Aktualności

Kandydaci na doktorantów - termin się zbliża! 31.07.2023!

Politechnika Warszawska (PW), we współpracy z Uniwersytetem Arktycznym w Norwegii w Tromsø (UiT), szuka kandydatów na w pełni finansowany, 4-letni program doktorski Narodowego Centrum Nauki (Polska) PRELUDIUM BIS skoncentrowany na rozwijaniu nowych metod numerycznych w nanoskalowych pomiarach optycznych i obrazowaniu z wykorzystaniem wnioskowania Bayesowskiego. Przyszły kandydat dołączy do Zespołu Obliczeniowego Obrazowania Ilościowego prowadzonego przez prof. Macieja Trusiaka (PW) i będzie współpracował z grupą prof. Balpreeta Ahluwali (UiT).

Nekrolog

W dniu 09.07.2023r. zmarła Krystyna Jakubowska „Nasza Kochana Krysia”
Wieloletni pracownik Wydziału Mechatroniki Kierownik Sekcji Obsługi Wydziału, Gospodarz Budynku
Wspaniały i dobry człowiek! Niezwykle oddany pracownik i serdeczny przyjaciel! Pozostanie na zawsze w Naszej pamięci! Dziękujemy za te chwile, kiedy mogliśmy wspólnie pracować!
Społeczność Wydziału Mechatroniki
Pogrzeb odbędzie się 13.07.2023 o godz.10:00 w kościele p. w. św. Antoniego Wola Kiełpińska 6

Druga tura zapisów na studia stacjonarne I stopnia

Zapraszamy na kierunek Mechatroniki! Znajdziecie tu połączenie automatyki i robotyki wraz z inżynierią mechaniczną, elektryczną i komputerową. A wszystko po to, abyście mogli w przyszłości projektować i wytwarzać nowoczesne urządzenia!

Podium jest nasze! Wyniki rankingu Perspektyw

Politechnika Warszawska zajęła trzecie miejsce w zestawieniu najlepszych uczelni akademickich w Polsce. Kierunki naszego wydziału uplasowały się odpowiednio: na pierwszym miejscu - inżynieria biomedyczna oraz automatyka i robotyka wraz z mechatroniką na drugim miejscu. To już siódmy raz z rzędu, kiedy znajdujemy się na trzecim stopniu podium w rankingu szkół wyższych, a po raz osiemnasty z rzędu – na pierwszym miejscu wśród uczelni technicznych. Tradycyjnie przed nami są tylko Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński (w tym roku ex aequo na pierwszym miejscu).

Konkurs Otwarte drzwi

Zapraszamy do udziału w konkursie na najlepsze prace magisterskie i doktorskie, których tematem jest niepełnosprawność w wymiarze: społecznym, zawodowym lub zdrowotnym. Dla autorów prac doktorskich w Konkursie przewiduje się trzy nagrody pieniężne w każdej z kategorii: 13 000zł, 11 000zł oraz 9 000zł, podobnie dla autorów prac magisterskich 7 000zł, 5 000zł, 4 000zł. Prace można składać w następujących kategoriach: rehabilitacja społeczna i zawodowa, rozwiązania technologiczne i architektoniczne służące osobom z niepełnosprawnościami, dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami, rehabilitacja medyczna. Termin składania prac: do 20 września 2023 r. Zapraszamy do udziału!

ENHANCE: Learning Environments for Alpha Generation

Centrum Współpracy Międzynarodowej zaprasza pracowników i studentów PW na międzynarodowe warsztaty poświęcone tworzeniu innowacyjnych środowisk edukacyjnych sprzyjających uczeniu się, dostosowanych do potrzeb Pokolenia Alfa (to najmłodsze pokolenie i pierwsza generacja, która urodziła się w XXI wieku [2010–2025]). Prelegentami są pracownicy naukowi Politechniki w Walencji i Uniwersytetu Technicznego Chalmersa w Göteborgu - uczelni partnerskich konsorcjum ENHANCE. Warsztaty odbędą się we wtorek 4 lipca 2023 r., w godz. 9.00 - 15.00, na platformie Webex, w j. angielskim.

Doktorat na Mechatronice? Trwa rekrutacja!

Czekamy na ludzi, którzy chcą dołączyć do grona naszych doktorantów. Po dopełnieniu wszystkich formalności czeka piękna badawczo-dydaktyczna przygoda. A może nawet wspaniała kariera? Rekrutacja trwa do 14 sierpnia 2023.

Gender and Diversity in Science, Technology and Society

W imieniu Centrum Współpracy Międzynarodowej PW i konsorcjum ENHANCE, do którego należy Politechnika Warszawska, zapraszamy do szkoły letniej ENHANCE “Gender and Diversity in Science, Technology and Society" 2023, która odbędzie się w dniach 25-29 września 2023 r. na Politechnice w Berlinie. Szkoła Letnia umożliwia zdobycia 3, 4 lub 6 pkt. ECTS. Podczas zajęć uczestnicy nabędą wiedzę i kompetencje niezbędne do zrozumienia mechanizmów tworzenia się nierówności płciowych i społecznych oraz dowiedzą się, na czym polega pozycjonowanie intersekcjonalne w nauce i technologii oraz jak mu przeciwdziałać. Rejestracja kończy się z dniem: 28 czerwca 2023.

Zegary w służbie nauki

W dniach 16-17 czerwca 2023 r. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się wydarzenie z okazji 211 rocznicy narodzin Antoniego Norberta Patka - założyciela najbardziej ekskluzywnej marki zegarkowej Patek Philippe. W ramach spotkania prof. Sergiusz Łuczak wygłosił referat pt. "Kardiologia zegarowa: budowa i zasada działania współczesnych zegarów". Nagranie z wystąpienia dostępne jest pod linkiem.

Kawa z pracodawcą

Kto chciałby porozmawiać z pracodawcą przy pysznej kawie i ciastkach, bez stresu, w kameralnej atmosferze, w towarzystwie jedynie kilkorga studentów Politechniki Warszawskiej? Cykl KAWA Z PRACODAWCĄ daje taką szansę. Biuro Karier PW zaprasza studentów Politechniki Warszawskiej. Wpadnij koniecznie jeśli myślisz o karierze w obszarze IT – najbliższa KAWA Z PRACODAWCĄ z firmą BEC POLAND już 29.06 (czwartek). Uwaga – zapisy trwają do 28.06 do 12:00. Więcej 

Konkurs Engineer 4 Science 2023 rozstrzygnięty!

Wyłoniono najlepsze prace dyplomowe na największych i najbardziej znaczących uczelniach technicznych w Polsce. Wśród laureatów znalazło się aż 11 studentów Politechniki Warszawskiej, w tym 2 z Wydziału Mechatroniki: inż. Agata Biernacka oraz inż. Kacper Kilianek. Pełna lista laureatów jest dostępna tutaj. Wszystkim Laureatom oraz ich Promotorom serdecznie gratulujemy. Uroczysta Gala wręczenia nagród odbędzie się w październiku 2023.

Cyfrowy Horyzont

Konferencja Cyfrowy Horyzont, która odbyła się w dniu 15 czerwca 2023 r skierowana była do osób poszukujących możliwości rozwijania i finansowania innowacyjnych rozwiązań cyfrowych w ramach Programów Ramowych UE. Jednym z jej prelegentów z prezentacją pod tytułem "Technologie cyfrowe dla dziedzictwa kulturowego" był prof. dr hab. inż. Robert Sitnik z naszego Wydziału.

Europejskie Forum Gospodarcze – Łódzkie 2023 za nami!

Forum było miejscem refleksji nad wpływem gospodarki na środowisko i klimat oraz zieloną transformację. W jednym z paneli dyskusyjnych pt. "Sztuczna Inteligencja i Robotyzacja: Rewolucja przemysłowa i jej wpływ na rozwój regionalny" wzięli udział Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński oraz prof. dr hab. inż. Roman Szewczyk z naszego Wydziału. Link do nagrania z panelu

Sztuczna inteligencja w służbie szkolnictwa wyższego

W imieniu Centrum Współpracy Międzynarodowej PW i konsorcjum ENHANCE, do którego należy Politechnika Warszawska, zapraszamy na warsztaty poświęcone roli i znaczeniu sztucznej inteligencji w szkolnictwie wyższym. Warsztaty odbędą się online 22 czerwca 2023 r. w godzinach 9.00 - 15.00, na platformie Webex, w j. angielskim.

VIII edycja programu stażowego "Energia dla Przyszłości"

Rozpoczął się nabór do VIII edycji programu stażowego „Energia dla Przyszłości”, skierowanego do studentów i absolwentów uczelni technicznych zainteresowanych sektorem energetycznym. Do udziału zostanie zakwalifikowanych 28 uczestników, a każdy z nich otrzyma wynagrodzenie w wysokości 4500 zł miesięcznie. Termin składania aplikacji upływa 30 czerwca 2023 r. „Energia dla Przyszłości” to unikatowy, ogólnopolski program stażowy, którego celem jest budowanie zaplecza kadrowego dla polskiego sektora energetycznego. Staż jest realizowany w jednej z czterech spółek energetycznych (6 miesięcy) oraz w Ministerstwie Klimatu i Środowiska (2 miesiące), co daje uczestnikom możliwość kompleksowego przygotowania się do pracy.

Piknik Dziekański dla pracowników i doktorantów

Serdecznie zapraszam pracowników i doktorantów na tradycyjny „Piknik Dziekański” w dniu 21.06.2023 r. (środa) o godz. 15:00 przy klubie studenckim "MECHANIK”.

Prof. dr hab. inż. Gerard Cybulski
Dziekan Wydziału Mechatroniki PW

Nowe projekty dla doktorantów

Na Politechnice Warszawskiej będą realizowane trzy nowe granty z programu Narodowego Centrum Nauki PRELUDIUM BIS 4. Konkurs ten wspiera projekty badawcze realizowane przez doktorantów w ramach rozpraw doktorskich. W czwartej edycji PRELUDIUM BIS złożono 248 wniosków, a finansowanie otrzymało 58 z nich. Środki te mogą być wykorzystane na stypendia, projekty i staże zagraniczne doktorantów. Zespół badawczy składa się z promotora (to on wnioskuje o finansowanie i jest kierownikiem projektu) oraz doktoranta. Więcej

Zaczynamy rekrutację na Wydział Mechatroniki!

Zostań inżynierem mechatronikiem, a bez problemu znajdziesz pracę na intratnym, rozwojowym stanowisku. Nasi absolwenci nie muszą szukać pracy. Pracodawcy szukają ich sami!

Grant Naukowy Fundacji DKMS - 2023

W ramach inicjatywy Program Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, w 2019 roku Fundacja uruchomiła „Grant Naukowy Fundacji DKMS” skierowany do młodych naukowców, którzy swoją pracę skupiają m.in. wokół transplantologii hematologicznej oraz terapii komórkowych.

Projekt został z entuzjazmem przyjęty w środowisku hematologicznym i uzyskał pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów, a także Patronat Towarzystwa.

Poland My First Choice NAWA - nabór wniosków już otwarty!

Mamy przyjemność ogłosić nabór do programu Poland My First Choice NAWA, który umożliwia młodym ludziom z krajów rozwiniętych studiowanie na polskich uczelniach ze stypendium. Program oferuje możliwość podjęcia studiów stacjonarnych II stopnia z miesięcznym stypendium NAWA. Dodatkowo program umożliwi bezpłatne studiowanie na uczelniach publicznych. Oferta skierowana jest do kandydatów aplikujących na polskie uczelnie wyższe typu uniwersyteckiego nadzorowane przez Ministra Edukacji i Nauki. W ramach programu zainteresowani mogą wybrać dowolny kierunek prowadzony w języku polskim lub angielskim.