Kompleksowy program wspierający dostosowanie oferty dydaktycznej Politechniki Warszawskiej

Potrzeby studentów i kompetencje przyszłości – to główne motory zmian w ofercie dydaktycznej, nad którymi aktywnie pracuje Politechnika Warszawska. Projekt „OMNIS2 Otwartość. Modernizacja. Nowoczesność. Integracja. Społeczność.” pozwoli na unowocześnienie kolejnych programów studiów. Gospodarka i rynek pracy potrzebują inżynierów posiadających wiedzę, kwalifikacje i specjalistyczne umiejętności, a także kompetencje miękkie.
By sprostać oczekiwaniom, a także zapewnić studentom możliwość nauki w sposób nowoczesny, praktyczny i elastyczny, Uczelnia stale rozwija ofertę dydaktyczną. W tym celu Politechnika Warszawska pozyskała środki unijne na realizację projektu OMNIS2. To dopełnienie działań zaplanowanych w ramach projektu OMNIS w zakresie tworzenia i modyfikacji programów studiów, a także podnoszenia kompetencji studentów i kadry akademickiej.
Kierunki, które zostaną objęte wsparciem, kształcą specjalistów w branżach związanych m.in. z analizą i przetwarzaniem danych, zastosowaniem inteligentnych systemów w przemyśle i infrastrukturze, internetem rzeczy i narzędziami sztucznej inteligencji, nowymi technologiami w budownictwie. Część programów studiów odpowiada na wyzwania klimatyczne i porusza tematykę zrównoważonego rozwoju, smart city czy technologii proekologicznych.
Podobnie jak w przypadku projektu OMNIS w różnorodnych działaniach będą uczestniczyć zarówno nauczyciele akademiccy, jak i studenci.
Zmiany obejmą kierunki: fizyka techniczna, geodezja i kartografia, mechatronika, automatyka, robotyka i informatyka przemysłowa, telekomunikacja, inżynieria internetu rzeczy, inżynieria biomedyczna, papiernictwo i poligrafia, budownictwo, informatyka stosowana, gospodarka przestrzenna, civil engineering. Powstaną m.in. Applied Computer Science – pierwsze studia niestacjonarne prowadzone w języku angielskim na odległość.
Oferta dydaktyczna Uczelni będzie bardziej elastyczna. Studenci zyskają większą dowolność w wyborze ścieżki edukacyjnej. OMNIS2 to szersze wykorzystanie nowoczesnych form nauczania, w tym metod i technik kształcenia na odległość.
W zdobyciu kwalifikacji i umiejętności branżowych, a także kompetencji miękkich pomoże rozbudowana oferta zajęć dodatkowych. Studenci będą mogli skorzystać z kursów, szkoleń certyfikowanych, zajęć realizowanych metodą projektową, spotkań z przedstawicielami biznesu, wizyt studyjnych w firmach.
Nauczyciele akademiccy zwiększą swoje umiejętności cyfrowe, w tym w zakresie wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji, kompetencje w obszarze zielonej transformacji, a także dydaktyczne. Będą mogli skorzystać z kursów, szkoleń, staży i wizyt studyjnych. Za ich organizację odpowiedzialny będzie Dział ds. Szkoleń PW.
Wsparciem zostanie objętych łącznie 956 osób, w tym ponad 670 podniesie swoje kompetencje lub kwalifikacje.
Nazwa projektu: Kompleksowy program wspierający dostosowanie oferty dydaktycznej Politechniki Warszawskiej do potrzeb rozwoju gospodarki i zielonej/cyfrowej transformacji oraz rozwój kompetencji kadry zaangażowanej w realizację procesu kształcenia
Daty: od 01/05/2024 do 30/06/2029
Grupa docelowa: studenci i kadra dydaktyczna, KNEiS, WE, WEiTI, WF, WGiK, WIL, WMchtr, WMT
Więcej informacji:
• modyfikacje programów kształcenia we współpracy z praktykami i podmiotami z otoczenia społeczno-gospodarczego,
• szkolenia/kursy, zajęcia dodatkowe prowadzone przez specjalistów z branży, wizyty studyjne dla studentów,
• zajęcia wyrównawcze dla studentów, działania prowadzące do rekrutacji świadomych kandydatów,
• podniesienie kompetencji kadry dydaktycznej m.in. w zakresie kompetencji cyfrowych i rozwoju świadomości/umiejętności na rzecz zielonej transformacji.
Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+).
Wartość projektu: 17 362 058,12 PLN
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 16 841 196,37 PLN