Aktualności

Finansowanie udziału nauczycieli akademickich w zagranicznych usługach

Dyrektor CPR ogłasza VI edycję konkursu na finansowanie udziału nauczycieli akademickich w zagranicznych usługach edukacyjnych podnoszących kompetencje dydaktyczne. Termin składania wniosków upływa 21.10.2024 r. (dokumenty w wersji elektronicznej do końca dnia). Więcej informacji na stronie.

Konkurs na scenariusze krótkich filmowych materiałów popularnonaukowych

Wystartował nabór do konkursu na scenariusze krótkich filmowych materiałów popularnonaukowych. Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym do wyczerpania środków, nie później jednak niż do 2 czerwca 2025 r. Nagrodą w konkursie jest realizacja nagrania opartego na projekcie scenariusza, który został zgłoszony do konkursu. W ramach nagrody przewiduje się wsparcie eksperta przy pisaniu finalnej wersji scenariusza, nakręcenie materiału filmowego przez profesjonalnego operatora kamery, montaż oraz publikację na kanale Politechniki Warszawskiej na YouTube. Regulamin i wniosek konkursowy.

Gaudeamus!

We wtorek, 1 października 2024 roku, o godzinie 14 w Auli Wykładowej Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025. W wydarzeniu uczestniczyło liczne grono zaproszonych gości, w tym władze uczelni, przedstawiciele samorządu oraz studenci, którzy rozpoczynają nowy etap w swoim życiu.

NCN PRELUDIUM BIS – konkurs na stanowisko doktoranta rozstrzygnięty

Instytut Mikromechaniki i Fotoniki Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej ogłosił nabór kandydatów do projektu NCN PRELUDIUM BIS pt. Bayesowskie wnioskowanie w metrologii optycznej. Komisja konkursowa oceniła wszystkie zgłoszenia i po obradach wyłoniła zwyciężczynię. Wszystkim aplikującym serdecznie dziękujemy za przesłanie zgłoszeń. Zwyciężczyni drogą e-mailową zostanie poinformowana o dalszych krokach procedury konkursowej. Student: gr inż. Damian Suski. Dr hab. inż. Maciej Trusiak, prof. uczelni, kierownik projektu

Lato w kosmosie

Spieszymy z ciekawą informacją: Paweł Rukat i Yelyzaveta Leshchenko spędzili lato w nietypowy sposób, biorąc udział w największej międzynarodowej analogowej misji księżycowej – Mission Analog Colony 1, organizowanej przez Analog Astronaut Training Center (AATC). To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło analogowych astronautów z całego świata, a habitat AATC został zaprojektowany, by pomieścić 30 osób w izolacji, w pełni kontrolowanych warunkach środowiskowych, fizjologicznych i psychologicznych, za zgodą komisji etycznej.

World’s TOP 2% Scientists

World’s TOP 2% Scientists składa się z dwóch list, pierwsza obejmuje całą karierę naukową, druga opiera się na danych bibliometrycznych z ostatniego roku kalendarzowego. W pierwszej z wymienionych Politechnika Warszawska może pochwalić się 64 pracownikami w tym 4 osoby z naszego Wydziału, w drugiej jest to 36 osób, w tym 5 z naszego Wydziału. Zestawienie World’s TOP 2% Scientists powstaje w oparciu o takie kryteria bibliometryczne, takie jak całkowita liczba cytowań, indeks Hirscha (h-index) czy skorygowany o współautorstwo indeks Schreibera (Schreiber co-authorship adjusted index, tj. hm-index). 

Rekrutacja do Zespołu

Już wkrótce nowy rok akademicki, a wraz z nim nabory do Zespołu! Kiedy? 2,7 i 9 października, Gdzie? Siedziba Zespołu w D.S. „Riviera” ul. Waryńskiego 12. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak przebiegają nabory wejdźcie na naszą stronę www.zpitpw.pl Ci z Was, którzy pomyślnie przejdą rekrutację będą mogli pojechać z nami na wyjazd integracyjny zaraz po naborach, czyli 12 i 13 października. Nie możemy się doczekać! WIĘCEJ

Psy z wizytą na Politechnice. Kto je przygarnie?

To trzecia edycja akcji Psy na PW. Hapi, Foka, Wafel i Kinder przyjechały na naszą Uczelnię i zostały bohaterami sesji zdjęciowej – w Gmachu Głównym zapozowały z ludźmi z PW. Szansę zostać superbohaterami mają ci, którzy dadzą prawdziwy dom tym cudownym psiakom. Może to będziesz właśnie Ty? Więcej.

Studenckie Inicjatywy Dydaktyczne

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie dla studentów i doktorantów na zgłaszanie inicjatyw dydaktycznych, które wpłyną na rozwój nowoczesnego kształcenia w Polsce. Pula nagród wynosi 7 tysięcy złotych, zgłoszenia można wysyłać do 10 listopada. Organizatorem konkursu jest Fundacja na rzecz Jakości Kształcenia, od lat podnosząca dydaktyczną poprzeczkę w szkolnictwie wyższym. Konkurs „Studenckie Inicjatywy Dydaktyczne” jest odpowiedzią na potrzeby społeczności akademickiej - studentów, doktorantów, wykładowców i władz uczelni. 

Inauguracja

Dziekan i Rada Wydziału uprzejmie zapraszają na Uroczystość, która odbędzie się 1 października (wtorek) 2024 roku o godz. 14:15 w Audytorium Multimedialnym Wydziału Mechatroniki (s. 11) ul. św. Andrzeja Boboli 8 w Warszawie.

Warszawski Salon Maturzystów 2024

Co warto wiedzieć o Politechnice Warszawskiej? Jakie mamy kierunki i jak się na nie dostać? Na te i inne pytania będziemy odpowiadać 26 i 27 września podczas wydarzenia w Szkole Głównej Handlowej. Sercem Salonów Maturzystów są stoiska targowe. Tak też będzie w tym roku. My zapraszamy oczywiście do nas – na stanowisko nr 13. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Do zobaczenia! 

Zapraszamy na 28. Festiwal Nauki w Warszawie

Co roku wrzesień oznacza bliskie spotkania z... nauką. Nie inaczej jest w tym roku. To okazja, żeby poznać odpowiedzi na pytania o różne otaczające nas zjawiska, zobaczyć laboratoria i urządzenia badawcze, wziąć udział w warsztatach, pokazach, wykładach. Zachęcamy do korzystania z festiwalowych atrakcji z udziałem ekspertów z Politechniki Warszawskiej i przez nich przygotowanych. Więcej

AI-Web of Science Research Assistant

Informujemy o bezpłatnym dostępie testowym do nowego narzędzia AI-Web of Science Research Assistant, w ramach krajowej licencji Web of Science. Dostęp testowy będzie aktywny od 9 do 30 września 2024 r dla wszystkich użytkowników, z komputerów w sieci PW oraz z dowolnego komputera dla użytkowników zarejestrowanych w zintegrowanym systemie bibliotecznym PW.

Dołącz do Inżynierów Przyszłości

Udział w Programie polega na założeniu przez nauczyciela konta i zgłoszeniu koncepcji projektu, jaki zamierza pod jego opieką realizować uczeń. Rejestrować się i dokonywać zgłoszeń konkursowych można do 11 października 2024 r. za pomocą formularza na stronie https://inzynierowie-przyszlosci.pl. „Inżynierowie przyszłości” to ogólnopolski program oświatowy dla nauczycieli i uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy pragną realizować autorskie innowacyjne projekty edukacyjne.

Planowanie systemów logistycznych

Politechnika w Akwizgranie (RWTH Aachen), partner Politechniki Warszawskiej w konsorcjum ENHANCE, zaprasza studentów na pierwszy kurs online ENHANCE zatytułowany “Planowanie systemów logistycznych I” (5 ECTS).

Prowadzony w języku angielskim kurs wprowadzi uczestników w najważniejsze zagadnienia związane z planowaniem i projektowaniem sieci logistycznych, transportu i operacji magazynowych z ilościowego punktu widzenia, przy użyciu technik modelowania matematycznego i metod optymalizacji. 

Wystawa "Politechnika w Powstaniu Warszawskim"

Osiemdziesiąt lat od wybuchu Powstania Warszawskiego to czas który upłynął, ale nie przeminął. Liczne pamiątki pozostałe po heroicznym zrywie mieszkańców stolicy można do 15 października br. oglądać w sali wystaw czasowych Muzeum Politechniki Warszawskiej przy ul. Nowowiejskiej 22. 

Program stypendialny rządu szwajcarskiego

Program stypendialny rządu szwajcarskiego dla obywateli polskich przewiduje stypendia na pobyty badawcze (warunek: uzyskanie stopnia magistra przed 31 lipca 2025 r - dla kandydatów na ETH Zurych – 30 czerwca 2025), studia doktoranckie dla młodych (urodzonych po 31 grudnia 1989) absolwentów studiów magisterskich(warunek:uzyskanie stopnia magistra przed 31 lipca 2025 r (dla kandydatów na ETH Zurych – 30 czerwca 2025), oraz stypendia postdoc (limit wieku nie obowiązuje – uzyskanie stopnia doktora po 31 grudnia 2021 i przed 31 lipca 2025, dla ETH Zurych – 30 czerwca 2025) reprezentujących różne dziedziny.

Program ATHENS

Zapraszamy do udziału w międzynarodowym programie wymiany studentów pomiędzy czołowymi europejskimi uczelniami technicznymi. Najbliższa sesja Programu ATHENS odbędzie się w dniach 16-23 listopada 2024 r. Składa się ona z intensywnego kursu (30 godzin), programu kulturalnego European Dimension Activities (10 godzin). Za każdą sesję uzyskasz 2-3 punkty ECTS. Uczestnictwo jest bezpłatne, koszty podróży i utrzymania studenci pokrywają we własnym zakresie. Jak wziąć udział w Programie ATHENS?

Startuje rekrutacja do programu stypendialnego m.st. Warszawy

1 września rusza nabór wniosków o stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla studentów. Szanse mają osoby, które mimo trudnych warunków materialnych, zdrowotnych bądź rodzinnych, mają dobre wyniki w nauce oraz osiągają sukcesy naukowe, artystyczne, sportowe lub angażują się w różnorodne działania społeczne. Centrum Myśli Jana Pawła II czeka na zgłoszenia do 10 października. Stypendia przeznaczone są dla uczniów i studentów uczących się w Warszawie. Nabór wniosków dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych zakończył się w lipcu. Teraz swój czas na udokumentowanie osiągnięć mają studenci. Comiesięczne wsparcie finansowe, które można uzyskać, wynosi od 500 do 1500 złotych.

Zaproszenie na spotkanie z prof. Marią Leptin, Przewodniczącą Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych

Polska Akademia Nauk oraz European Research Council zapraszają na spotkanie z prof. Marią Leptin. To wyjątkowa okazja, aby dowiedzieć się więcej o najnowszych inicjatywach i programach ERC oraz poznać perspektywy rozwoju badań naukowych w Europie. Kiedy: 23 września (poniedziałek) 2024 r., godz. 10.00-18.00. Gdzie: Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN, ul. Księcia Trojdena 4, Warszawa. Rejestracja do 13.09.2024 r.