
dr hab. inż. Jakub Żmigrodzki
Instytut Metrologii i Inżynierii Biomedycznej
e-mail: jakub.zmigrodzkiSPAMFILTER@pw.edu.pl
telefon: 22 234 8176
pokój: 37
Opis tematyki badawczej/wdrożeniowej
W kręgu moich zainteresowań naukowych znajduje się szeroko pojęta inżynieria biomedyczna ze szczególnym uwzględnieniem zastosowania ultradźwięków w diagnostyce medycznej. Ostatnio realizowane przeze mnie prace badawcze dotyczyły:
- zastosowania techniki dopplerowskiej do detekcji elementów mikrozaotrowych,
- obrazowanie i ilościowa ocena deformacji lewej komory serca z wykorzystaniem sekwencji obrazów echokardiograficznych.
W prowadzonych pracach badawczych i inżynierskich zajmuję się zarówno aspektami konstrukcji systemów elektronicznych wchodzących w skład aparatów ultrasonograficznych jak i metod cyfrowego przetwarzania sygnałów i obrazów pozyskanych z ich użyciem.
Osiągnięcia naukowe/wdrożeniowe
W październiku 2003 roku rozpocząłem studia doktoranckie na Wydziale Mechatroniki pod opieką prof. dr hab. inż. Krzysztofa Kałużyńskiego. W roku 2006 otworzyłem przewód doktorski na wydziale Mechatroniki pt. „Metoda detekcji i estymacji rozmiarów elementów mikrozatorowych w tętnicach kończyn człowieka”, którą obronił z wyróżnieniem w czerwcu 2010.
Od 2004 roku byłem wykonawcą lub kierownikiem w 8 projektach badawczych. Wyniki prowadzonych przeze mnie prac zostały opublikowane w 27 artykułach naukowych i publikacjach konferencyjnych. Z czego 5 artykułów zostało opublikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych o zasięgu międzynarodowym. Brałem udział w pracach badawczych związanych z rozwojem metod monitorowania i oceny aktywności ruchowej płodu, detekcji elementów mikrozatorowych w układzie człowieka oraz ultradźwiękowej elastografii mięśnia sercowego. Uczestniczył również w pracach badawczych Katedry i Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dotyczących analizy sygnałów EEG pochodzących od osób zdrowych i cierpiących na chorobę alkoholową.
Współpraca międzynarodowa
Udział we współpracy z Uniwersytetem Florenckim w ramach umowy międzyrządowej.
Preferowana tematyka dyplomowania
Preferowana przeze mnie tematyka prac dyplomowych dotyczy:
- szeroko rozumianego przetwarzania sygnałów i obrazów do celów diagnostycznych.
- konstrukcji elektronicznych urządzeń i systemów do zastosowań biomedycznych, ze szczególnym uwzględnieniem techniki ultradźwiękowej.
Jestem również otwarty na tematy związane z inną tematyką leżącą w obszarze inżynierii biomedycznej. Jeśli czuję się kompetentny w danym obszarze to chętnie akceptuje tematy proponowane przez studenta, które są związane z jego zainteresowaniami lub pracą zawodową. Niezależnie od źródła tematu szczegółowe wytyczne i plan prac są opracowywane wspólnie z dyplomantem.
Tytuły ostatnich obronionych prac dyplomowych
- Wpływ składu oraz parametrów procedury tworzenia na właściwości akustyczne modeli tkankowych wykonanych na bazie kriożelu PVA.
- Projekt i weryfikacja eksperymentalnego systemu obrazowania ultradźwiękowego.
- Projekt i implementacja w układzie FPGA modułu kontrolnego oraz formowania sygnału wyjściowego eksperymentalnego ultrasonografu badawczego.
- Projekt i konstrukcja urządzenia umożliwiającego bezinwazyjne monitorowanie aktywności ruchowej powiek oraz gałek ocznych podczas snu.
- Projekt izolatora galwanicznego sygnałów synchronizujących oraz wideo.
- Oprogramowanie sterujące pracą stanowiska badawczego modelu lewej komory serca.
- Projekt doświadczalnego modelu do badania ultradźwiękowych metod obrazowania odkształceń tarczycy.
- Opracowanie programu do estymacji parametrów statystycznych charakteryzujacych tkankę na podstawie analizy sygnałów ultradźwiękowych.
- Pulsoksymetr do zastosowań dydaktycznych.
- Elektroniczny stetoskop do zastosowań dydaktycznych.