Aktualności

Rozpoczął się nabór wniosków do Programu BioLAB 2025-26

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta zaprasza studentów i studentki studiów magisterskich i doktoranckich nauk biologiczno-chemicznych, biofizycznych, medycznych i pokrewnych do składania wniosków do Programu BioLAB 2024-25. Nabór wniosków trwa do 1 lutego 2025 r. Od osób bez polskiego obywatelstwa oprócz aktywnego statusu studenta w polskiej uczelni wymagamy również ukończonych studiów I stopnia w Polsce (licencjackich lub inżynieryjnych). Formularz zgłoszeniowy i wszystkie potrzebne informacje znajdują się na stronie fulbright.edu.pl/biolab.

Święto Politechniki Warszawskiej

Tradycyjnie 15 listopada obchodzimy Dzień Politechniki Warszawskiej. Ta data to przypomnienie o wydarzeniach z 1915 roku, kiedy to zainaugurowano pierwszy na naszej Uczelni rok akademicki z polskim jako językiem wykładowym. 

Three Minute Thesis 2024

Po raz pierwszy konkurs Three Minute Thesis (3MT) zostanie zorganizowany na Politechnice Warszawskiej! Wydarzenie jest skierowane do doktorantów, którzy mają za zadanie opowiedzieć na scenie o prowadzonych przez siebie badaniach – a to wszystko jedynie w ciągu trzech minut i bez korzystania z dodatkowych multimediów, jak prezentacje PowerPoint itp. Zgłoszenia przyjmowane są do 13 listopada 2024 r., do godziny 13:00. Więcej.

Projekt NCN SHENG – Oferty dla doktorantów/studentów

Instytut Mikromechaniki i Fotoniki Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej zaprasza do składania aplikacji do projektu NCN SHENG [TRUE_QPI]: „Przestrzenno-czasowe, wysokoprzepustowe ilościowe obrazowanie fazowe 2D/3D z subkomórkową dokładnością”. Termin – 06.11.2024! Poszukiwani są doktoranci lub studenci (3 dostępne pozycje), którzy dołączą do zespołu pod kierownictwem prof. Małgorzaty Kujawińskiej. Zgłoszenia w terminie 06.11.2024 należy przesyłać na adres mailowy malgorzata.kujawinska@pw.edu.pl. Zachęcamy do kontaktu z prof. Kujawińską w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących stanowiska.

Listopad 2024

Zgodnie z tradycją 1 listopada odwiedzamy cmentarze, zapalamy znicze oraz wspominamy bliskich, którzy odeszli. Jak co roku pamiętajmy również o zmarłych pracownikach, studentach i absolwentach naszego Wydziału. Cześć ich pamięci!

Wyniki wyborów uzupełniających do Rady Wydziału Mechatroniki na kadencję 2024-2028

Wybory do Rady Wydziału Mechatroniki PW w grupie nauczycieli akademickich niezatrudnionych na stanowisku profesora lub profesora uczelni i nieposiadających stopnia naukowego doktora habilitowanego (Bw) wygrał: dr inż. Jan Klimaszewski

Wybory do Rady Wydziału Mechatroniki PW w grupie pracowników niebędących nauczycielami akademickimi (C) wygrała: mgr Ilona Trendak

Gratulujemy!

Wybory uzupełniające do Rady Wydziału Mechatroniki na Kadencję 2024-2028

Informuję, iż do wyborów uzupełniających na Wydziale Mechatroniki zaplanowanych na dzień 28.10.2024 roku zgłoszono następujących kandydatów:

  • z grupy Bw: liczba mandatów 1: Klimaszewski Jan, dr inż., ładziński Michał, dr inż.
  • z grupy C: liczba mandatów 1: Andruszkiewicz Agata, mgr, Sadkowska Klaudia, mgr, Trendak Ilona, mgr

Z poważaniem: Sekretarz WKW Okręgu nr 15

Nagroda ABB

Zapraszamy naszych studentów i absolwentów do udziału w konkursie o Nagrodę ABB. Zgłoszenia są przyjmowane do 15.11.2024, szczegóły dotyczące zgłoszeń można znaleźć na stronie - link. Zwycięzca konkursu utrzyma nagrodę w wysokości 30 tys. zł, a autorzy dwóch wyróżnionych prac po 15 tys. zł. Konkurs obejmuje obronione prace inżynierskie, magisterskie oraz doktorskie (bez wskazania kiedy).

Terminarz wyborów uzupełniających do Rady Wydziału Mechatroniki na Kadencję 2024-2028

Etap I - do dnia 24.10.2024 do godz. 14.00:

  • Zgłoszenie kandydatów na przedstawicieli z grupy Bw do: - Rady Wydziału - liczba mandatów 1;
  • Zgłoszenie kandydatów na przedstawicieli z grupy C do: -Rady Wydziału- liczba mandatów  I:

Etap II - 28.10.2025, godz. 12-15 w sali RW:

  • Wybory na Wydziale Mechatroniki Przeprowadzenie głosowań w wyborach, o których mowa w pkt 1, we wszvstkich okręgach wyborczych w 2 grupach: Bw C.

Konferencja "5th ALICE Upgrade Week"

Studenci oraz pracownicy Politechniki Warszawskiej z Wydziałów Fizyki, Elektroniki i Technik Informacyjnych, Mechatroniki oraz Samochodów i Maszyn Roboczych, uczestniczyli w prestiżowej konferencji skupiającej się na tematyce modernizacji detektora ALICE, jednego z kluczowych instrumentów badawczych wykorzystywanych w CERN. W wydarzeniu wzięły udział osoby zaangażowane w rozwój projektów badawczych związanych z wielkimi eksperymentami fizycznymi. Nasi pracownicy odgrywają kluczową rolę w implementacji nowych rozwiązań technologicznych, w tym rozwoju mechaniki detektorów i tworzeniu systemów DCS. Ich udział w modernizacji detektora ALICE podkreśla znaczenie polskich naukowców w globalnych projektach badawczych klasy Big Science. Więcej

Przysposobienie biblioteczne - ekurs

Informujemy, że ekurs Przysposobienie biblioteczne będzie dostępny dla wszystkich wydziałów w terminie 2 - 31 października br. Przysposobienie biblioteczne jest prowadzone drogą elektroniczną na Platformie Leon Politechniki Warszawskiej. Każdy uczestnik kursu musi samodzielnie zalogować się na platformie LeOn PW we wskazanych dniach i wykonać ekurs. Szkolenie trwa około godziny, składa się z materiałów informacyjnych oraz obowiązkowego testu.

Nekrolog

W dniu 18.10.2024r. zmarła mgr Elżbieta Gruszczyńska - wieloletni pracownik Wydziału Mechatroniki, twórczyni oraz kierowniczka Biblioteki Wydziałowej. Wspaniały, życzliwy i dobry człowiek! Pozostanie na zawsze w Naszej pamięci!

Społeczność Wydziału Mechatroniki

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 24.10.2024r. o godz. 15:00 w Domu Pogrzebowym sala A na Cmentarzu Komunalnym Północnym.

Bolid marzeń

Kilka dni temu mogliśmy na naszym Wydziale gościć nowy bolid zespołu WUT Racing. – Tak zaawansowany i interdyscyplinarny projekt, jakim jest budowa bolidu wyścigowego, wymaga odpowiedniej organizacji, zaplecza merytorycznego oraz umiejętności współpracy pomiędzy poszczególnymi grupami studentów – mówi prezes WUT Racing Marcin Płatek

Warsztaty

Organizowany w październiku na Politechnice Warszawskiej cykl trzech warsztatów pn. „Przekuj swoją pasję w biznes!” ma na celu w praktyce przetestować wybrane metody inspirowania młodych ludzi. Poprzez otwarte spotkania z przedsiębiorcami i inwestorami chcemy pokazać szanse, możliwości i praktykę prowadzenia własnego biznesu w branży głębokich technologii. Nasze warsztaty mają zapewnić podstawową wiedzę, praktyczne przykłady i inspirujące wzorce (także osobowe). Warsztaty organizowane są w dniach 17, 21 i 29 października w Warszawie, w budynku przy ul. Rektorska 4, sala. 4.07, w godzinach 16-19.

XXI Targi Kół Naukowych i Organizacji Studenckich

Studia to nie tylko nauka – te słowa często się powtarza, ale jak wcielić je w życie? Inspiracją niech będą Targi KONIK – organizowane przez Radę Kół Naukowych PW coroczne wydarzenie, podczas którego można w jednym miejscu zobaczyć różne formy studenckiej aktywności na PW: naukowe, społeczno-organizacyjne, artystyczne, sportowe… Jakie projekty realizują studenci i jak do nich dołączyć? Przyjdź i się przekonaj! Zapraszamy 8 i 9 października w godz. 10.00–16.00 do Gmachu Głównego PW.  

Finansowanie udziału nauczycieli akademickich w zagranicznych usługach

Dyrektor CPR ogłasza VI edycję konkursu na finansowanie udziału nauczycieli akademickich w zagranicznych usługach edukacyjnych podnoszących kompetencje dydaktyczne. Termin składania wniosków upływa 21.10.2024 r. (dokumenty w wersji elektronicznej do końca dnia). Więcej informacji na stronie.

Konkurs na scenariusze krótkich filmowych materiałów popularnonaukowych

Wystartował nabór do konkursu na scenariusze krótkich filmowych materiałów popularnonaukowych. Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym do wyczerpania środków, nie później jednak niż do 2 czerwca 2025 r. Nagrodą w konkursie jest realizacja nagrania opartego na projekcie scenariusza, który został zgłoszony do konkursu. W ramach nagrody przewiduje się wsparcie eksperta przy pisaniu finalnej wersji scenariusza, nakręcenie materiału filmowego przez profesjonalnego operatora kamery, montaż oraz publikację na kanale Politechniki Warszawskiej na YouTube. Regulamin i wniosek konkursowy.

Gaudeamus!

We wtorek, 1 października 2024 roku, o godzinie 14 w Auli Wykładowej Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025. W wydarzeniu uczestniczyło liczne grono zaproszonych gości, w tym władze uczelni, przedstawiciele samorządu oraz studenci, którzy rozpoczynają nowy etap w swoim życiu.

NCN PRELUDIUM BIS – konkurs na stanowisko doktoranta rozstrzygnięty

Instytut Mikromechaniki i Fotoniki Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej ogłosił nabór kandydatów do projektu NCN PRELUDIUM BIS pt. Bayesowskie wnioskowanie w metrologii optycznej. Komisja konkursowa oceniła wszystkie zgłoszenia i po obradach wyłoniła zwyciężczynię. Wszystkim aplikującym serdecznie dziękujemy za przesłanie zgłoszeń. Zwyciężczyni drogą e-mailową zostanie poinformowana o dalszych krokach procedury konkursowej. Student: gr inż. Damian Suski. Dr hab. inż. Maciej Trusiak, prof. uczelni, kierownik projektu

Lato w kosmosie

Spieszymy z ciekawą informacją: Paweł Rukat i Yelyzaveta Leshchenko spędzili lato w nietypowy sposób, biorąc udział w największej międzynarodowej analogowej misji księżycowej – Mission Analog Colony 1, organizowanej przez Analog Astronaut Training Center (AATC). To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło analogowych astronautów z całego świata, a habitat AATC został zaprojektowany, by pomieścić 30 osób w izolacji, w pełni kontrolowanych warunkach środowiskowych, fizjologicznych i psychologicznych, za zgodą komisji etycznej.