
prof. dr hab. inż. Agnieszka Jastrzębska
Instytut Metrologii i Inżynierii Biomedycznej
e-mail: agnieszka.jastrzebskaSPAMFILTER@pw.edu.pl
telefon: 22 234 8281
pokój: 152, Gmach Wydziału Mechatroniki PW
Inne kanały do kontaktów:
MS Teams
Opis tematyki badawczej/wdrożeniowej
Specjalizuję się w chemii materiałów i badaniach nad ich foto-, elektro- i bioaktywnością w skali „micro-to-nano”. Moje aktualne prace badawcze koncentrują się na materiałach dwuwymiarowych (2D), nowych heterostrukturach warstwowych i nanokompozytach. Kluczowym celem jest projektowanie ich właściwości elektronowych z zastosowaniem różnych technik i procesów, aby optymalizować ich działanie w wybranych zastosowaniach. Kieruję interdyscyplinarną grupą badawczą "Nanomateriały Bioaktywne" w Instytucie Metrologii i Inżynierii Biomedycznej.
Osiągnięcia naukowe/wdrożeniowe
Jestem współautorką publikacji w czasopismach takich jak Advanced Materials, Advanced Functional Materials, oraz Trends in Biotechnology. Moje prace obejmują także rozdziały książek wydanych przez Springer Nature, Taylor & Francis oraz Elsevier. Od 2021 roku należę do grona World’s TOP 2% Scientists opracowanego przez Uniwersytet Stanforda i Elsevier.
Recenzuję granty dla polskich i międzynarodowych instytucji, takich jak ERC, Horyzont 2020, NCBR, a także jestem ekspertką NAWA, Fulbright Polska i Czechy oraz programu MoRePro w Słowackiej Akademii Nauk. Od 2024 roku jestem mentorką w Projekcie Mentorskim Politechniki Warszawskiej, wspierając naukowców w zdobywaniu finansowania na ich badania. Mam również udział w patentach i wynalazkach, a wyniki moich badań były wdrażane w przemyśle poprzez sprzedaż licencji patentowych i utworzenie spin-offu.
Moje nagrody to: Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP w kategorii Badania+Rozwój (2022); Nagroda Polski Produkt Przyszłości za technologię produkcji nanocząsteczkowych kompozytów sterylizujących (2022); Nagroda Ministra Edukacji i Nauki za osiągnięcia wdrożeniowe (2021); "Naukowiec Przyszłości" w ramach Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju (2020); Godło Teraz Polska za opracowanie innowacyjnej technologii cząstek nanokompozytowych (2023); Nagroda "Best Paper Award" w programie ID-UB Politechniki Warszawskiej (2023).
Obecnie realizowane projekty badawcze:
Kieruję licznymi projektami badawczymi finansowanymi przez Narodowe Centrum Nauki (NCN), a także opiekuję się grantami NCN realizowanymi przez moich doktorantów. Ponadto uczestniczę w projektach finansowanych przez Horyzont 2020, Cost Actions oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju:
- Opus 23: Dwuwymiarowa bio-platforma dla samowystarczalnego mikrobiomu – 2DMICRONET, NCN
- Preludium 21: Heterostruktury Van der Waalsa oparte na 2D/2D MXene do zastosowań optoelektronicznych, NCN
- Preludium 21: Dwuwymiarowe materiały MBenes jako nowe fotokatalizatory do usuwania farmaceutyków ze ścieków, NCN
- POSTDOC 2: MXenzymy jako nowa generacja nanozymów opartych na dwuwymiarowych materiałach MXenes, Politechnika Warszawska, ID-UB
- Projekt międzynarodowy “AeroGels” Cost Action nr. CA18125, Advanced Engineering and Research of AeroGels for Environment and Life Sciences, Horyzont 2020
- Young PW: Badania ekotoksykologicznych i antybakteryjnych właściwości nowych materiałów z rodziny MXenes, Politechnika Warszawska, ID-UB
Zrealizowane projekty:
- Opus 18: Aspekty toksykologiczne nowych nanomateriałów dwuwymiarowych z rodziny MBenes, NCN
- Preludium 17: Mechanizmy interakcji pomiędzy rzadko spotykanymi fazami 2D MXenes a komórkami bakteryjnymi, NCN
- Opus 16: Nowa generacja nanostruktur i urządzeń na bazie dwuwymiarowych materiałów MXenes, NCN
- M-ERA.NET: Inteligentne funkcje opakowań z dodatkiem materiałów nanostrukturalnych do zastosowań w ochronie żywności (SMARTPACK), NCBR
Współpraca międzynarodowa
Jestem członkinią Materials Research Society (USA) od 2019 roku i American Chemical Society od 2020 roku. Od 2022 roku zasiadam w Radzie ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji w ramach Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. W 2023 roku dołączyłam do grona Fellows of the Young Academy of Europe (YAE). Prowadzę badania we współpracy z Tulane University (USA), University of Chile oraz North University of Baia Mare (Rumunia), skupiając się na rozwoju i badaniach toksyczności nanomateriałów MXenes.
Preferowana tematyka dyplomowania
Preferuję wspólne ustalanie tematu pracy ze studentem, choć prefruję materiały dwuwymiarowe (2D), heterostruktury warstwowe, nanokompozyty oraz projektowanie ich właściwości elektronowych do zastosowań w sensorach, biomateriałach i warstwach aktywnych.
O sobie prywatnie
Poza pracą naukową, dużą radość sprawia mi dobra muzyka. Lubię także kultowe filmy. Sport jest dla mnie ważnym elementem życia a kiedy tylko mam okazję, podróżuję. Turystyka pozwala mi nie tylko na aktywny wypoczynek, ale również na poznawanie nowych kultur i czerpanie inspiracji z otaczającego świata.