
dr inż. Marcel Młyńczak
Instytut Metrologii i Inżynierii Biomedycznej
e-mail: marcel.mlynczakSPAMFILTER@pw.edu.pl
telefon:
pokój: 408
Opis tematyki badawczej/wdrożeniowej
Na listopad 2021 jestem autorem 22 publikacji naukowych (w tym w 9 jako pierwszy autor) z listy JCR, rozdziału w monografii „Bioimpedance and spectroscopy” oraz 23 pełno-tekstowych prac konferencyjnych (w tym w 17 jako pierwszy autor).
Moje główne zainteresowania naukowe wiążą się z inżynierią biomedyczną. Od ponad 7 lat skupiam się na badaniu układu oddechowego oraz układu krążenia, a także zaburzeń oddychania podczas snu (przede wszystkim chrapania i bezdechów sennych). W swojej pracy łączę liczne aktywności, takie jak opracowanie sprzętu, proponowanie nowych metod analizy, przeprowadzanie eksperymentów medycznych oraz analizowanie wyników i wyciąganie wniosków klinicznych. Wymaga to podejścia interdyscyplinarnego i współpracy z lekarzami wielu specjalności, tj. kardiologami, pulmonologami, lekarzami medycyny snu czy medycyny sportowej.
W swojej pracy doktorskiej skupiłem się na trzech aspektach. Po pierwsze, przeprowadziłem weryfikację dokładności wykorzystania alternatywnej metody rejestracji oddechu bez konieczności zakładania specjalnej maski i wizyty w specjalistycznym laboratorium - pneumografii impedancyjnej. Po drugie, zaproponowałem kilka nowych metod analizy i poprawy jakości uzyskiwanych danych. Ponadto, pokazałem również możliwości wykorzystania badania oddechu, które przeprowadziłem u 100 olimpijczyków przed Rio de Janeiro 2016.
Obecnie moje zainteresowania i cele naukowe związane są z dalszym rozwojem analiz fizjologicznych. Zaproponować nową metodę analizy, opartą na podejściu przyczynowym, uwzględniającym wzajemne powiązania pomiędzy układami nerwowym, oddechowym i krążenia. Wydaje się, że może ona pozwolić lekarzom sportowym oraz trenerom na lepsze przygotowanie treningu sportowego i ocenę adaptacji do uzyskiwania coraz lepszych wyników podczas zawodów. Lekarze kliniczni uzyskaliby natomiast możliwość uzupełnienia informacji medycznej o obiektywne wskaźniki w przypadku chorób takich jak np. choroba Parkinsona.
Współpracuję ze Stanford University (jako Collaborator i mentor dwóch studentów) oraz Centralnym Ośrodkiem Medycyny Sportowej.Zajmuję się również przygotowaniem systemu do domowej diagnostyki oddychania podczas snu jako uzupełnienie trudnej do przeprowadzenia polisomnografii. Uzyskaliśmy już patent w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. Innym zagadnieniem jest praca nad metodą wczesnej diagnostyki zaburzeń mięśni dna miednicy u kobiet, występujących tuż po naturalnym porodzie.
Uczestniczyłem w szkoleniu umiejętności miękkich i przedsiębiorczości w ramach programu Transformation.doc na University of Alberta w Kanadzie. Myślę, że pozwala mi ono dobrze łączyć ze sobą zagadnienia naukowe i biznesowe.
Osiągnięcia naukowe/wdrożeniowe
- 2021 – Stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców
- 2020 – Indywidualna nagroda naukowa I stopnia Rektora PW
- 2017 – Best Student Paper Award – wyróżnienie podczas konferencji BIOSIGNALS 2017
- 2016 – NSF Young Professionals - Smart and Connected Health; tytuł uzyskany podczas konferencji IEEE EMBC 2016
- 2014 – Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Współpraca międzynarodowa
- Stanford University, Pediatric Otolaryngology
- European Space Agency, ESTEC Advanced Concepts Team
Preferowana tematyka dyplomowania
Jestem otwarty na szeroką tematykę, w szczególności obejmującą następujące zagadnienia:
- Przetwarzanie sygnałów biomedycznych
- Analiza przyczynowości
- Przygotowanie rozwiązań sprzętowych do pomiaru aktywności układu oddechowego i krążenia
- Rozwiązania telemedyczne dla sportowców
- Języki programowania: R/Python/Matlab
Temat pracy dyplomowej ustalam często wspólnie ze studentem. Pozwala to uczynić go interesującym dla dwóch stron i umożliwić dalszy rozwój.
Tytuły ostatnich obronionych prac dyplomowych
- Modelowanie przepływu informacji pomiędzy EKG a sygnałem oddechowym
- Opracowanie urządzenia przeznaczonego do analizy rytmu serca i oddechu podczas snu
- Aplikacja do oceny sprzężenia kardio-oddechowego na podstawie danych z pneumografii impedancyjnej, EKG oraz pomiaru ciśnienia krwi
- Program do klasyfikacji typów migotania przedsionków na podstawie zapisów EKG
- Badania przepływu ciepła dla detektora MCORD
- Opracowanie aplikacji z interfejsem graficznym w systemie Matlab do wielosygnałowej analizy porządków czasowych
- Analiza przyczynowości sygnałów EMG z nieliniowym jądrem modelowania
- Aplikacja do wspólnej analizy sygnału oddechowego i EKG uwzględniająca domeny czasową, częstotliwościową, informacyjną i przyczynową
- Opracowanie algorytmów oceny aktywności oddechowej z analizy linii bazowej EKG oraz amplitudy załamków R
- Opracowanie metody do zarządzania urządzeniami gospodarstwa domowego przy użyciu analizy sygnału EEG z wykorzystaniem potencjałów wywołanych P300
O sobie prywatnie
Prywatnie mąż i tata. Lubię m.in. podróże, literaturę faktu, podcasty okołobiznesowe, szachy, koncerty fortepianowe XVIII i XIX wieku oraz Top Wszechczasów na Trójce.