Aktualności

Biblioteka nieczynna

W dniach 07-10.11.2022r.

Biblioteka nieczynna

Za utrudnienia przepraszamy

W sprawach pilnych kontakt w pokoju 126

1 listopada 2022

„Takie ciche, ciche święto,
Rozjarzone świeczkami.
Dzień, w którym serce pozdrawia,
Pamięta Tych, co rozstali się z nami."

Hanna Łochocka „Dzień Zaduszny”

Otwarcie III konkursu MOBILITY PW - konkurs dla doktorantów

Dyrektor Centrum Studiów Zaawansowanych informuje, iż w dniu 18 października 2022 r. został otwarty III konkurs w ramach programu Mobility PW. Tym razem konkurs skierowany jest jedynie do doktorantów i uczestników szkół doktorskich (do 40 roku życia), którzy do tej pory nie byli beneficjentami projektu NAWA PROM PW2.

Nabór wniosków w III konkursie Mobility PW jest otwarty do 06.11.2022 r włącznie i odbywa się poprzez formularz elektroniczny - link na dole strony.

TopMinds Edycja 2023

TopMinds to program mentoringowy, który otwiera młodym, polskim naukowcom drzwi do międzynarodowej kariery.

Bieżąca edycja kierowana jest do studentów i studentek ostatniego roku studiów magisterskich, planujących swoją karierę w obszarze nauki oraz dla osób już przygotowujących rozprawę doktorską na polskiej uczelni (lub w innej instytucji naukowej czy badawczej) a ponadto wyróżniających się na polu naukowym – do osób, które charakteryzuje pasja i ambicja.

„Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” - limit wniosków

W związku z limitem składania wniosków przez uczelnię w programie „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” komisja do oceny wniosków podejmie decyzję, które przedstawione do podpisów wnioski zostaną złożone do ministerstwa. Wnioski w wersji ostatecznej należy złożyć w Dziale Projektów Krajowych COP PW najpóźniej do 3 listopada br.

Badacze z Wydziału Mechatroniki w gronie najczęściej cytowanych naukowców na świecie

W zestawieniu World’s TOP 2% Scientists 2021 Politechnika Warszawska ma 47 przedstawicieli na liście obejmującej całą karierę badawczą i 38 w wykazie osiągnięć tylko za ostatni rok. Wśród tego grona znalazło się czterech naukowców z naszego Wydziału. Wśród naukowców z PW w zestawieniu World’s TOP 2% Scientists 2021* (dane za całą karierę) znalazła się prof. dr hab. inż. Małgorzata Kujawińska (Optoelectronics & Photonics). Natomiast w zestawieniu World’s TOP 2% Scientists 2021* (dane za ostatni rok) znajdziemy: prof. dr. hab. inż. Tomasza Kozackiego (Optoelectronics & Photonics), dr. hab. inż. Macieja Trusiaka (Optoelectronics & Photonics) oraz prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Patorskiego (Optoelectronics & Photonics). Gratulujemy!

Urok detalu

Na Politechnice Warszawskiej pojawiło się wyjątkowe urządzenie oferujące nieprzeciętne możliwości — to drukarka Nanoscribe Photonic Professional GT2, która pozwala wytwarzać obiekty trójwymiarowe w bardzo dużej rozdzielczości. Urządzenie opiera swoje działanie na metodzie dwufotonowej absorpcji, w której para fotonów bierze udział w polimeryzacji pojedynczej cząstki chemicznej. Ustawiając odpowiednio parametry wiązki laserowej, badacze są w stanie utwardzać polimer tylko w ognisku wiązki. Najmniejszy możliwy do utwardzenia kształt nazywany jest wokselem (ang. voxel) i można go traktować jako odpowiednik pikseli znanych m.in. z wyświetlaczy dwuwymiarowych.

Zawód rzecznika patentowego

Biuro Karier PW zaprasza studentów Politechniki Warszawskiej na spotkanie z absolwentami PW pod tytułem "Poznaj zawód rzecznika patentowego. Spotkanie rzeczników patentowych AOMB Polska ze studentami PW".

Uwaga: spotkanie stacjonarne

Kiedy: 27.10.2022 (czwartek), w godz. 14:30-16:00

Gdzie: kampus główny Politechniki Warszawskiej, dokładna lokalizacja zostanie wskazana wkrótce

"W 80 Kółek Dookoła Gmachu Głównego"

Zapraszamy na sportowe wydarzenie dla studentów i pracowników PW, które polega na przebiegnięciu największej liczby kilometrów w ciągu sześciu tygodni (03.10 - 13.11). Każdy uczestnik zdobywa kilometry dla siebie, ale również dla swojego wydziału - na koniec wydarzenia wyłonimy wydział, którego studenci i pracownicy przebiegli łącznie najwięcej kilometrów. Istnieją również klasyfikacje indywidualne: pracownik (kobieta), pracownik (mężczyzna), student (kobieta), student (mężczyzna) oraz specjalna kategoria "Lokalna Legenda", która polega na przebiegnięciu największej liczby kółek dookoła Kampusu Centralnego.

Zbieramy rękodzieło na Kiermasz Świąteczny PW

Do tej pory w kiermaszowym domku PW w zamian za datek można było otrzymać różne uczelniane gadżety. W tym roku rozszerzamy tę formułę i poszukujemy różnego rodzaju rękodzieła wykonanego przez pracowników, studentów i doktorantów PW. Na zgłoszenia czekamy do 25 listopada. Sam kiermasz odbędzie się na początku grudnia.

Konkurs Siemensa i Politechniki Warszawskiej w nowej odsłonie

Rozpoczął się 27. Konkurs o Nagrodę Siemensa i Politechniki Warszawskiej. Organizowany w odświeżonej formule, ale niezmiennie z myślą o wspieraniu rozwoju i osiągnieć studentów oraz młodych polskich naukowców. Hasło tegorocznej edycji to: „Dane dla środowiska”.

Stypendium pod choinkę

Środki na stypendia pochodzą z funduszy zebranych podczas uczelnianego Kiermaszu Świątecznego.

Medal doskonałości dla studentów Mechatroniki

Z dumą informujemy, że studenci naszego Wydziału: Kamil Kwiatkowski i Przemysław Rył wrócili z międzynarodowych zawodów WorldSkills Competition 2022 Special Edition w Stuttgardzie z "medalem doskonałości" w konkurencji Przemysł 4.0. WorldSkills to międzynarodowe, cykliczne wydarzenie, którego zadaniem jest promowanie umiejętności zawodowych.

Stypendia

Wnioski stypendialne przyjmowane są w Dziekanacie do 14 października 2022r.

Wszystkie wnioski o stypendia studenci wypełniają komputerowo. Prosimy również o uzupełnienie numeru swojego konta bankowego w USOSie - zakładka: dla studentów – stypendia – konto bankowe studenta

Regulamin świadczeń dla studentów PW na rok akademicki 2022/2023 znajduje się na stronie.

Nekrolog

Z głębokim smutkiem informujemy o śmierci naszego Kolegi Prof. nzw. dr hab. inż. Romana Paśniczka, absolwenta Wydziału Elektroniki PW, emerytowanego i zasłużonego pracownika Instytutu Metrologii i Inżynierii Biomedycznej PW, związanego z Wydziałem i Instytutem od 1994 r., wybitnego specjalistę z zakresu inżynierii biomedycznej, autora i współautora podręczników akademickich, odznaczonego Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Żegnamy wybitnego naukowca i znakomitego pedagoga, sercem i pracą oddanego młodzieży. I takim pozostanie na zawsze w naszej pamięci. Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Przysposobienie biblioteczne

dla studentów Mechatroniki - 14-17 października 2022

Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej

Dołącz do Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, który jest jednym z najstarszych takich zespołów studenckich w kraju. Dzięki uczestnictwie w próbach a następnie koncertach czy widowiskach teatralno-tanecznych będziesz miał możliwość poznania ciekawych ludzi oraz występowania na scenach wielu krajów. Przez prawie 70 lat istnienia, Zespół rozwinął ogromny potencjał artystyczny, a rozśpiewani i roztańczeni studenci podbili serca widowni niemal z całego świata. Dziś scena możliwości otwiera się również przed Tobą! Nie wahaj się. Skorzystaj!

Darmowa opieka medyczna

Zapraszamy do kontaktu z przychodnią akademicką CenterMed Warszawa. Placówka medyczna mieszcząca się na ul. Waryńskiego jest kontynuatorką tradycji przychodni dla studentów PALMA. Od wielu lat studenci mogą liczyć tu na darmową pomoc medyczną w zakresie lekarza pierwszego kontaktu w ramach NFZ i ubezpieczenia zdrowotnego. Wszystkie niezbędne informacje w celu uzyskania darmowej pomocy medycznej oraz wiedzy na ten temat dostępne są za pośrednictwem dedykowanej dla studentów strony https://www.zdrowystudent.pl/ 

Mechatroniczne łaziki marsjańskie

Mechatronika wspiera ciekawe pomysły. Tym razem możemy pochwalić się naszym studentem Mateuszem Dawidiukiem i jego udziałem w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich. Samobieżne maszyny przemierzały marsjańskie tereny oraz wykonywały zadania związane np. z pobieraniem próbek zarówno podczas Anatolian Rover Challenge - w Turcji jak i European Rover Challenge - w Kielcach. Naszemu studentowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Znamy zwycięzców Robo Challenge 2022!

Nasi studenci z kierunku Automatyka, Robotyka i Informatyka zajęli pierwsze miejsce w kategorii uczelni wyższych na zawodach w programowaniu robotów Robo Challenge. Zwycięzcy otrzymują bilet na udział w SkillsPoland 2022 w Gdańsku! W kategorii wyższych uczelni technicznych zwyciężyła Politechnika Warszawska i drużyna w składzie Hubert Krasuski, Piotr Wyrzyk i Piotr Kurządkowski pod opieką Krzysztofa Kukiełki! Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Dziękujemy za bardzo wyrównany i wysoki poziom zawodów!