Wystawa "Politechnika w Powstaniu Warszawskim"

Osiemdziesiąt lat od wybuchu Powstania Warszawskiego to czas który upłynął, ale nie przeminął. Liczne pamiątki pozostałe po heroicznym zrywie mieszkańców stolicy można do 15 października br. oglądać w sali wystaw czasowych Muzeum Politechniki Warszawskiej przy ul. Nowowiejskiej 22.
W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Liczne pamiątki pozostałe po heroicznym zrywie mieszkańców stolicy zgromadziliśmy na wystawie w politechnicznym Muzeum. Jak przebiegało Powstanie Warszawskie w murach Politechniki i w jej najbliższym sąsiedztwie opisujemy w artykule Politechnika w Powstaniu Warszawskim 80 lat później. Możemy też na własne oczy zobaczyć miejsca pamięci, o których opowiada doc. dr inż. Wojciech Urbański z Muzeum Politechniki Warszawskiej w towarzyszącym wystawie filmie>>.
Na wystawę zapraszamy do 15 października 2024 roku w dni powszednie w godz. 09.00-14.30 do sali wystaw czasowych przy ul. Nowowiejskiej 22.
Rocznicowa ekspozycja gromadzi m.in. dokumenty, gazety, plakaty, druki okolicznościowe czy fragmenty nadpalonych elementów konstrukcji budowlanych. Wśród pocisków i łusek karabinów zobaczymy także m.in. niewypał 500 kg niemieckiej bomby z czasów powstania zrzuconej na Gmach Elektrotechniki PW. Archiwalne fotografie prezentują sylwetki tych, którzy czas swojej młodości spędzili w ogniu artyleryjskich ostrzałów, by ratować przyszłość stolicy. Na czarno-białych kadrach ujęci zostali nie tylko powstańcy, ale i całe ich otoczenie, w tym zniszczony Gmach Główny PW. Sylwetki obrońców miasta symbolizują manekiny ubrane w cywilną odzież, z furażerką i biało-czerwonymi opaskami. Na wystawie zobaczymy broń, którą posługiwali się powstańcy w tym m.in. pistolet maszynowy „Błyskawica” oraz repliki: karabinu rosyjskiego/radzieckiego Mosin, karabinka systemu Mauser, pistoletu maszynowego Sten, pistoletu Colt M1911A1 czy też oryginalny bagnet niemiecki S84/98/34 z 1943 w pochwie z 1941 r. oraz polską lornetkę wojskową produkcji zakładu Kolberg Warszawa. W gablotach umieszczono również przedmioty codziennego użytku takie jak menażki, manierki, plecak brytyjski z 1943 roku „zrzutowy” (z demobilu) i części garderoby m.in. pas niemiecki Hitlerjugend (oryginał). Towarzyszący ekspozycji zegar niezmiennie wskazuje godzinę „W”.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów prof. Mirosława Nadera, Adama Urbańskiego oraz Muzeum Politechniki Warszawskiej.