Aktualności

Fundacja "Nie widać Po Mnie" Centrum CBT

Fundacja Nie widać Po Mnie prowadzi realizację programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla osób do 21 roku życia z województwa mazowieckiego. W poradniach Centrum CBT w Warszawie odbywa się bezpłatna diagnostyka w kierunku występowania depresji u nastolatków i dorosłej młodzieży. Centrum zapewnia konsultacje z psychologiem oraz w razie konieczności terapię indywidualną. Zadzwoń: (22) 212 81 12. Więcej: https://niewidacpomnie.org/ 

Nekrolog

Z żalem i smutkiem zawiadamiamy o śmierci wieloletniego nauczyciela akademickiego naszego Wydziału doc. dr. inż. Marka Żelaznego. Nabożeństwo żałobne odbędzie się 5.01.2024 r. o godzinie 11:30 w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Warszawie.

Dyrekcja, Przyjaciele, Koleżanki i Koledzy z Instytutu oraz całego Wydziału Mechatroniki

Boże Narodzenie 2023

Życzenia Dziekana Wydziału Mechatroniki

Informacja dla kandydatów na studia II stopnia rozpoczynające się od sem. letniego roku 2023/2024

W semestrze zimowym w roku akademickim 2023/2024 przeprowadzona zostanie rekrutacja na studia stacjonarne II stopnia (studia magisterskie) na następujące kierunki studiów: automatyka, robotyka i informatyka przemysłowa, mechatronika oraz inżynieria biomedyczna.

Wirtualna rzeczywistość w rehabilitacji pacjentów

Naukowcy z Wydziału Mechatroniki PW opracowali trzy aplikacje wykorzystujące wirtualną rzeczywistość, które pomagają w leczeniu osób po udarze mózgu.

Kierunek kosmos!

Członkowie zespołu z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej oraz z Uniwersytetu Warszawskiego zostali finalistami konkursu DirectionSpace opracowując innowacyjny projekt eksperymentu kosmicznego do przeprowadzenia na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zespół GrowLight zaprezentował swój projekt LASPA - Laser Amplitude Stimulated Plant Agriculture na 7. Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach stając się jedynymi finalistami konkursu z województwa mazowieckiego. Nasi studenci powalczą z 11 najlepszymi drużynami o finansowanie projektu oraz wyjazd studyjny do CERN. Eksperyment bada wpływ mikrograwitacji na rozwój roślin stymulowanych oświetleniem laserowym.

Konkurs o Nagrodę Siemensa i Politechniki Warszawskiej

Po raz 28., a drugi w nowej formule, firma Siemens i Politechnika Warszawska organizują konkurs, którego misją jest wspieraniu rozwoju i osiągnięć studentów oraz młodych naukowców. Nagrodzone zostaną projekty wykorzystujące rozwiązania z obszaru Przemysłu 4.0, takie jak big data, sztuczna inteligencja czy internet rzeczy. Co równie ważne, mają pomagać przedsiębiorstwom, by ich działalność była bardziej przyjazna dla środowiska. Hasło konkursu brzmi: „Zrównoważony przemysł dzięki transformacji cyfrowej i zielonym technologiom”. 

Czy impactowe jednorożce mogą powstawać na Politechnice Warszawskiej?

W Centrum Innowacji PW przy Rektorskiej 4 co miesiąc odbywa się Sciencepreneurs' Club, w ramach którego w swobodnej formule (przy pizzy) słuchamy historii przedsiębiorczych ludzi związanych z Politechniką, zwłaszcza naukowców i innowatorów. Polecamy cały cykl, ale tym razem - w najbliższy wtorek, 12 grudnia - szczególnie warto posłuchać Marcina Koziorowskiego, kierującego firmą EcoBean. Firma odzyskuje pieniądze z... kawowych fusów. Zapraszamy do rejestracji.

Szlachetna paczka 2023

Stwórzmy razem piękny świąteczny prezent!

Warsztaty grupowe ENHANCE+

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w interaktywnych warsztatach online w dn. 23 stycznia 2024 r. w godz. 14:00-17:00. Zostaną omówione inicjatywy związane z pakietem zadań “Diversity, Impact and Dissemination” (zob. FILM) realizowanym w konsorcjum ENHANCE.
Zapraszamy do wypełnienia ankiety.
Więcej informacji 

Dr Adamczyk Innowatorem Mazowsza

Gratulujemy dr. inż. Marcinowi Adamczykowi z naszego Wydziału, który otrzymał wyróżnienie w konkursie organizowanym przez samorząd województwa mazowieckiego pt.: Innowatorzy Mazowsza. Wyróżniono rozprawę doktorską pt.: „Metoda kompensacji wpływu temperatury na odwzorowanie geometrii 3D z wykorzystaniem techniki oświetlenia strukturalnego”. Dr Adamczyk jest również laureatem konkursu FOTECH-2. Gratulacje!

Szlachetna paczka na PW

Już od tego tygodnia do 15.12.2023 r. Szlachetną paczkę możecie wesprzeć poprzez datki na zrzutce.pl albo poprzez przyniesienie produktów dla rodzin w potrzebie - rodzin pani Barbary i pani Kai. Na swoich wydziałach znajdziecie stoiska i kartony, do których możecie przynosić rzeczy takie jak: żywność trwała: herbata, ryż, makaron, olej, konserwy mięsne, owoce i warzywa w puszkach, środki czystości: szampon, pasta do zębów, płyny do mycia naczyń, płyny do płukania tkanin, materiały szkolne: zeszyty, farbki, plastelina, kredki, wyposażenie mieszkania: koce, ręczniki, pościele. Stwórzmy razem piękny świąteczny prezent!

Black Sea Science 2024

Narodowy Uniwersytet Techniczny w Odessie (ONUT) pod auspicjami Ministerstwa Edukacji i Nauki Ukrainy oraz międzynarodowej organizacji Black Sea Universities Network (BSUN) zapraszają do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie Studenckich Prac Naukowych Black Sea Science 2024 w kategorii "Informatyka, Automatyka i Robotyka". Celem konkursu jest rozszerzenie współpracy międzynarodowej wśród studentów. Udział w konkursie jest bezpłatny. Wzięcie udziału w konkursie uwarunkowane jest przygotowaniem i wysłaniem pracy w języku angielskim (nie więcej niż 15 stron). Deadline: 1 lutego 2024 r. Uczestnicy z najwyższymi wynikami zostaną zaproszeniu do zdalnej obrony swoich prac. Więcej

Konkurs SzIR-PN

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie SzIR-PN, którego celem jest popularyzacja badań w zakresie wykorzystania metod sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do rozwiązywania problemów z dziedziny wizji komputerowej wymagających umiejętności rozumowania abstrakcyjnego, tworzenia analogii oraz odkrywania reguł. Zadaniem konkursowym jest rozwiązywanie tzw. matryc Ravena, stanowiących jeden z popularnych rodzajów zadań z testów na inteligencję (IQ). Więcej

AI Challenge Hackathon

W dniach 8-10 grudnia Politechnika Warszawska we współpracy z BlueSoft zaprasza na AI Challenge Hackathon, którego celem jest wyróżnienie kreatywnych zespołów potrafiących sprawnie posługiwać się sztuczną inteligencją dla zastosowań programistycznych. Prawdziwą nagroda, dla której warto wziąć udział w hackathonie jest możliwość sfinansowania pilotażowego wdrożenia w firmie BlueSoft. Jeśli zwycięskiemu zespołowi uda się zaproponować rozwiązanie warte wdrożenia, to firma zaprosi go do płatnej realizacji pilotażu.

IA Masters. Projektuj przyszłość z Digital Twin

Studiujecie automatykę i robotykę lub pokrewny kierunek? Chcecie pracować pod okiem doświadczonych inżynierów? Waszym marzeniem jest realny wkład w rozwój technologiczny branży automatyki przemysłowej? Weźcie udział w konkursie Schneider Electric "IA Masters", wykonajcie najlepszy projekt badawczy z dziedziny automatyki i robotyki i przyczyńcie się do rozwoju nowych technologii cyfrowych w dziedzinie automatyki przemysłowej! Do udziału zapraszamy zespoły projektowe (2 lub 3 osoby), które pod opieką mentora z firmy Schneider Electric opracują rozwiązanie przemysłowe przy użyciu oprogramowania EcoStruxure Machine Expert Twin.

Spotkania z Prawem Nowych Technologii

Zespół Prawa Nowych Technologii WAiNS zaprasza na spotkanie pt. JAK ROZPOZNAĆ OBIECUJĄCY STARTUP, czyli polityka inwestycyjna funduszu VC. Data: 29.11.2023 r. godz. 16:00 Link do spotkania: https://zoom.us/. Gościem spotkania będzie Pan Michał Michalewicz Investment Manager w Xplorer Fund, który wspiera założycieli w budowaniu zespołu, definiowaniu planów badawczych i budżetów oraz budowaniu ładu korporacyjnego. Spotkanie składa się z dwóch części: prezentacji dotyczącej ekosystemu innowacji i sesji Q&A otwartej dla wszystkich uczestników.

Ludzie nauki

Ministerstwo Edukacji i Nauki uruchomiło projekt #LudzieNauki. To portal, w którym każdy będzie mógł w łatwy sposób odnaleźć informacje o polskich naukowcach. Serwis zgromadzi w jednym miejscu dane o ponad 90 tys. polskich naukowców. Każdemu z nich zostanie założony profil, który będzie zasilany danymi o osiągnięciach, wykształceniu i zatrudnieniu, dostarczanymi przez uczelnie i inne instytucje naukowe. Za pośrednictwem systemu naukowcy będą m.in. otrzymywać powiadomienia o nowych konkursach i możliwościach zdobycia środków finansowych na badania. Naukowiec będzie mógł także wykorzystać swój profil przy wnioskowaniu o rządowe granty, nie musząc za każdym razem na nowo sprawozdawać swoich osiągnięć na potrzeby aplikacji.

Bentham Science Publisher - dostęp testowy

Bentham Science Publishers aktywowało 2-miesięczny dostęp testowy do czasopism i książek z następujących dziedzin: chemia, informatyka, fizyka/Astronomia, matematyka, nauki o Ziemi i środowisku, technologia inżynieryjna, biologia/nauki przyrodnicze, ekonomia i biznes, nauki społeczne, medycyna, filozofia/lingwistyka, psychologia/psychiatria, rolnictwo, nauki o żywności. Dostęp testowy jest aktywny do 31 grudnia 2023 r. dla wszystkich użytkowników, z komputerów w sieci PW oraz z dowolnego komputera dla użytkowników zarejestrowanych w zintegrowanym systemie bibliotecznym PW.  Więcej informacji znajdziecie Państwo w aktualnościach na stronie Biblioteki Głównej PW.

EMPOWHER

Zapraszamy 28, 29 i 30 listopada na Wirtualne wydarzenie Schneider Electric, podczas którego: poznacie inspirujące prelegentki, weźmiecie udział w angażujących dyskusjach panelowych, będziecie mieć możliwość nawiązania ciekawych kontaktów biznesowych oraz weźmiecie udział w warsztatach rozwijających umiejętności. Niezależnie od tego, czy jesteście doświadczonymi profesjonalistkami czy dopiero zaczynacie swoją karierę - EMPOWHER ma coś wartościowego dla każdej z Was. EMPOWHER to nasze zobowiązanie do wspierania integracyjnego i sprawiedliwego środowiska pracy, w którym każda kobieta może się rozwijać. Zarejestrujcie się już dziś.