Aktualności

Zapisy do szkoły wiosennej “Gender and Diversity in Science, Technology and Society (STS)" - DEADLINE 17.01.2025

Zapisy do szkoły wiosennej “Gender and Diversity in Science, Technology and Society (STS)" w ramach ENHANCE (do 9 ECTS) - DEADLINE 17.01.2025. W imieniu Centrum Współpracy Międzynarodowej PW i konsorcjum ENHANCE, do którego należy Politechnika Warszawska, zapraszamy do trwających zapisów do szkoły wiosennej "Gender and Diversity in Science, Technology and Society (STS)"organizowanej w ramach ENHANCE przez Politechnikę w Berlinie. Mikroprogram umożliwia uzyskanie 3-9 ECTS.

SciFlow

Biblioteka Główna uzyskała testowy dostęp do narzędzia SciFlow, które usprawni Państwa pracę przy pisaniu tekstów naukowych. Jest to narzędzie dedykowane badaczom, studentom i innym osobom pracującym nad projektami naukowymi.  Dostęp testowy będzie aktywny do 26 stycznia 2025 r. Dostęp i rejestracja na stronie SciFlow dla Politechniki Warszawskiej - wymagane jest założenie konta przy użyciu adresu e-mail z domeną PW.

Apel o pomoc dla pracownika PW!

9 listopada spłonął dom pana Zdzisława, pracującego na portierni Polnej 50Dom nie był ubezpieczony, nic nie ocalało. Obecnie pan Zdzisław próbuje mieszkać w pomieszczeniu gospodarczym, które sam ociepla. Chcemy, by dzięki zbiórce mógł wiosną odbudować dom. Pan Zdzisław to skromny człowiek, który dopiero po namowach zdecydował się na organizację zbiórki. W jego imieniu dziękujemy za każde wsparcie! Link do zrzutki

Projekt NAWA PROM PW 2024

Szkoła Doktorska Politechniki Warszawskiej ogłasza nabór wniosków w I konkursie w ramach projektu NAWA PROM PW 2024. Program dotyczy finansowania krótkookresowej wymiany akademickiej, czyli wyjazdów o długości od 5 do 30 dni zarówno dla pracowników, jak i doktorantów. Nabór wniosków w ramach I konkursu będzie trwał do 20.12.2024. Wnioski składane będą elektronicznie pod adresem projekty.sd@pw.edu.pl.

Szymon Cygan na podium w Biegu i Puchar Rektora!

Brawo, Szymon Cygan!!! Twoja determinacja i mistrzowska forma zaprowadziły nas na podium! - Mamy II miejsce w Biegu o Puchar Rektora! Gratulujemy i dziękujemy za to, że tak reprezentujesz nasz Wydział!

WIELKI STUDENCKI BAL KARNAWAŁOWY "KARNAVAULI"!

Czy jesteście gotowi na najpiękniejszą noc karnawałową tego roku? "Karnavauli" to wydarzenie, którego nie możecie przegapić! Przenieśmy się w magiczny świat ,, Symfonii Pór Roku''. Nie możemy się doczekać, abyście do nas dołączyli! Podzielcie się wydarzeniem z przyjaciółmi, a razem stworzymy "Karnavauli", którego nikt nie zapomni. Do zobaczenia na balu!

Szlachetna Paczka 2024

Przyzwyczailiśmy się już, że na przełomie listopada i grudnia na naszych Wydziałach i w domach studenckich PW wyznaczane są miejsca, gdzie można przynosić dary w ramach Szlachetnej Paczki. Tak też jest w tym roku. Nie zmieniają się również potrzeby – czekamy na żywność długoterminową, środki czystości, elementy wyposażenia mieszkania takie jak koce, ręczniki czy pościele. Pomagać można także bez wychodzenia z domu – za sprawą zbiórki pieniędzy online. Zachęcamy do odwiedzenia strony pomagam.pl i wpłat. Każda kwota bardzo się przyda.

XVI Bieg o Puchar Rektora Politechniki Warszawskiej

Zapraszamy na XVI edycję Biegu o Puchar Rektora Politechniki Warszawskiej. W ramach imprezy zaplanowane są starty w biegach przełajowych na 2 km (kobiety) i 3 km (mężczyźni), a także Akademickich Mistrzostwach Warszawy i Mazowsza (AMWiM) oraz Igrzyskach Studentów Pierwszego Roku organizowanych przez AZS Warszawa. Po więcej informacji, w tym o zapisach, zapraszamy na Facebooka. Udział w biegu jest bezpłatny. 

Dofinansowania w konkursie MINIATURA 8 dla naukowców z Wydziału Mechatroniki

Wśród laureatów konkursu jest dziewięcioro naukowców z Politechniki Warszawskiej w tym dwoje z Wydziału Mechatroniki. Gratulujemy:

  • dr inż. Maria Baczewska z Wydziału Mechatroniki – projekt „3D QPI dla komórek biologicznych regulowanych przez wewnętrzny zegar okołodobowy – wstępne badanie w Institut de génomique fonctionnelle de Lyon (IGFL)” (staż naukowy),
  • dr Madhurya Chandel z Wydziału Mechatroniki – projekt „Całodobowy fotokatalizator na bazie MXene/CoFe2O4 do rozkładu niebezpiecznych substancji zanieczyszczających ścieki” (badania wstępne/pilotażowe).

ENHANCE Innovative Learning Campus - online, 4.12.2024, godz. 17:00-18:00

Czy jesteś gotowy, aby poszerzyć swoje akademickie doświadczenia o innowacyjne, krótkoterminowe możliwości nauki oferowane przez 10 wiodących uniwersytetów europejskich? Weź udział w spotkaniu informacyjnym online, która odbędzie się 4 grudnia w godzinach 17:00–18:00 CET, gdzie odkryjesz pełną gamę możliwości oferowanych przez ENHANCE Innovative Learning Campus (ILC).

Ruszyły zapisy na kurs dla studentów ENHANCE International Experts in Teams w Norwegii - DEADLINE 5.01.2025

Norweski Uniwersytet Naukowo-Techniczny (NTNU) zaprasza studentów studiów magisterskich wszystkich kierunków studiów ze wszystkich uczelni ENHANCE na hybrydowy kurs ENHANCE International Experts in Teams w semestrze letnim 2025 r. Kurs daje możliwość zdobycia umiejętności pracy zespołowej i interdyscyplinarnej pracy projektowej w środowisku międzynarodowym. Kurs składa się z tygodniowego spotkania w Trondheim w Norwegii oraz zajęć zdalnych. Rejestracja

Wiceminister Nauki i Technologii Chin z wizytą na PW

W piątek, 22 listopada, na Politechnice Warszawskiej odbyło się spotkanie poświęcone współpracy w zakresie badań naukowych i podwójnego dyplomowania pomiędzy polskimi i chińskimi uczelniami. Podczas wydarzenia prof. dr hab. inż. Agnieszka Jastrzębska oraz prof. dr hab. inż. Roman Szewczyk z Wydziału Mechatroniki opowiadali zebranym o istniejących i możliwych w przyszłości obszarach współpracy naukowej pomiędzy Politechniką Warszawską a Huazhong University of Science and Technology.

Grudniowy Akademicki Przegląd Arystyczny 2024 - finał kategorii TEATR - 1-2.12.2024

Zapraszamy na finał konkursu GAPA TEATR 2024. Grudniowy Akademicki Przegląd Artystyczny (GAPA) to ogólnopolski konkurs dla studentów organizowany od ponad 20 lat przez Niezależne Zrzeszenie Studentów Politechniki Warszawskiej. Wydarzenie promuje kulturę i rozwój talentów wśród społeczności akademickiej. Studenckie grupy teatralne zaprezentują swoje spektakle na Scenie na Smolnej Domu Kultury Śródmieście. 1.12 spektakle rozpoczną się o godz. 17.00, a 2.12 o godz. 18.00. Wstęp wolny. Facebook

Wielka Muzyka w Małej Auli: koncert z okazji jubileuszu 5-lecia Chóru Quantum PW, 23.11.2024, 18:00-20:00

Zapraszamy na 135. koncert z cyklu „Wielka Muzyka w Małej Auli”. Zabrzmią „Gloria RV 589” Antonio Vivaldiego oraz „Caeli enarrant” Michała Malca (utwór skomponowany specjalnie dla nas na tę okazję). Wystąpią Chór Quantum Politechniki Warszawskiej oraz Orkiestra Barokowa Poliforum. Solowe partie wykonają Malwina Borkowicz i Marta Krysiak. Dyrygentka: Katarzyna Karbownik. Kierownictwo artystyczne: Kornelia Korecka-Karbownik. Wstęp wolny. 

„Innowacyjne przeciwdrobnoustrojowe leczenie ran" - Sesja odpowiedzialnych badań i innowacji projektu HyFiDress - 22.11.2024, 12:30-14:15

Zapraszamy na sesję dotycząca odpowiedzialnych badań i innowacji (RRI) „Innowacyjne przeciwdrobnoustrojowe leczenie ran”. Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu Horizon Europe (HE), HyFiDress, i stanowi pierwsze wydarzenie otwarte, którego celem jest zgromadzenie w jednym miejscu naukowców oraz przedstawicieli społeczeństwa zainteresowanych biomateriałami, ich zastosowaniami, metodami ich badania oraz możliwościami ich rozwoju przy zastosowaniu nowoczesnych technologii.

Podsumuj stare, zaplanuj nowe - 19.12.2025, w godz. 11:00-15:00, Biuro Karier Politechniki Warszawskiej, Polna 50, 4 piętro

Koniec roku to czas, który może budzić całą paletę rozmaitych emocji. Od radości, poczucia spełniania (wiele spraw potoczyło się po Twojej myśli) po ulgę, że ten rok się kończy, aż po nadzieję na lepszy rok. Lepszy rok, czyli jaki? Co ma się w nim zadziać? Nad m.in takimi pytaniami. będziemy się pochylać w trakcie warsztatu „Podsumuj stare, zaplanuj nowe”. Uwaga! Limit miejsc: 10, liczy się kolejność zgłoszeń. Rejestracja na wydarzenie możliwa po zalogowaniu do platformy kariery Career Center.

Spotkajmy się na Kiermaszu Świątecznym PW

Już po raz dziewiąty na placu przed Gmachem Głównym Politechniki Warszawskiej staną kiermaszowe domki. Nasz – politechniczny będzie – jak zawsze – charytatywny. To okazja, żeby nabyć upominki i świąteczne przysmaki. Nie zabraknie także innych atrakcji. Zapraszamy 5 i 6 grudnia w godz. 10.00–17.00.

Seminarium Naukowe Wydziału Mechatroniki - Wpływ zmiany częstotliwości podczas erozji piaskowca impulsowym strumieniem wody

20.11 (środa), 10:30 w Centrum Wykładowym (sala 14)

W niniejszym opracowaniu położono nacisk na technologię pulsacyjnego strumienia wody do erozji skał. Zjawiska erozji są badane jako głębokość erozji, szerokość erozji i objętość erozji piaskowca przy częstotliwości f = 20 000-40 000 Hz przy użyciu pulsacyjnego strumienia wody. Powierzchnia była erodowana przy ciśnieniu 20-40 MPa, odległości 20 mm, średnicy dyszy 1,6 mm i prędkości posuwu strumienia 125-200 mm/s. Głębokość erozji, szerokość erozji i objętość erodowanych sekcji oceniono za pomocą bezkontaktowego profilometru optycznego. Wynik pokazuje zależność między prędkością posuwu strumienia, ciśnieniem i odległością, która wpływa na głębokość i szerokość erozji oraz usuwanie objętości. Przy f = 40 000 Hz uzyskano maksymalną wartość głębokości i szerokości erozji oraz usuwania objętości. Analiza mikrostrukturalna Skaningowy mikroskop elektronowy z emisją polową (FESEM) zbadał topografię erozji, odkształcenie plastyczne i analizę uszkodzeń przy częstotliwości f = 20 000-40 000 Hz. Wyniki pokazują, że zmiana częstotliwości wpływa na erozję, a uszkodzenie zaobserwowano przy 40 000 Hz. Jest to wynikiem głębszej i węższej erodowanej powierzchni spowodowanej zwiększoną liczbą uderzeń (200-320 uderzeń na mm) i skoncentrowanym strumieniem przy częstotliwości 40 000 Hz.

Studenckie Dni Elektroenergetyki - 20-22.11.2024

Trwają zapisy na 2 edycję Studenckich Dni Elektroenergetyki organizowanych przez Instytut Elektroenergetyki przy współpracy z Wydziałem Elektrycznym PW. Studenckie Dni Elektroenergetyki (SDE) to największe na Mazowszu wydarzenie organizowane na kampusie Politechniki Warszawskiej, skierowane do studentów uczelni technicznych i uniwersytetów otwartych na najnowsze trendy w sektorze elektroenergetyki. Wydarzeniu towarzyszą konkursy i gry z cennymi nagrodami wśród których znajdzie się między innymi hulajnoga elektryczna. Dodatkowo każdy uczestnik ma szansę otrzymać pakiet atrakcyjnych upominków. Rejestracja

Is Your Company’s IPR (Intellectual Property Rights) Ready for Silicon Valley? - 19.11.2024 r.,16.00.

Dołącz do rozmowy skierowanej do europejskich przedsiębiorców i liderów biznesu przygotowujących się do wejścia na rynek amerykański. Sesja ta skupi się na niezbędnych elementach gotowości w zakresie praw własności intelektualnej (IPR) dla Doliny Krzemowej. Omówimy kluczowe strategie, od poruszania się po amerykańskich przepisach dotyczących własności intelektualnej po budowanie kompleksowego portfela IP, przeprowadzanie due diligence oraz ustalanie proaktywnego planu ochrony i egzekwowania praw własności intelektualnej. Zdobądź wiedzę na temat dostosowywania strategii IPR do konkurencyjnego krajobrazu Doliny Krzemowej i poznaj najlepsze praktyki w zakresie ochrony i wykorzystywania aktywów IP Twojej firmy na rynku globalnym.