Medal doskonałości dla studentów Mechatroniki

Z dumą informujemy, że studenci naszego Wydziału: Kamil Kwiatkowski i Przemysław Rył wrócili z międzynarodowych zawodów WorldSkills Competition 2022 Special Edition w Stuttgardzie z "medalem doskonałości" w konkurencji Przemysł 4.0. WorldSkills to międzynarodowe, cykliczne wydarzenie, którego zadaniem jest promowanie umiejętności zawodowych.

W konkurencji Przemysł 4.0, rozegranej w dniach 4-7 października 2022 r. w Stuttgarcie, wystąpili Kamil Kwiatkowski i Przemysław Rył. Studenci Automatyki i Robotyki na Wydziale Mechatroniki w ubiegłym roku zajęli pierwsze miejsce w eliminacjach konkursu WorldSkills Poland Lublin 2021.

– Zaraz po wygranej zaczęliśmy przygotowania do finału. Oprócz realizowanych treningów i wiedzy zdobywanej podczas studiów niezwykle ważne okazały się: praca zespołowa, zaufanie do drugiej osoby, poznanie swoich mocnych stron i umiejętność podejmowania decyzji – mówi Przemysław Rył.

Konkurencja Przemysł 4.0 zadebiutowała podczas zawodów WorldSkills.

– To młoda i ciągle rozwijająca się dyscyplina, stale poszerzana o dodatkowe zagadnienia. Stanowi to jeszcze większe wyzwanie dla zawodników – tłumaczy Przemysław Rył.

Uczestnicy musieli wykonać osiem zadań, dotyczących różnych aspektów przemysłu 4.0, poczynając od systemów zarządzania produkcją, przez wymianę i agregację danych, cyberbezpieczeństwo, na rozszerzonej rzeczywistości kończąc.

– Konkurs wymagał od nas ogromnego zaangażowania i współpracy. Przydała się też odrobina szczęścia – mówi Kamil Kwiatkowski. – Musieliśmy wykazać się wiedzą z kilku dziedzin, które mogłyby stanowić odrębne konkurencje. Istotą przemysłu 4.0 jest jednak łączenie zagadnień na zasadzie synergii – podkreśla.

Ostatecznie studenci znaleźli się tuż za podium, za drużynami ze Szwajcarii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Otrzymali „Medal Doskonałości” (Medallion for Excellence).

Pokazaliśmy, że nasza wiedza i doświadczenie zdobyte zarówno w trakcie przygotowań, jak i studiów na Politechnice Warszawskiej, wystarczyły do rywalizowania na najwyższym poziomie – zaznacza Kamil Kwiatkowski.

WorldSkills_1

Przemysław Rył i Kamil Kwiatkowski z jednym z ekspertów, który pomagał naszym studentom w przygotowaniach do zawodów, fot. www.flickr.com/photos/worldskills

W tym roku w finale WorldSkills uczestniczyła najliczniejsza w historii zawodów reprezentacja Polski. Politechnikę Warszawską reprezentował również Kamil Kośnik z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych.

WorldSkills to wydarzenie, które ma za zadanie:

• inspirowanie młodych ludzi do rozwijania pasji do umiejętności i dążenia do doskonałości poprzez konkursy i promocje,
  • rozwijanie umiejętności poprzez globalne standardy szkoleniowe, systemy porównawcze i zwiększanie zaangażowania branży,
  • a także budowanie globalnej platformy umiejętności poprzez wpływanie na przemysł, rząd i nauczycieli dzięki wspólnym badaniom i współpracy.

W tym roku WorldSkills miały odbyć się w Szanghaju, jednak ze względu na obostrzenia pandemiczne w Chinach, wydarzenie to zostało odwołane. Skuteczna współpraca globalnej sieci WorldSkills zaowocowała decyzją o przyjęciu wyjątkowej formy tegorocznego wydarzenia - rywalizacja została przeniesiona do 15 krajów i regionów, gdzie ponad 1000 liderów branż z 58 państw będzie rywalizować w 62 konkurencjach. Wśród nich jest 15 reprezentantów Polski, którzy w październiku i listopadzie zawalczą o najwyższe laury.

Więcej na stronie.