Aktualności

Warszawski Salon Maturzystów 2023

Porozmawiajmy o studiach i studiowaniu! 14 i 15 września w godz. 9.00–15.00 w Gmachu Głównym PW pojawią się przedstawiciele uczelni z Polski i zagranicy. Na naszym stoisku – jak zwykle – czekać będą studenci i pracownicy – najlepsi przewodnicy po Politechnice Warszawskiej. Opowiedzą o kierunkach studiów, aktywnościach po zajęciach, akademikach i oczywiście o zasadach rekrutacji. Odpowiedzą na pytania (w tym na to chyba najczęściej zadawane „Czy na studiach na PW jest trudno?). Wyjaśnią, co to znaczy, że jesteśmy #zawszeciekawi i na takich właśnie ludzi czekamy. Dla odwiedzających nasze stanowisko przygotowaliśmy oczywiście materiały informacyjne i gadżety.

Dodatkowe profity z działalności w kole naukowym

Działasz w kole naukowym? Tworzysz projekty? Chcesz ułatwić sobie semestr? Złóż wniosek o uznanie efektów uczenia się działalnością w kole naukowym. Wystarczy go pobrać, uzupełnić o niezbędne informacje i złożyć w dziekanacie. Deadline to 16 września, początek okresu rejestracyjnego.Wniosek jest do pobrania ze strony.

NaNoLens – widzieć więcej, dokładniej, szybciej

Bezsoczewkowa mikroskopia holograficzna otwiera zupełnie nowe możliwości obrazowania żywych komórek. Wykorzysta ją w projekcie NaNoLens dr hab. inż. Maciej Trusiak, prof. uczelni z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Dr Trusiak, jako pierwszy naukowiec z PW, otrzymał grant ERC.

27. Festiwal Nauki w Warszawie (15–29 września)

Zapraszamy na 27. Festiwal Nauki a na nim warsztaty, pokazy, gry edukacyjne, wykłady, wystawy i lekcje przygotowane przez naukowców i studentów z Politechniki Warszawskiej. Na uczestników czeka fascynujący świat nauki!

Spotkania brokerskie DEICy 2023

Wydział Mechatroniki Politechniki Warszawskiej wraz z Digital Economy Lab Uniwersytetu Warszawskiego i Enterprise Europe Network zapraszają na 3. edycję międzynarodowych spotkań brokerskich „DEICy 2023 Digital Economy, Internet of Things, Cybersecurity – globalne wyzwania i szanse transformacji cyfrowej” ( edycja zdalna). Spotkania brokerskie są zaplanowane w formacie on-line w godzinach od 9:00 do 17:00 (CET) w dniach 20-24.11.2023. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Rejestracja oraz szczegółowe informacje na temat spotkań brokerskich i warsztatów znajdują się na stronie.

XII edycja Konkursu im. Stanisława Staszica na najlepsze produkty innowacyjne „Laur Innowacyjności 2022/2023”

Celem Konkursu jest promocja nowoczesnych produktów, technologii i usług. Ideą przyświecającą temu wydarzeniu jest przekonanie, że kluczem do rozwoju polskiej gospodarki jest promowanie produktów innowacyjnych i ich twórców oraz pomoc we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań, które w założeniu mają przyczynić się do rozwoju gospodarczego i konkurencyjności polskiej gospodarki. Konkurs adresowany jest do podmiotów gospodarczych i naukowo-badawczych, których innowacyjnymi produktami może być zainteresowana polska gospodarka.

Jubileusz Prof. dr. inż. Eugeniusza Ratajczyka!

Szanowny Panie Profesorze

W imieniu społeczności akademickiej Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej oraz własnym, mam zaszczyt przekazać Panu Profesorowi najserdeczniejsze gratulacje wraz z wyrazami najwyższego uznania i szacunku z okazji pięknego Jubileuszu 90 UrodzinZ wyrazami szacunku

Prof. dr hab. inż. Gerard Cybulski

Magisterka na Mechatronice!

Informacja dla kandydatów na studia II stopnia na Wydziale Mechatroniki rozpoczynające się od semestru zimowego roku akademickiego 2023/2024.

Program stypendialny „New Technologies for Women – Ukraine”

Fundacja Edukacyjna Perspektywy i firma Intel - w ramach wieloletniej współpracy na rzecz zwiększenia udziału kobiet w branży nowych technologii - ruszają z drugą edycją programu stypendialnego dla dziewczyn w STEM (science, technology, engineering, mathematics). Program skierowany jest do kształcących się na terenie Polski ukraińskich studentek, doktorantek i absolwentek szkół średnich (rozpoczynających jesienią 2023 studia techniczne), które z powodu trwającej na Ukrainie wojny znajdują się w trudnej sytuacji materialnej/życiowej.

Zegar na wieży Zamku Królewskiego w Warszawie

19 lipca obchodziliśmy kolejną rocznicę uruchomienia nowego zegara na Wieży Zygmuntowskiej w Warszawie. Nad wykonaniem i montażem czasomierza nadzór pełnił prof. dr hab. inż. Zdzisław Mrugalski. Ten zacny fachowiec, a zegarmistrz z fachu, przez wiele lat związany był – również jako dziekan – z Wydziałem Mechatroniki Politechniki Warszawskiej (wcześniej: Wydziałem Mechaniki Precyzyjnej PW). W przyszłym roku obchodzić będziemy 50-lecie tego wydarzenia. Arcyciekawa historia zegara, zbudowanego w miejsce tego, który nie przetrwał wojny – link.

Informacja dla Kandydatów zakwalifikowanych na studia na Wydziale Mechatroniki na rok akademicki 2023/2024 (wszystkie kierunki)

Przyjmowanie dokumentów odbędzie się
w dniach 19-21.07.2023 (środa - piątek) i 24.07. 2023 (poniedziałek)
w godz. 9:00 – 15:00
Gmach Wydziału Mechatroniki
ul. św. Andrzeja Boboli 8, sala 118 – 119
Warszawa

Kandydaci na doktorantów - termin się zbliża! 31.07.2023!

Politechnika Warszawska (PW), we współpracy z Uniwersytetem Arktycznym w Norwegii w Tromsø (UiT), szuka kandydatów na w pełni finansowany, 4-letni program doktorski Narodowego Centrum Nauki (Polska) PRELUDIUM BIS skoncentrowany na rozwijaniu nowych metod numerycznych w nanoskalowych pomiarach optycznych i obrazowaniu z wykorzystaniem wnioskowania Bayesowskiego. Przyszły kandydat dołączy do Zespołu Obliczeniowego Obrazowania Ilościowego prowadzonego przez prof. Macieja Trusiaka (PW) i będzie współpracował z grupą prof. Balpreeta Ahluwali (UiT).

Nekrolog

W dniu 09.07.2023r. zmarła Krystyna Jakubowska „Nasza Kochana Krysia”
Wieloletni pracownik Wydziału Mechatroniki Kierownik Sekcji Obsługi Wydziału, Gospodarz Budynku
Wspaniały i dobry człowiek! Niezwykle oddany pracownik i serdeczny przyjaciel! Pozostanie na zawsze w Naszej pamięci! Dziękujemy za te chwile, kiedy mogliśmy wspólnie pracować!
Społeczność Wydziału Mechatroniki
Pogrzeb odbędzie się 13.07.2023 o godz.10:00 w kościele p. w. św. Antoniego Wola Kiełpińska 6

Druga tura zapisów na studia stacjonarne I stopnia

Zapraszamy na kierunek Mechatroniki! Znajdziecie tu połączenie automatyki i robotyki wraz z inżynierią mechaniczną, elektryczną i komputerową. A wszystko po to, abyście mogli w przyszłości projektować i wytwarzać nowoczesne urządzenia!

Podium jest nasze! Wyniki rankingu Perspektyw

Politechnika Warszawska zajęła trzecie miejsce w zestawieniu najlepszych uczelni akademickich w Polsce. Kierunki naszego wydziału uplasowały się odpowiednio: na pierwszym miejscu - inżynieria biomedyczna oraz automatyka i robotyka wraz z mechatroniką na drugim miejscu. To już siódmy raz z rzędu, kiedy znajdujemy się na trzecim stopniu podium w rankingu szkół wyższych, a po raz osiemnasty z rzędu – na pierwszym miejscu wśród uczelni technicznych. Tradycyjnie przed nami są tylko Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński (w tym roku ex aequo na pierwszym miejscu).

Konkurs Otwarte drzwi

Zapraszamy do udziału w konkursie na najlepsze prace magisterskie i doktorskie, których tematem jest niepełnosprawność w wymiarze: społecznym, zawodowym lub zdrowotnym. Dla autorów prac doktorskich w Konkursie przewiduje się trzy nagrody pieniężne w każdej z kategorii: 13 000zł, 11 000zł oraz 9 000zł, podobnie dla autorów prac magisterskich 7 000zł, 5 000zł, 4 000zł. Prace można składać w następujących kategoriach: rehabilitacja społeczna i zawodowa, rozwiązania technologiczne i architektoniczne służące osobom z niepełnosprawnościami, dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami, rehabilitacja medyczna. Termin składania prac: do 20 września 2023 r. Zapraszamy do udziału!

ENHANCE: Learning Environments for Alpha Generation

Centrum Współpracy Międzynarodowej zaprasza pracowników i studentów PW na międzynarodowe warsztaty poświęcone tworzeniu innowacyjnych środowisk edukacyjnych sprzyjających uczeniu się, dostosowanych do potrzeb Pokolenia Alfa (to najmłodsze pokolenie i pierwsza generacja, która urodziła się w XXI wieku [2010–2025]). Prelegentami są pracownicy naukowi Politechniki w Walencji i Uniwersytetu Technicznego Chalmersa w Göteborgu - uczelni partnerskich konsorcjum ENHANCE. Warsztaty odbędą się we wtorek 4 lipca 2023 r., w godz. 9.00 - 15.00, na platformie Webex, w j. angielskim.

Doktorat na Mechatronice? Trwa rekrutacja!

Czekamy na ludzi, którzy chcą dołączyć do grona naszych doktorantów. Po dopełnieniu wszystkich formalności czeka piękna badawczo-dydaktyczna przygoda. A może nawet wspaniała kariera? Rekrutacja trwa do 14 sierpnia 2023.

Gender and Diversity in Science, Technology and Society

W imieniu Centrum Współpracy Międzynarodowej PW i konsorcjum ENHANCE, do którego należy Politechnika Warszawska, zapraszamy do szkoły letniej ENHANCE “Gender and Diversity in Science, Technology and Society" 2023, która odbędzie się w dniach 25-29 września 2023 r. na Politechnice w Berlinie. Szkoła Letnia umożliwia zdobycia 3, 4 lub 6 pkt. ECTS. Podczas zajęć uczestnicy nabędą wiedzę i kompetencje niezbędne do zrozumienia mechanizmów tworzenia się nierówności płciowych i społecznych oraz dowiedzą się, na czym polega pozycjonowanie intersekcjonalne w nauce i technologii oraz jak mu przeciwdziałać. Rejestracja kończy się z dniem: 28 czerwca 2023.

Zegary w służbie nauki

W dniach 16-17 czerwca 2023 r. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się wydarzenie z okazji 211 rocznicy narodzin Antoniego Norberta Patka - założyciela najbardziej ekskluzywnej marki zegarkowej Patek Philippe. W ramach spotkania prof. Sergiusz Łuczak wygłosił referat pt. "Kardiologia zegarowa: budowa i zasada działania współczesnych zegarów". Nagranie z wystąpienia dostępne jest pod linkiem.