Aktualności

Nowe projekty dla doktorantów

Na Politechnice Warszawskiej będą realizowane trzy nowe granty z programu Narodowego Centrum Nauki PRELUDIUM BIS 4. Konkurs ten wspiera projekty badawcze realizowane przez doktorantów w ramach rozpraw doktorskich. W czwartej edycji PRELUDIUM BIS złożono 248 wniosków, a finansowanie otrzymało 58 z nich. Środki te mogą być wykorzystane na stypendia, projekty i staże zagraniczne doktorantów. Zespół badawczy składa się z promotora (to on wnioskuje o finansowanie i jest kierownikiem projektu) oraz doktoranta. Więcej

Zaczynamy rekrutację na Wydział Mechatroniki!

Zostań inżynierem mechatronikiem, a bez problemu znajdziesz pracę na intratnym, rozwojowym stanowisku. Nasi absolwenci nie muszą szukać pracy. Pracodawcy szukają ich sami!

Grant Naukowy Fundacji DKMS - 2023

W ramach inicjatywy Program Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, w 2019 roku Fundacja uruchomiła „Grant Naukowy Fundacji DKMS” skierowany do młodych naukowców, którzy swoją pracę skupiają m.in. wokół transplantologii hematologicznej oraz terapii komórkowych.

Projekt został z entuzjazmem przyjęty w środowisku hematologicznym i uzyskał pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów, a także Patronat Towarzystwa.

Poland My First Choice NAWA - nabór wniosków już otwarty!

Mamy przyjemność ogłosić nabór do programu Poland My First Choice NAWA, który umożliwia młodym ludziom z krajów rozwiniętych studiowanie na polskich uczelniach ze stypendium. Program oferuje możliwość podjęcia studiów stacjonarnych II stopnia z miesięcznym stypendium NAWA. Dodatkowo program umożliwi bezpłatne studiowanie na uczelniach publicznych. Oferta skierowana jest do kandydatów aplikujących na polskie uczelnie wyższe typu uniwersyteckiego nadzorowane przez Ministra Edukacji i Nauki. W ramach programu zainteresowani mogą wybrać dowolny kierunek prowadzony w języku polskim lub angielskim.

Program stypendialny m.st. Warszawy

Zapraszamy doktorantów i doktorantki PW do udziału w piątej edycji programu stypendiów m.st. Warszawy dla doktorantów. Wnioski można składać do 10 lipca! Naszą ideą jest współpraca z młodymi naukowcami i promowanie urzędu jako ciekawego miejsca badań. Od 2019 roku przeprowadziliśmy cztery edycje stypendiów m.st. Warszawy dla doktorantów. Otrzymaliśmy prawie 150 wniosków i przyznaliśmy 20 stypendiów, każde w kwocie do 30 000zł. Dzięki programowi mogliśmy wspólnie pracować nad projektami badawczymi z obszarów dotyczących miasta.

Piknik Od mikro do makro

Serdecznie zapraszamy na piknik, który odbędzie się on w dn. 3 czerwca w godz. 11.00-16.00 (teren parkingu BIS). Na naszym pikniku miło spędzą czas ludzie w każdym wieku – dzieci, młodzież, dorośli. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy zabaw na świeżym powietrzu, jak i pasjonaci nauki. Przygotowaliśmy także coś dla fanów kina – plenerowy pokaz filmowy. Na miejscu znajdziecie stoiska kół naukowych, warsztaty i animacje dla dzieci oraz dmuchańce. Zwieńczeniem Pikniku o godz. 21.30 będzie kino plenerowe, podczas którego wyświetlimy film pt. Fabelmanowie.

Praca szuka mechatronika

ModelingEvolution sp. z.o.o. z siedzibą w Warszawie poszukuje Mechatronika Przemysłowego, który byłby w stanie podjąć się zaprojektowania przekładni i montażu silnika krokowego do przekładni do wózka spawalniczego (montaż silników krokowych i przekładni w dwóch miejscach - zaprojektowanie i wykonanie). Poszukujemy osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą lub będącej w stanie podjąć się zlecenia, z możliwością dalszych współprac. Osoby chętne prosimy o kontakt z Pauliną Prochorowską - IT Assistant, +48 881 445 997, https://modelingevolution.com

Nasi laureaci w Programie START

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła listę stu najzdolniejszych polskich naukowców przed trzydziestką. Są to laureaci i laureatki konkursu w programie START (konkurs 2023), w którym Fundacja już od ponad 30 lat nagradza wybitnych przedstawicieli młodego pokolenia badaczy. Roczne stypendia dla wybitnych młodych uczonych na początku kariery naukowej posiadających udokumentowane osiągnięcia w swojej dziedzinie badań przyznane zostały trójce z naszego Wydziału: doktorantom Mikołajowi Rogalskiemu oraz Michałowi Ziemczonokowi a także dr inż. Angice Bulbul. Całej trójce serdecznie gratulujemy!

Mistrzostwach Polski Programistów PLC

Serdecznie zapraszamy do udziału w Mistrzostwach Polski Programistów PLC, które odbędzie się 3 czerwca we Wrocławiu na Politechnice Wrocławskiej. Podczas wydarzenia obecni będą przedstawiciele firm związanych z automatyką przemysłową, którzy zaprezentują swoje najnowsze projekty i osiągnięcia z zakresu automatyki przemysłowej. Niezbędne informacje mogą uzyskać Państwo na stronie internetowej: https://mistrzostwaplc.pl/

Wielka Muzyka w Małej Auli

Zapraszamy 25.05.2023 o godzinie 19:00 do Małej Auli w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej na koncert Chóru Akademickiego PW.

125. koncert w ramach Cyklu Wielka Muzyka w Małej Auli odbędzie się pod tytułem "Brzmienia znad Wisły". Chór akademicki wystąpi pod dyrekcją swojego wieloletniego dyrygenta Dariusza Zimnickiego.

Konkurs na granty rektorskie w roku 2023 dla kół naukowych

Do 31 maja 2023 r. koła naukowe PW mogą składać wnioski w ramach konkursu o grant rektorski. Kryteriami oceny Wniosku są:

 1. nowatorstwo, perspektywiczność i interdyscyplinarność tematu (30%);
 2. ocena metodyki i możliwości realizacji tematu (40%);
 3. efekty projektu (20%);
 4. zasadność zaplanowanych kosztów (10%). 

Więcej informacji na stonie PW.

Ankieta Polskiej Izby Książki – wykorzystanie książek naukowych

Polska Izba Książki realizuje ogólnopolskie badanie ankietowe, którego celem jest diagnoza sposobów korzystania przez pracowników naukowych i studentów z podręczników i monografii naukowych.

Zachęcamy do wypełnienia anonimowej ankiety (co zajmie nie więcej niż 5 minut) i wypowiedzenia się na temat oczekiwanego dostępu do źródeł naukowych niezbędnych w pracach badawczych, dydaktyce oraz kształceniu.

Ankieta dla pracowników naukowychAnkieta dla studentów

Aktualne zagrożenia w cyberprzestrzeni

Biuro Karier PW oraz Agencja Wywiadu zaprasza studentów Politechniki Warszawskiej na spotkanie i prelekcję "Aktualne zagrożenia w cyberprzestrzeni".Kiedy: 19.05.2023 (piątek), w godz. 14:30-16:30Gdzie: Kampus Główny Politechniki Warszawskiej, szczegóły zostaną podane wkrótceDla kogo: dla studentów Politechniki WarszawskiejObowiązuje rejestracja na spotkanie za pośrednictwem platformy Career Center. Termin rejestracji: do 19.05.2023 do godz. 12:00.

Zapisy do drugiej edycji szkoły letniej ENHANCE Students Against Climate Change 2023 na PW - DEADLINE 2 czerwca 2023 r.

Politechnika Warszawska zaprasza studentów do udziału w międzynarodowej szkole letniej ENHANCE Students Against Climate Change 2023. W programie szkoły letniej znajdują się zagadnienia związane ze zmianami klimatu. W szkole letniej może wziąć udział 5 studentów PW. Za udział w szkole letniej można otrzymać 4 punkty ECTS. TERMIN REKRUTACJI: 2 czerwca 2023 r. Zapraszamy studentów PW do przesyłania listów motywacyjnych do Pana Piotra Szczepańskiego na adres: piotr.szczepanski@pw.edu.pl 

Parking

Uprzejmie informujemy, że w dniu 18 maja 2023 r., w związku z organizacją Pikniku Południe, parking przy Wydziale Mechatroniki będzie nieczynny. W tym dniu istnieje możliwość skorzystania z parkingu Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych. Prosimy o zabranie samochodów z parkingu Wydziału Mechatroniki najpóźniej w dniu 17 maja 2023 r. do godz. 20:00.

Za utrudnienia przepraszamy.

Noc Muzeów 2023

Co to będzie za wieczór! Co to będzie za noc! Zapraszamy na niezwykle bogatą w atrakcje Noc Muzeów na Politechnice Warszawskiej. Pokażemy miejsca na co dzień niedostępne, trudno dostępne albo po prostu nieznane, a także opowiemy o naszej Uczelni i rozmaitych naukowych zagadnieniach. W godz. 18.00-23.00 będzie można wziąć udział w spacerach po Gmachu Głównym i Kampusie Centralnym, grze terenowej, pokazach, warsztatach i wykładach. Nie zabraknie też akcentów muzycznych. Więcej na stronie głównej PW.

NCN PRELUDIUM BIS na MCHTR – zrób doktorat z fotoniki!

Dr hab. inż. Maciej Trusiak, prof. uczelni, kierownik projektu pt. „Bayesowskie wnioskowanie w metrologii optycznej” realizowanego w ramach konkursu PRELUDIUM BIS finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (NCN), ogłasza nabór na stanowisko doktoranta. Finansowanie zwycięskiego doktoranta/doktorantki obejmuje 48 miesiące studiów doktoranckich w Szkole Doktorskiej PW, budżet na badania naukowe w wysokości 240 tys. PLN oraz płatny wyjazd studyjny na 6 miesięcy do grupy prof. Balpreeta Ahluwalii do The Arctic University of Norway w Tromso w ramach funduszy Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). W ramach projektu prowadzona będzie także współpraca z grupą prof. Vicente Micó z Uniwersytetu w Walencji.

Bezpłatna opieka medyczna dla studentów

Jak otrzymać bezpłatną opiekę medyczną w Polsce jeśli:

 • posiadasz polskie obywatelstwo i numer PESEL
 • jesteś studentem-obcokrajowcem z krajów UE/EFTA
 • jesteś studentem ze wschodu posiadającym Kartę Polaka
 • przebywasz na terytorium Rzeczpospolitej na podstawie wizy?

II Miedzynarodowe Fotoniczne Targi Pracy 12 maja 2023

Zapraszamy na drugą edycję Fotonicznych Targów Pracy, organizowanych we współpracy z Polską Platformą Technologiczną Fotoniki.

W programie wydarzenia:

 • godz. 10.00 – otwarcie stoisk Fotonicznych Targów Pracy;
 • godz. 12.00 – uroczyste otwarcie targów, krótkie prezentacje firm, rozstrzygnięcie konkursów dla firm i kół/chapterów studenckich;
 • godz. 16.00 – zakończenie wydarzenia.

Zainteresowanych szczegółami FTP zachęcamy do kontaktu: pob.photonics@pw.edu.pl.

Wydarzenie jest współorganizowane w ramach realizowanego na PW programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”.

Miejsce: Aula Gmachu Wydziału Fizyki, ul. Koszykowa 75

20. Międzynarodowa Konferencja Badań i Edukacji Globalnej - Inter-Academia 27-29 września 2023

Międzynarodowa Konferencja na temat Badań Globalnych i Edukacji, Inter-Academia jest kontynuacją serii wydarzeń organizowanych przez społeczność Inter-Academia każdej jesieni od 2002 roku. Konferencje te służą jako podwaliny międzynarodowej sieci naukowej promującej filozofię Inter-Academia oraz akademickie i społeczne interakcje pomiędzy profesorami, badaczami i studentami Uniwersytetu Shizuoka oraz Uniwersytetów Europy Środkowo-Wschodniej. W ramach konferencji odbędą się specjalne sesje dla młodych naukowców i studentów, które dadzą młodym talentom szansę na zaprezentowanie swoich badań w krótkich prezentacjach ustnych i plakatach.