Aktualności
Spotkania brokerskie DEICy 2023
Wydział Mechatroniki Politechniki Warszawskiej wraz z Digital Economy Lab Uniwersytetu Warszawskiego i Enterprise Europe Network zapraszają na 3. edycję międzynarodowych spotkań brokerskich „DEICy 2023 Digital Economy, Internet of Things, Cybersecurity – globalne wyzwania i szanse transformacji cyfrowej” ( edycja zdalna). Spotkania brokerskie są zaplanowane w formacie on-line w godzinach od 9:00 do 17:00 (CET) w dniach 20-24.11.2023. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Rejestracja oraz szczegółowe informacje na temat spotkań brokerskich i warsztatów znajdują się na stronie.
XII edycja Konkursu im. Stanisława Staszica na najlepsze produkty innowacyjne „Laur Innowacyjności 2022/2023”
Celem Konkursu jest promocja nowoczesnych produktów, technologii i usług. Ideą przyświecającą temu wydarzeniu jest przekonanie, że kluczem do rozwoju polskiej gospodarki jest promowanie produktów innowacyjnych i ich twórców oraz pomoc we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań, które w założeniu mają przyczynić się do rozwoju gospodarczego i konkurencyjności polskiej gospodarki. Konkurs adresowany jest do podmiotów gospodarczych i naukowo-badawczych, których innowacyjnymi produktami może być zainteresowana polska gospodarka.
Jubileusz Prof. dr. inż. Eugeniusza Ratajczyka!
Szanowny Panie Profesorze
W imieniu społeczności akademickiej Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej oraz własnym, mam zaszczyt przekazać Panu Profesorowi najserdeczniejsze gratulacje wraz z wyrazami najwyższego uznania i szacunku z okazji pięknego Jubileuszu 90 Urodzin. Z wyrazami szacunku
Prof. dr hab. inż. Gerard Cybulski
Magisterka na Mechatronice!
Informacja dla kandydatów na studia II stopnia na Wydziale Mechatroniki rozpoczynające się od semestru zimowego roku akademickiego 2023/2024.
Program stypendialny „New Technologies for Women – Ukraine”
Fundacja Edukacyjna Perspektywy i firma Intel - w ramach wieloletniej współpracy na rzecz zwiększenia udziału kobiet w branży nowych technologii - ruszają z drugą edycją programu stypendialnego dla dziewczyn w STEM (science, technology, engineering, mathematics). Program skierowany jest do kształcących się na terenie Polski ukraińskich studentek, doktorantek i absolwentek szkół średnich (rozpoczynających jesienią 2023 studia techniczne), które z powodu trwającej na Ukrainie wojny znajdują się w trudnej sytuacji materialnej/życiowej.
Zegar na wieży Zamku Królewskiego w Warszawie
19 lipca obchodziliśmy kolejną rocznicę uruchomienia nowego zegara na Wieży Zygmuntowskiej w Warszawie. Nad wykonaniem i montażem czasomierza nadzór pełnił prof. dr hab. inż. Zdzisław Mrugalski. Ten zacny fachowiec, a zegarmistrz z fachu, przez wiele lat związany był – również jako dziekan – z Wydziałem Mechatroniki Politechniki Warszawskiej (wcześniej: Wydziałem Mechaniki Precyzyjnej PW). W przyszłym roku obchodzić będziemy 50-lecie tego wydarzenia. Arcyciekawa historia zegara, zbudowanego w miejsce tego, który nie przetrwał wojny – link.
Informacja dla Kandydatów zakwalifikowanych na studia na Wydziale Mechatroniki na rok akademicki 2023/2024 (wszystkie kierunki)
Przyjmowanie dokumentów odbędzie się
w dniach 19-21.07.2023 (środa - piątek) i 24.07. 2023 (poniedziałek)
w godz. 9:00 – 15:00
Gmach Wydziału Mechatroniki
ul. św. Andrzeja Boboli 8, sala 118 – 119
Warszawa
Kandydaci na doktorantów - termin się zbliża! 31.07.2023!
Politechnika Warszawska (PW), we współpracy z Uniwersytetem Arktycznym w Norwegii w Tromsø (UiT), szuka kandydatów na w pełni finansowany, 4-letni program doktorski Narodowego Centrum Nauki (Polska) PRELUDIUM BIS skoncentrowany na rozwijaniu nowych metod numerycznych w nanoskalowych pomiarach optycznych i obrazowaniu z wykorzystaniem wnioskowania Bayesowskiego. Przyszły kandydat dołączy do Zespołu Obliczeniowego Obrazowania Ilościowego prowadzonego przez prof. Macieja Trusiaka (PW) i będzie współpracował z grupą prof. Balpreeta Ahluwali (UiT).
Nekrolog
W dniu 09.07.2023r. zmarła Krystyna Jakubowska „Nasza Kochana Krysia”
Wieloletni pracownik Wydziału Mechatroniki Kierownik Sekcji Obsługi Wydziału, Gospodarz Budynku
Wspaniały i dobry człowiek! Niezwykle oddany pracownik i serdeczny przyjaciel! Pozostanie na zawsze w Naszej pamięci! Dziękujemy za te chwile, kiedy mogliśmy wspólnie pracować!
Społeczność Wydziału Mechatroniki
Pogrzeb odbędzie się 13.07.2023 o godz.10:00 w kościele p. w. św. Antoniego Wola Kiełpińska 6
Druga tura zapisów na studia stacjonarne I stopnia
Zapraszamy na kierunek Mechatroniki! Znajdziecie tu połączenie automatyki i robotyki wraz z inżynierią mechaniczną, elektryczną i komputerową. A wszystko po to, abyście mogli w przyszłości projektować i wytwarzać nowoczesne urządzenia!
Podium jest nasze! Wyniki rankingu Perspektyw
Politechnika Warszawska zajęła trzecie miejsce w zestawieniu najlepszych uczelni akademickich w Polsce. Kierunki naszego wydziału uplasowały się odpowiednio: na pierwszym miejscu - inżynieria biomedyczna oraz automatyka i robotyka wraz z mechatroniką na drugim miejscu. To już siódmy raz z rzędu, kiedy znajdujemy się na trzecim stopniu podium w rankingu szkół wyższych, a po raz osiemnasty z rzędu – na pierwszym miejscu wśród uczelni technicznych. Tradycyjnie przed nami są tylko Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński (w tym roku ex aequo na pierwszym miejscu).
Konkurs Otwarte drzwi
Zapraszamy do udziału w konkursie na najlepsze prace magisterskie i doktorskie, których tematem jest niepełnosprawność w wymiarze: społecznym, zawodowym lub zdrowotnym. Dla autorów prac doktorskich w Konkursie przewiduje się trzy nagrody pieniężne w każdej z kategorii: 13 000zł, 11 000zł oraz 9 000zł, podobnie dla autorów prac magisterskich 7 000zł, 5 000zł, 4 000zł. Prace można składać w następujących kategoriach: rehabilitacja społeczna i zawodowa, rozwiązania technologiczne i architektoniczne służące osobom z niepełnosprawnościami, dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami, rehabilitacja medyczna. Termin składania prac: do 20 września 2023 r. Zapraszamy do udziału!
ENHANCE: Learning Environments for Alpha Generation
Centrum Współpracy Międzynarodowej zaprasza pracowników i studentów PW na międzynarodowe warsztaty poświęcone tworzeniu innowacyjnych środowisk edukacyjnych sprzyjających uczeniu się, dostosowanych do potrzeb Pokolenia Alfa (to najmłodsze pokolenie i pierwsza generacja, która urodziła się w XXI wieku [2010–2025]). Prelegentami są pracownicy naukowi Politechniki w Walencji i Uniwersytetu Technicznego Chalmersa w Göteborgu - uczelni partnerskich konsorcjum ENHANCE. Warsztaty odbędą się we wtorek 4 lipca 2023 r., w godz. 9.00 - 15.00, na platformie Webex, w j. angielskim.
Doktorat na Mechatronice? Trwa rekrutacja!
Czekamy na ludzi, którzy chcą dołączyć do grona naszych doktorantów. Po dopełnieniu wszystkich formalności czeka piękna badawczo-dydaktyczna przygoda. A może nawet wspaniała kariera? Rekrutacja trwa do 14 sierpnia 2023.
Gender and Diversity in Science, Technology and Society
W imieniu Centrum Współpracy Międzynarodowej PW i konsorcjum ENHANCE, do którego należy Politechnika Warszawska, zapraszamy do szkoły letniej ENHANCE “Gender and Diversity in Science, Technology and Society" 2023, która odbędzie się w dniach 25-29 września 2023 r. na Politechnice w Berlinie. Szkoła Letnia umożliwia zdobycia 3, 4 lub 6 pkt. ECTS. Podczas zajęć uczestnicy nabędą wiedzę i kompetencje niezbędne do zrozumienia mechanizmów tworzenia się nierówności płciowych i społecznych oraz dowiedzą się, na czym polega pozycjonowanie intersekcjonalne w nauce i technologii oraz jak mu przeciwdziałać. Rejestracja kończy się z dniem: 28 czerwca 2023.
Zegary w służbie nauki
W dniach 16-17 czerwca 2023 r. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się wydarzenie z okazji 211 rocznicy narodzin Antoniego Norberta Patka - założyciela najbardziej ekskluzywnej marki zegarkowej Patek Philippe. W ramach spotkania prof. Sergiusz Łuczak wygłosił referat pt. "Kardiologia zegarowa: budowa i zasada działania współczesnych zegarów". Nagranie z wystąpienia dostępne jest pod linkiem.
Kawa z pracodawcą
Kto chciałby porozmawiać z pracodawcą przy pysznej kawie i ciastkach, bez stresu, w kameralnej atmosferze, w towarzystwie jedynie kilkorga studentów Politechniki Warszawskiej? Cykl KAWA Z PRACODAWCĄ daje taką szansę. Biuro Karier PW zaprasza studentów Politechniki Warszawskiej. Wpadnij koniecznie jeśli myślisz o karierze w obszarze IT – najbliższa KAWA Z PRACODAWCĄ z firmą BEC POLAND już 29.06 (czwartek). Uwaga – zapisy trwają do 28.06 do 12:00. Więcej
Konkurs Engineer 4 Science 2023 rozstrzygnięty!
Wyłoniono najlepsze prace dyplomowe na największych i najbardziej znaczących uczelniach technicznych w Polsce. Wśród laureatów znalazło się aż 11 studentów Politechniki Warszawskiej, w tym 2 z Wydziału Mechatroniki: inż. Agata Biernacka oraz inż. Kacper Kilianek. Pełna lista laureatów jest dostępna tutaj. Wszystkim Laureatom oraz ich Promotorom serdecznie gratulujemy. Uroczysta Gala wręczenia nagród odbędzie się w październiku 2023.
Cyfrowy Horyzont
Konferencja Cyfrowy Horyzont, która odbyła się w dniu 15 czerwca 2023 r skierowana była do osób poszukujących możliwości rozwijania i finansowania innowacyjnych rozwiązań cyfrowych w ramach Programów Ramowych UE. Jednym z jej prelegentów z prezentacją pod tytułem "Technologie cyfrowe dla dziedzictwa kulturowego" był prof. dr hab. inż. Robert Sitnik z naszego Wydziału.
Europejskie Forum Gospodarcze – Łódzkie 2023 za nami!
Forum było miejscem refleksji nad wpływem gospodarki na środowisko i klimat oraz zieloną transformację. W jednym z paneli dyskusyjnych pt. "Sztuczna Inteligencja i Robotyzacja: Rewolucja przemysłowa i jej wpływ na rozwój regionalny" wzięli udział Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński oraz prof. dr hab. inż. Roman Szewczyk z naszego Wydziału. Link do nagrania z panelu.