyjne.
Pierwsze prace badawcze, fascynujące eksperymenty, naukowe wyzwania, szkolenia, granty na realizację pomysłów i stypendia – to wszystko czeka na młodzież liceów i techników, która dołączy do kolejnej edycji Programu „Inżynierowie przyszłości” organizowanego przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, wspierająca rozwój edukacji i innowacji w Polsce, uruchomiła po raz drugi program skierowany do ambitnych uczniów szkół ponadpodstawowych – „Inżynierowie przyszłości”. Celem tej inicjatywy edukacyjnej jest stymulowanie zainteresowania naukami ścisłymi i technicznymi, a także wspieranie utalentowanej młodzieży. Uczniowie, biorący udział w programie, mają szansę na zrealizowanie autorskich projektów badawczych, które - po
ocenie od specjalistów - mogą zostać wsparte grantami oraz nagrodami na start badań. Autorzy najlepszych prac mają z kolei szansę na nagrody i stypendia.
Program „Inżynierowie przyszłości” ma na celu:
1. Rozwój zainteresowań naukowych - zachęcenie młodzieży do pogłębiania wiedzy w dziedzinach nauk ścisłych, przyrodniczych, technologii i inżynierii.
2. Wsparcie edukacyjne – zapewnienie zasobów i wsparcia finansowego dla szkół i uczniów realizujących projekty badawcze.
3. Promowanie innowacji – rozwijanie umiejętności twórczego myślenia i rozwiązywania problemów poprzez pracę nad rzeczywistymi wyzwaniami technologicznymi.
4. Wzmacnianie współpracy – budowanie więzi między szkołami, uczniami, nauczycielami oraz środowiskiem naukowym i biznesowym.
Program składa się z kilku kluczowych etapów:
1. Tworzenie koncepcji projektów – uczniowie z nauczycielami opracowują swoje pomysły na projekty badawcze, które mogą obejmować różne dziedziny nauk ścisłych, przyrodniczych, technologii i inżynierii.
2. Rekrutacja i wybór uczestników – nauczyciele zgłaszają koncepcje projektów uczniowskich, które chcą zrealizować w ramach programu.
3. Wybór laureatów – specjaliści z uczelni technicznych, których Rektorzy objęli program swoim patronatem, dokonują oceny przesłanych koncepcji. Autorzy najwyżej ocenionych otrzymują granty na start, które mogą być wykorzystane na zakup materiałów, sprzętu czy innych zasobów potrzebnych do przeprowadzenia badań.
4. Realizacja projektów – uczniowie pod kierunkiem swoich opiekunów realizują zaplanowane projekty badawcze w swoich szkołach.
5. Wsparcie – uczestnicy biorą udział w spotkaniu inaugurującym program, webinarach i inspirujących szkoleniach.
6. Ocena projektów – gotowe projekty są oceniane przez specjalistów z różnych dziedzin nauki i przemysłu. Wyłaniamy autorów najlepszych prac
7. Ogólnopolska Konferencja Naukowa Szkół Ponadpodstawowych – uczniowie zdobywają doświadczenie, publikując pierwsze doniesienia w materiałach konferencyjnych, zdobywają stypendia, a ich opiekunowie nagrody.