Aktualności

Webinarium o mobilności polsko-francuskiej

Marzysz o poszerzeniu horyzontów naukowych? Chcesz odkrywać nowe perspektywy badawcze i rozwijać swoje umiejętności w międzynarodowym środowisku? A może skorzystać z infrastruktury badawczej, która nie jest dostępna w twoim kraju? Dołącz do webinarium NAWA Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, które odkryje przed Tobą możliwości mobilności naukowej między Polską a Francją! Spotkanie odbędzie się 10 kwietnia (środa) w godz. 9.00-10.45. Pełen program wydarzenia: link. Szczegóły i rejestracja: link.

Konkurs o indeks Mechatroniki rozstrzygnięty!

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszym konkursie. Do II etapu zakwalifikowanych zostało 38 osób (= 11%), z czego 12 osób nagrodzonych zostało indeksem naszego Wydziału. Wśród laureatów znajdują się uczniowie ze szkół: Technikum Mechatroniczne, ul. Wiśniowa: 4 osoby (w tym I miejsce; II miejsce ex aequo), Technikum Elektroniczne, ul. Kasprzaka: 3 osoby, Technikum „Kolejówka”, ul. Szczęśliwicka: 2 osoby, CLX L.O. Warszawa: 1 osoba (w tym II miejsce ex aequo), XXI L.O. Warszawa: 1 osoba, Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Działdowie im. gen. Sylwestra Kaliskiego: 1 osoba. Gratulujemy!!!

Narodowy Program Stypendialny Republiki Słowackiej - DEADLINE 30.04.2024, g. 16.00

Ambasada Republiki Słowackiej w Warszawie ogłasza nowy nabór wniosków o stypendia na pobyty studyjne, badawcze, rezydencje artystyczne i wykłady gościnne w roku akademickim 2024/2025. NŠP to program przyjęty przez Rząd Republiki Słowackiej, finansowany z budżetu Ministerstwa Edukacji, Nauki, Badań i Sportu. Program ma na celu wspieranie mobilności studentów zagranicznych, doktorantów, nauczycieli akademickich, naukowców i artystów poprzez zachęcanie ich do pobytów na uczelniach wyższych oraz w jednostkach badawczych na Słowacji.

Mieć czy nie mieć dzieci?

Zwracamy się z uprzejmą prośbą o wsparcie w realizacji badania ankietowego wśród osób studiujących na Wydziale Mechatroniki. Wypełnienie ankiety zajmie ok. 11 minut i pozwoli na zebranie wszystkich potrzebnych informacji o tym, jak rozkładają się postawy wobec posiadania lub nieposiadania dzieci wśród studentów i studentek oraz jakie są ich korelaty. Badanie jest w pełni anonimowe, a dostęp do zbioru danych będą mieli tylko członkinie i członkowie zespołu badawczego. Link do ankiety: Mieć czy nie mieć dzieci?

Post-doc poszukiwany

Wydział Mechatroniki prowadzi badania w ramach grantu Opus 23 pt. "Dwuwymiarowa bioplatforma dla samowystarczalnego mikrobiomu – 2DMICRONET", finansowanego przez NCN. Celem naukowym projektu jest przeprowadzenie podstawowych badań nad sieciami mikrodomenowymi opartymi na MXene, udoskonalenie skalowalnych metod ich syntezy i inżynierii oraz zrozumienie współpracy mikrobiomu w mikrodomenach 2D opartych na MXene. W ramach zadań badawczych w ramach projektu NCN osoba na stanowisku post-doc będzie zobowiązana do prowadzenia badań naukowych, w szczególności do stworzenia zaawansowanego podejścia badawczego in-operando z wykorzystaniem spektrometrii Ramana in situ z wyłącznym przepływem pracy w celu efektywnej walidacji sieci mikrodomenowych opartych na MXene.

Stypendia DAAD na podróże grupowe do Niemiec - DEADLINE 1.05.2024

Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (Deutscher Akademischer Austauschdienst - DAAD) zaprasza do zapoznania się z ofertą stypendialną na podróże grupowe do Niemiec. Podróż taka może trwać od 10-12 dni, a udział w niej może wziąć od 10-15 studentów wraz z opiekunem akademickim. Wysokość dofinansowania wynosi 50 euro na dzień podróży dla każdego uczestnika. Najbliższy termin składania dokumentów: 1 maja 2024 r. na podróże od 1 września

James Dyson poszukuje pomysłów, które zmienią świat!

Zaprojektuj coś, co rozwiąże problem. Problemem może być frustracja, z którą wszyscy borykamy się w codziennym życiu lub kwestia globalna. Ważne jest, aby rozwiązanie było skuteczne i wykazywało przemyślane myślenie projektowe. Możliwość zgłoszeń przewidziana jest do 17 lipca.

„New Technologies for Women – Ukraine”

Fundacja Edukacyjna Perspektywy i firma Intel - w ramach wieloletniej współpracy na rzecz zwiększenia udziału kobiet w branży nowych technologii - ruszają z trzecią edycją programu stypendialnego dla dziewczyn w STEM (science, technology, engineering, mathematics). Program stypendialny „New Technologies for Women – Ukraine” skierowany jest do kształcących się na terenie Polski ukraińskich studentek, doktorantek i absolwentek szkół średnich (rozpoczynających jesienią 2024 studia techniczne), które z powodu trwającej na Ukrainie wojny znajdują się w trudnej sytuacji materialnej/życiowej. Zgłoszenia przyjmowane są do 30.06.2024 r. Więcej

Society for Industrial and Applied Mathematics (SIAM)

Politechnika Warszawska otrzymała testowy dostęp do kolekcji czasopism wydawnictwa Society for Industrial and Applied Mathematics (SIAM). Society for Industrial and Applied Mathematics jest międzynarodową organizacją typu non-profit, skupiającą ponad 13,000 członków oraz blisko 500 jednostek akademickich, badawczo-rozwojowych oraz organizacji rządowych. SIAM wspiera rozwój matematyki stosowanej i metodologii komputerowych. Dostęp testowy jest aktywny do 30 kwietnia 2024 r. dla wszystkich użytkowników, z komputerów w sieci PW oraz z dowolnego komputera dla użytkowników zarejestrowanych w zintegrowanym systemie bibliotecznym PW. 

Erasmus+

Rekrutacja  na wyjazdy zagraniczne w ramach programu Erasmus+ w roku akademickim 2024/25 została otwarta w systemie USOS. Możliwość zgłoszenia się kończy się 29.03.2024. Szczegóły dotyczące wymagań można znaleźć na stronie erasmus.pw.edu.pl. Na wszystkie pytania odpowiedzią służy Wydziałowy Koordynator Erasmusa dr inż. Piotra Gazda - kontakt przez komunikator Teams.

Oferta szkoleniowa Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW

ABW zaoferowało szkolenie dla studentów, którzy w bieżącym roku akademickim kończą studia inżynierskie/magisterskie na Politechnice Warszawskiej. Oferta podzielona jest na trzy bloki szkoleniowe. Szkolenie jest bezpłatne. Uczestnicy otrzymają odpowiedni certyfikat. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt mailowy: prodziekan.studenci.mchtr@pw.edu.pl. Terminy szkolenia jeszcze nie zostały ustalone. Zapraszamy do zapoznania się z tematami szkoleń.

Etyczne AI

Politechnika w Berlinie zaprasza studentów uczelni partnerskich konsorcjum ENHANCE na międzynarodowy kurs letni poświęcony etycznym i poznawczym aspektom funkcjonowania sztucznej inteligencji. Kurs organizowany jest w ramach programu Erasmus+ (Blended Intensive Programme). Kurs ma charakter innowacyjny, interdyscyplinarny i eksperymentalny. Stanowi odpowiedź na wyzwania związane z coraz powszechniejszym wykorzystywaniem chatbotów takich jak Replika, ChatGPT czy aplikacji monitorujących nasze zdrowie psychiczne (np. Happify). REJESTRACJA POTRWA DO: 10 MARCA 2024 r.

How can biotechnology contribute to convert carbon and make our world greener?

W dn. 7 marca 2024 r. odbędzie się kolejne wydarzenie z cyklu „Polsko-Niemieckie Spotkania Naukowe”. Gośćmi będą prof. Largus Angenent oraz prof. dr hab. inż. Piotr Oleśkowicz-Popiel, którzy rozmawiać będą na temat: „How can biotechnology contribute to convert carbon and make our world greener?”. „Polsko-Niemieckie Spotkania Naukowe” to wspólna inicjatywa Ambasady Niemiec w Warszawie, Societas Humboldtiana Polonorum, Niemieckiego Instytutu Historycznego oraz Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej DAAD. 

Akademia Wiedzy Toyota STUDENT EDITION

Akademia Wiedzy Toyota to unikalna okazja, aby posłuchać ekspertów z firmy Toyota Materiał Handling prezentujących zagadnienia z obszarów: • Automatyzacji procesów transportowych i magazynowych • Toyota Production System TPS • Rozwiązań energetycznych (ogniwa wodorowe) W ramach wydarzenia Akademia Wiedzy Toyota oferujemy: • dostęp do praktycznej wiedzy pozyskanej na bazie wieloletniej praktyki biznesowej • możliwość zadawania pytań doświadczonym ekspertom • poszerzenie już posiadanej wiedzy • nagranie udostępnione po wydarzeniu. Zaczynamy 14 marca 2024r. o godzinie 10.00 Planowany czas wydarzenia: 90 minut. W celu otrzymania dostępu do Akademii Wiedzy Toyota prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

Studencki nobel 2024

trwa przyjmowanie zgłoszeń w kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu Studencki Nobel. Ostatnie dwie edycje przyniosły studentom PW po kilka nominacji i dwie główne nagrody. Nagroda ma celu wyróżnienie studentów, którzy mają osiągnięcia na różnych polach: naukowym, artystycznym oraz społecznym. Na laureatów czekają nagrody rzeczowe oraz pieniężne w wysokości 5000zł. W tym roku mamy 9 kategorii: działalność społeczna, dziennikarstwo i literatura, fizyka i astronomia, medycyna i farmacja, nauki ekonomiczne, nauki przyrodnicze i energetyka, nauki społeczne, nauki techniczne, sztuka. Zgłoszenia przyjmowane są do 25 marca. Szczegółowe informacje o konkursie: https://studenckinobel.info/

FPGA Hackathon 2024!

Dołącz do FPGA Hackathon 2024, aby przeżyć ekscytujące i innowacyjne doświadczenie podczas 5. edycji FPGA Hackathonu organizowanego przez pracowników Nokia Kraków TC. Czego potrzebujesz, aby dołączyć: zespół 2 lub 3 osobowy (tylko zapisy zespołowe), umiejętności programowania z doświadczeniem w FPGA (nawet jeśli tylko trochę), umiejętności techniczne w obszarach związanych z FPGA, własny komputer, kreatywność, poczucie humoru i nastawienie na działanie (przygotuj się na ekscytujące 24 godziny!). Rejestracja rozpoczyna się 4 marca, zbierz swój zespół i zapisz datę: 20-21 kwietnia 2024.

Bazy do wypróbowania

Biblioteka Główna otrzymała testowy dostęp do kolekcji e-booków na platformie De Gruyter. Poza publikacjami De Gruytera mamy dostęp do tytułów wydanych także przez innych wydawców, m.in. Princeton University Press, Harvard University Press, Cornell University Press. Wszystkie ebooki dostępne są bez ograniczeń DRM. Dostęp testowy jest aktywny do 30 kwietnia 2024 r.  Więcej informacji na stronie Biblioteki Głównej w aktualnościach. Zapraszamy również do testowania także innych zasobów, tj.: baz EBSCO, bazy wchodzącej w skład Academic Research Source, The Belt and Road Initiative Reference SourceBook Academic Collection TrialArt & Architecture SourceOnArchitectureScience Direct, kolekcji: Environmental Science, Chemical Engineering, Energy, Materials Science.

Przysposobienie biblioteczne

W semestrze letnim ekurs Przysposobienie biblioteczne dla studentów I roku studiów będzie dostępny dla wszystkich wydziałów w terminie od 24 lutego do 24 marca br. Przysposobienie biblioteczne jest prowadzone drogą elektroniczną na Platformie Leon Politechniki Warszawskiej. Każdy uczestnik kursu musi samodzielnie zalogować się na platformie LeOn PW we wskazanych dniach i wykonać ekurs. Więcej informacji w aktualnościach na stronie BG PW. Zaliczenie jest obowiązkowe dla wszystkich studentów: pierwszego roku studiów pierwszego stopnia,  pierwszego roku studiów jednolitych studiów magisterskich, studiów drugiego stopnia, którzy nie zaliczyli szkolenia w PW.

Informacja o płatnościach za powtarzane zajęcia w semestrze 2024L

Informujemy, że na wydziałowym SharePoint w zakładce Studia/Informacje bieżące zostały udostępnione informacje dotyczące opłat za powtarzane przedmioty. Prosimy o zapoznanie się - link.

XXXII Targi Pracy i Praktyk dla Informatyków i Elektroników

Zapraszamy na Targi Pracy i Praktyk dla Informatyków i Elektroników. To okazja do spotkania pracodawców oferujących praktyki, staże i zatrudnienie ze studentami, poszukującymi takich ofert. Targom towarzyszyć będzie elektroniczny katalog, który zostanie opublikowany na stronie Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW i przekazany studentom Politechniki Warszawskiej oraz innych uczelni. Więcej informacji o targach na stronie Wydziału EiTI PWData: 18.03 godz. 09:30 − 18.03 godz. 15:30, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, ul. Nowowiejska 15/19