Aktualności

Rusza nabór do programu ATHENS - deadline 30 stycznia 2024 r.

W dniach od 16 do 30 stycznia 2024 r. będzie trwał nabór kandydatów na wyjazd w ramach programu ATHENS. Oferta kursów na sesję marzec 2024 zostanie opublikowana w dniu rozpoczęcia naboru. Najbliższa sesja Programu ATHENS odbędzie się w dniach 16-23 marca 2024 r. Link do rejestracji: http://athensnetwork.eu/ Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej programu.

Masz kłopot? Zgłoś się do Studenckiego Rzecznika Zaufania!

Funkcję Studenckiego Rzecznika Zaufania pełni dr hab. inż. Maciej Pilarek, profesor uczelni, Prodziekan ds. Studenckich WIChiP PW.
Kontakt: Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej ul. Waryńskiego 1 pok. 514, email: rzecznik.studenci@pw.edu.pl. 
Dyżury: 1 i 3 piątek miesiąca w godz. 10:00 - 12:00 Gmach Główny pok. 147 (SSPW). Więcej na stronie Studenckiego Rzecznika Zaufania
Rzecznik rozpatruje sprawy sporne, w tym prowadzi mediacje, w sprawach, w których stronami konfliktu są Studenci. Dodatkowo pomaga stronom konfliktu we wzajemnej komunikacji, określeniu interesów i kwestii do dyskusji.

Fundacja "Nie widać Po Mnie" Centrum CBT

Fundacja Nie widać Po Mnie prowadzi realizację programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla osób do 21 roku życia z województwa mazowieckiego. W poradniach Centrum CBT w Warszawie odbywa się bezpłatna diagnostyka w kierunku występowania depresji u nastolatków i dorosłej młodzieży. Centrum zapewnia konsultacje z psychologiem oraz w razie konieczności terapię indywidualną. Zadzwoń: (22) 212 81 12. Więcej: https://niewidacpomnie.org/ 

Nekrolog

Z żalem i smutkiem zawiadamiamy o śmierci wieloletniego nauczyciela akademickiego naszego Wydziału doc. dr. inż. Marka Żelaznego. Nabożeństwo żałobne odbędzie się 5.01.2024 r. o godzinie 11:30 w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Warszawie.

Dyrekcja, Przyjaciele, Koleżanki i Koledzy z Instytutu oraz całego Wydziału Mechatroniki

Boże Narodzenie 2023

Życzenia Dziekana Wydziału Mechatroniki

Informacja dla kandydatów na studia II stopnia rozpoczynające się od sem. letniego roku 2023/2024

W semestrze zimowym w roku akademickim 2023/2024 przeprowadzona zostanie rekrutacja na studia stacjonarne II stopnia (studia magisterskie) na następujące kierunki studiów: automatyka, robotyka i informatyka przemysłowa, mechatronika oraz inżynieria biomedyczna.

Wirtualna rzeczywistość w rehabilitacji pacjentów

Naukowcy z Wydziału Mechatroniki PW opracowali trzy aplikacje wykorzystujące wirtualną rzeczywistość, które pomagają w leczeniu osób po udarze mózgu.

Kierunek kosmos!

Członkowie zespołu z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej oraz z Uniwersytetu Warszawskiego zostali finalistami konkursu DirectionSpace opracowując innowacyjny projekt eksperymentu kosmicznego do przeprowadzenia na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zespół GrowLight zaprezentował swój projekt LASPA - Laser Amplitude Stimulated Plant Agriculture na 7. Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach stając się jedynymi finalistami konkursu z województwa mazowieckiego. Nasi studenci powalczą z 11 najlepszymi drużynami o finansowanie projektu oraz wyjazd studyjny do CERN. Eksperyment bada wpływ mikrograwitacji na rozwój roślin stymulowanych oświetleniem laserowym.

Konkurs o Nagrodę Siemensa i Politechniki Warszawskiej

Po raz 28., a drugi w nowej formule, firma Siemens i Politechnika Warszawska organizują konkurs, którego misją jest wspieraniu rozwoju i osiągnięć studentów oraz młodych naukowców. Nagrodzone zostaną projekty wykorzystujące rozwiązania z obszaru Przemysłu 4.0, takie jak big data, sztuczna inteligencja czy internet rzeczy. Co równie ważne, mają pomagać przedsiębiorstwom, by ich działalność była bardziej przyjazna dla środowiska. Hasło konkursu brzmi: „Zrównoważony przemysł dzięki transformacji cyfrowej i zielonym technologiom”. 

Czy impactowe jednorożce mogą powstawać na Politechnice Warszawskiej?

W Centrum Innowacji PW przy Rektorskiej 4 co miesiąc odbywa się Sciencepreneurs' Club, w ramach którego w swobodnej formule (przy pizzy) słuchamy historii przedsiębiorczych ludzi związanych z Politechniką, zwłaszcza naukowców i innowatorów. Polecamy cały cykl, ale tym razem - w najbliższy wtorek, 12 grudnia - szczególnie warto posłuchać Marcina Koziorowskiego, kierującego firmą EcoBean. Firma odzyskuje pieniądze z... kawowych fusów. Zapraszamy do rejestracji.

Szlachetna paczka 2023

Stwórzmy razem piękny świąteczny prezent!

Warsztaty grupowe ENHANCE+

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w interaktywnych warsztatach online w dn. 23 stycznia 2024 r. w godz. 14:00-17:00. Zostaną omówione inicjatywy związane z pakietem zadań “Diversity, Impact and Dissemination” (zob. FILM) realizowanym w konsorcjum ENHANCE.
Zapraszamy do wypełnienia ankiety.
Więcej informacji 

Dr Adamczyk Innowatorem Mazowsza

Gratulujemy dr. inż. Marcinowi Adamczykowi z naszego Wydziału, który otrzymał wyróżnienie w konkursie organizowanym przez samorząd województwa mazowieckiego pt.: Innowatorzy Mazowsza. Wyróżniono rozprawę doktorską pt.: „Metoda kompensacji wpływu temperatury na odwzorowanie geometrii 3D z wykorzystaniem techniki oświetlenia strukturalnego”. Dr Adamczyk jest również laureatem konkursu FOTECH-2. Gratulacje!

Szlachetna paczka na PW

Już od tego tygodnia do 15.12.2023 r. Szlachetną paczkę możecie wesprzeć poprzez datki na zrzutce.pl albo poprzez przyniesienie produktów dla rodzin w potrzebie - rodzin pani Barbary i pani Kai. Na swoich wydziałach znajdziecie stoiska i kartony, do których możecie przynosić rzeczy takie jak: żywność trwała: herbata, ryż, makaron, olej, konserwy mięsne, owoce i warzywa w puszkach, środki czystości: szampon, pasta do zębów, płyny do mycia naczyń, płyny do płukania tkanin, materiały szkolne: zeszyty, farbki, plastelina, kredki, wyposażenie mieszkania: koce, ręczniki, pościele. Stwórzmy razem piękny świąteczny prezent!

Black Sea Science 2024

Narodowy Uniwersytet Techniczny w Odessie (ONUT) pod auspicjami Ministerstwa Edukacji i Nauki Ukrainy oraz międzynarodowej organizacji Black Sea Universities Network (BSUN) zapraszają do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie Studenckich Prac Naukowych Black Sea Science 2024 w kategorii "Informatyka, Automatyka i Robotyka". Celem konkursu jest rozszerzenie współpracy międzynarodowej wśród studentów. Udział w konkursie jest bezpłatny. Wzięcie udziału w konkursie uwarunkowane jest przygotowaniem i wysłaniem pracy w języku angielskim (nie więcej niż 15 stron). Deadline: 1 lutego 2024 r. Uczestnicy z najwyższymi wynikami zostaną zaproszeniu do zdalnej obrony swoich prac. Więcej

Konkurs SzIR-PN

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie SzIR-PN, którego celem jest popularyzacja badań w zakresie wykorzystania metod sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do rozwiązywania problemów z dziedziny wizji komputerowej wymagających umiejętności rozumowania abstrakcyjnego, tworzenia analogii oraz odkrywania reguł. Zadaniem konkursowym jest rozwiązywanie tzw. matryc Ravena, stanowiących jeden z popularnych rodzajów zadań z testów na inteligencję (IQ). Więcej

AI Challenge Hackathon

W dniach 8-10 grudnia Politechnika Warszawska we współpracy z BlueSoft zaprasza na AI Challenge Hackathon, którego celem jest wyróżnienie kreatywnych zespołów potrafiących sprawnie posługiwać się sztuczną inteligencją dla zastosowań programistycznych. Prawdziwą nagroda, dla której warto wziąć udział w hackathonie jest możliwość sfinansowania pilotażowego wdrożenia w firmie BlueSoft. Jeśli zwycięskiemu zespołowi uda się zaproponować rozwiązanie warte wdrożenia, to firma zaprosi go do płatnej realizacji pilotażu.

IA Masters. Projektuj przyszłość z Digital Twin

Studiujecie automatykę i robotykę lub pokrewny kierunek? Chcecie pracować pod okiem doświadczonych inżynierów? Waszym marzeniem jest realny wkład w rozwój technologiczny branży automatyki przemysłowej? Weźcie udział w konkursie Schneider Electric "IA Masters", wykonajcie najlepszy projekt badawczy z dziedziny automatyki i robotyki i przyczyńcie się do rozwoju nowych technologii cyfrowych w dziedzinie automatyki przemysłowej! Do udziału zapraszamy zespoły projektowe (2 lub 3 osoby), które pod opieką mentora z firmy Schneider Electric opracują rozwiązanie przemysłowe przy użyciu oprogramowania EcoStruxure Machine Expert Twin.

Spotkania z Prawem Nowych Technologii

Zespół Prawa Nowych Technologii WAiNS zaprasza na spotkanie pt. JAK ROZPOZNAĆ OBIECUJĄCY STARTUP, czyli polityka inwestycyjna funduszu VC. Data: 29.11.2023 r. godz. 16:00 Link do spotkania: https://zoom.us/. Gościem spotkania będzie Pan Michał Michalewicz Investment Manager w Xplorer Fund, który wspiera założycieli w budowaniu zespołu, definiowaniu planów badawczych i budżetów oraz budowaniu ładu korporacyjnego. Spotkanie składa się z dwóch części: prezentacji dotyczącej ekosystemu innowacji i sesji Q&A otwartej dla wszystkich uczestników.

Ludzie nauki

Ministerstwo Edukacji i Nauki uruchomiło projekt #LudzieNauki. To portal, w którym każdy będzie mógł w łatwy sposób odnaleźć informacje o polskich naukowcach. Serwis zgromadzi w jednym miejscu dane o ponad 90 tys. polskich naukowców. Każdemu z nich zostanie założony profil, który będzie zasilany danymi o osiągnięciach, wykształceniu i zatrudnieniu, dostarczanymi przez uczelnie i inne instytucje naukowe. Za pośrednictwem systemu naukowcy będą m.in. otrzymywać powiadomienia o nowych konkursach i możliwościach zdobycia środków finansowych na badania. Naukowiec będzie mógł także wykorzystać swój profil przy wnioskowaniu o rządowe granty, nie musząc za każdym razem na nowo sprawozdawać swoich osiągnięć na potrzeby aplikacji.