
dr inż. Szymon Cygan
Instytut Metrologii i Inżynierii Biomedycznej
e-mail: szymon.cyganSPAMFILTER@pw.edu.pl
telefon: 22 234 8664
pokój: 40
Opis tematyki badawczej/wdrożeniowej
Prowadzone przeze mnie prace naukowe dotyczą przede wszystkim metod obrazowania odkształceń w echokardiografii. Metod pozwalających na przekazanie lekarzowi informacji o przebiegach czasowych i/lub rozkładzie przestrzennym odkształceń mięśnia sercowego. Odkształcenia te związane są z czynnością mięśnia, a więc nieprawidłowości w funkcjonowaniu serca znajdują bardzo często odzwierciedlenie we wzorcu rejestrowanych odkształceń. W tym zakresie zajmuję się zarówno samymi metodami przetwarzania obrazu, jak i narzędziami do ich weryfikacji – modelami fizycznymi (fantomami) i modelami numerycznymi opartymi o metodę elementów skończonych.
Drugim nurtem w mojej pracy jest wykorzystanie metod detekcji ruchu na obrazie do analizy aktywności sportowych – głównie w kolarstwie i bieganiu. Jest to wynik zastosowania doświadczeń i wiedzy z zakresu detekcji ruchu do biomechaniki sportu, co ma związek z moimi zainteresowaniami pozazawodowymi.
Osiągnięcia naukowe/wdrożeniowe
Jestem autorem/współautorem 21 publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym.
Brałem udział w projektach:
- Grant Narodowego Centrum Nauki UMO-2012/07/B/ST7/0144, Badania ograniczeń estymacji gradientów deformacji w ścianie modelu lewej komory serca-studium możliwości identyfikacji symulowanego zawału niepełno ściennego.
- Program Polsko-Norweska współpraca badawcza, grant Pol-Nor/209584/19/2013 Wpływ wartości wybranych parametrów akwizycji danych echokardiograficznych na dokładność estymacji odkształcenia mięśnia sercowego: implikacje dla potencjalnej standaryzacji procedur pomiarowych.
- Grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju nr NR13-0007-10/2010, Neuroproteza do wspomagania funkcji porażonej kończyny górnej w przypadkach uszkodzeń splotu ramiennego.
Odbyłem staż naukowy w:
- 2013 – W Cardiovascular Imaging & Dynamics Department, Medical Imaging Research Center (MIRC), KU Leuven, Belgia w ramach stypendium Centrum Studiów Zaawansowanych PW.
W kraju współpracuję z:
- Instytutem Kardiologii im Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie,
- Instytutem Podstawowych Problemów Techniki PAN,
- Centralnym Instytutem Ochrony Pracy,
Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu.
Współpraca międzynarodowa
Z zespołem prof. Jana D’hooge w Cardiovascular Imaging & Dynamics Department, Medical Imaging Research Center (MIRC), KU Leuven, Belgia. Jest to wiodący na świecie ośrodek w dziedzinie obrazowania odkształceń w echokardiografii.
Preferowana tematyka dyplomowania
Najchętniej prowadzę prace dotyczące:
- Echokardiografii, w szczególności metod przetwarzania danych (obrazów) na potrzeby obrazowania odkształceń – czyli detekcji ruchu, segmentacji etc.
- Modeli fizycznych i numerycznych serca obejmujące projektowanie i symulacje metodyą elementów skończonych.
- Innych zastosowań techniki ultradźwiękowej w medycynie, np. elastografii.
- Wykorzystania różnych metod przetwarzania danych obrazowych – przede wszystkim detekcji ruchu – w biomechanice, w szczególności sportu.
- Przetwarzania sygnałów biomedycznych np. EEG. Prace te z reguły wymagają współpracy z zewnętrznymi ośrodkami.
Tytuły ostatnich obronionych prac dyplomowych
Wybrane prace magisterskie:
- Metoda elastycznego dopasowania obrazów do wyznaczania dwuwymiarowego pola przemieszczeń w danych echokardiograficznych
- Segmentacja struktur mięśnia sercowego przy użyciu algorytmu opartego o aktywne modele na przykładzie dwóch modalności obrazowania: MRI i ultrasonografii
- Procedura obliczeniowa do wyznaczania przemieszczeń 2D na podstawie danych ultrasonograficznych
- Symulacyjne badania kontrastu odkształceń w fizycznych modelach lewej komory serca
- Trójwymiarowa metoda wyznaczania przemieszczeń struktur mięśnia sercowego na podstawie danych echokardiograficznych
- Badanie możliwości pomiaru frakcji wyrzutowej EF prawej komory serca na podstawie trójwymiarowych danych ultrasonograficznych
- Badanie możliwości wyznaczenia progów: tlenowego i beztlenowego w pracy mięśnia na podstawie zmian charakterystyki impedancji
- System do dynamicznego badania pozycji i ruchu kolarza podczas treningu
- Wykorzystanie rozkładu na składowe niezależne i analizy falkowej sygnałów EEG w badaniach uwagi i pamięci operacyjnej
- Urządzenie i aplikacja do sterowania ruchem w wirtualnych środowiskach trójwymiarowych wykorzystujące sygnał EEG
O sobie prywatnie
Wydaje mi się, że całkiem skutecznie udaje mi się pogodzić pracę z byciem ojcem trójki dzieci oraz 5-6 treningami w tygodniu. Oczywiście jest to kwestia kompromisu, ale daje satysfakcję.