Wygrana w konkursie o Nagrodę Jamesa Dysona

Wygrana w konkursie o Nagrodę Jamesa Dysona

Nasz student Mike Ryan wraz z kolegą z Uniwersytetu w Edynburgu Aleksandrem Trakulem wygrał polską edycję Nagrody Jamesa Dysona! Gratulujemy nie tylko wygranej, ale i wyboru branży w jakiej studenci postanowili zawalczyć. 

Studenci i absolwenci kierunków inżynierskich startujący w konkursie o Nagrodę Jamesa Dysona mierzyli się z opracowaniem projektu wynalazków i nowatorskich konstrukcji, które rozwiązują praktyczne problemy z życia codziennego. Polskie jury oceniające prace 15 zgłaszających swoje projekty było jednomyślne. Doceniono nowatorską próbę poradzenia sobie z ogromną liczbą zużytych maseczek, trafiających na wysypiska śmieci z powodu pandemii COVID-19. Niektóre firmy określiły stosowane w maseczkach chirurgicznych materiały polimerowe jako łatwo poddające się recyklingowi, nie wprowadzono jednak powszechnego rozwiązania, które pozwoliłoby na maksymalizację wydajności tego procesu.

- XTRUDE ZERO jest skutecznym rozwiązaniem tego problemu. Kluczową cechą naszego wynalazku jest modułowość, dzięki której można go łatwo skalować do ogromnego przedsięwzięcia, maksymalizując w ten sposób liczbę maseczek chirurgicznych poddanych recyklingowi. Pomysł opiera się na technologii, która jest już w powszechnym użyciu (automaty vendingowe), co ułatwia produkcję z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury z drobnymi korektami - mówią Mike Ryan i Aleksander Trakul, autorzy projektu. - Wreszcie, jest rzeczą oczywistą, pelet produkowany przez maszynę wykorzystać można do wyrobu dowolnej części z tworzywa sztucznego - dodają.

Laureaci otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł oraz możliwość przejścia do ścisłego międzynarodowego finału konkursu Nagroda Jamesa Dysona.

Mike-Ryan-z-prawej-i-Aleksander-Trakul-oraz-XTRUDE-ZERO_reference

Mike Ryan (z prawej) i Aleksander Trakul oraz XTRUDE ZERO